Näin keskusteltiin Eduskunnassa terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista. Vasemmisto vastusti korotuksia ja oikeisto (sinivihreä hallitus päättänyt nostaa maksuja) korottaa...
Anneli Kiljunen /sd: Arvoisa herra puhemies! Kävimme syvällisen keskustelun asian osalta sekä lähetekeskustelussa että ensimmäisessä käsittelyssä, jonka takia ihan muutama kommentti tai muutama sana vielä tästä tärkeästä asiakasmaksuasiasta.
Ensinnäkin me, sosialidemokraatit ja vasemmistoliitto, olemme jättäneet yhteisen vastalauseen asiakasmaksujen korottamisesta, emmekä voi hyväksyä tehtyä esitystä näiden asiakasmaksujen korottamisen osalta, emmekä myöskään hyväksy niiden sitomista indeksiin.
Meillä on useita tutkimustietoja siitä, että terveydenhuollon eriarvoisuus on kasvanut Suomessa. Sosiaali- ja terveydenhuollon yksi tärkeä tehtävä on nimenomaan tasata tätä eriarvoisuutta sillä tavalla, että ihmiset saisivat tasavertaisesti sosiaali- ja terveyspalveluja ja sitä kautta heidän tasa-arvoisuutensa myös terveydenhuollossa olisi mahdollisimman hyvä.
Nyt tämä hallituksen esitys ja nämä maksukorotukset lisäävät terveyden eriarvoisuutta, joka on vastoin sosiaali- ja terveydenhuollon normaalia politiikkaa. Ne lisäävät myös pienituloisten sairastavuutta ja heidän kuolleisuuttaan hyvätuloisiin nähden. Elikkä pienituloisten ihmisten mahdollisuus huolehtia omasta terveydestään ja sairaudestaan heikkenee entisestään.
Tästä kärsivät nimenomaan pienituloiset, köyhät, työttömät, vanhukset ja paljon sairastavat ihmiset. Elikkä juuri ne ihmiset, joihinka meidän pitäisi panostaa nykyistäkin enemmän.
Emme myöskään hyväksy sitä, että ihmiset ohjataan hoitamaan terveyttään toimeentulotuen piiriin. Emmekä hyväksy myöskään sitä, että jotta ihminen saisi sairaanhoitoa, niin hänen mahdollisuutensa saada sairaanhoitoa on, että hänet kytketään toimeentulotukimaksujärjestelmään tai hakemaan mahdollisesti maksualennuksia. Maksukattojärjestelmä olisi pitänyt yhdistää myös sekä yksinkertaistaa ja maksukattoakin olisi pitänyt alentaa.
Vasemmisto vastustaa
3
372
Vastaukset
- äänestämään.
Moni vaan kapinoi demokratiassa sillä että ei äänestä, maailman paskin tapa kapioida ja olla käyttämättä ÄÄNTÄÄ.
Osa myöskin äänestää jotain oikeistoa kun porvarit muka ajavat juuri köyhän asiaa. No näinhän ei ole, mutta ei sivistymätön moukka sitä tajua.
Jos ei ymmärrä politiikkaan niin kannattaa lukea enemmän ja luulla vähemmän. Lisäksi voi puhua vähän vanhempien ihmisten kanssa jotka todennäköisesti ymmärtävät politiikasta ainakin vähän enemmän.
Opiskelijoiden, yksinhuoltajien ja vähäosaisten kannattaisi ehdottomasti äänestää vasemmistoa.Se että opiskelijat, yksinhuoltajat ja vähäosaiset käyvät äänestämässä vasemmistoa ei yksinään RIITÄ!
Pitää antaa ääni todelliselle vasemmistolle eikä viralliselle "vasemmistolle". Virallinen vasemmistohan on 90-luvun loppupuolella ollut hallituksessa päättämässä suomalaisten asioista Lipposen johdolla eikä näiden kahden hallituksen "saavutukset" ole köyhien kannalta häikäiseviä.
"Vasemmisto"vetoisten hallitusten politiikka eritoten talous- ja verotuspolitiikka oli kuin suoraan Kokoomuksen puoluetoimistosta tai Milton Friedmanin tapaisten Chigagon natsien (Chigagon talous"tieteen" koulukunta). kirjoittama. Varallisuus ja omaisuusverot laskivat.
Eipä olekaan ihme jos ei tämän päivän nuoriso näe mitään eroa oikeiston ja vasemmiston välillä kun virallinen "vasemmisto" on monillekin vähemmän politiikasta tietäville ja kiinnostuneille ainoa mitä he tietävät vasemmistosta. Virallisen "vasemmiston" ehdokkaan äänestäminen on yhtä viisasta kuin housuun kuseminen. Hetken aikaa lämmittää kun "hyvinvointi""palveluja" rahoitetaan valtion omaisuuden myymisellä kunnes verotulot laskevat ja arki palaa vielä harmaampana vähäosaisille ja puolustuskyvyttömille.
Onneksi on olemassa kolmaskin köyhän, heikon ja puolustuskyvyttömän kannalta todellinenkin vaihtoehto: TODELLINEN VASEMMISTO
Tässä kohtaa on vähäosaisille tärkeää katsoa enemmän poliitikkojen henkilökohtaisia ominaisuuksia ja moraalia kuin virallista puoluekantaa. Esimerkiksi pätkätyöläisenä tai siivoojana toimiva SDP:n ehdokas, joka henkilökohtaisesti on saanut "nauttia" 2000-luvun suomen "hyvinvointi""palveluista" on yli sata kertaa todennäköisemmin aito vasemmistolainen kuin ammattipoliitikko Nato-Anne. AIDOSTI VASEMMISTOLAISEN EHDOKKAAN LÖYTÄÄ VARMIMMIN Vasemmistoliiton tai SKP:n listoilta. Vasemmistoliittoa äänestäessäsi varmista että ehdokkaasi EI OLE "TOSIAISIOITA" "YMMÄRTÄVÄ" (Opportunisti) AMMATTIPOLIITIKKO, kuten Nato-Anne.
Erilainen maailma on todellinen mahdollisuus kunhan äänestät todellista vasemmistoa. Suomi on paljon rikkaampi maa kuin 1989, jotenka suomi pystyy H A L U T E S S A A N helposti pitämään huolta KAIKKIEN KANSALAISTENSA PERUSTARPEISTA JA TARJOAMAAN JOKAISELLE SUOMALAISELLE IHMISARVOISEN ELÄMÄN.
Ääni todelliselle vasemmistolle on ääni ERILAISELLE SUOMELLE ja ERILAISELLE MAAILMALLE.
HASTA LA VICTORIA SIEMPRE- yhdellä asialla
Katso yleisemmin.
Kuinkas se sopii köyhän asian ajamiseksi, että vastustetaan ruuan alvia, ainoaa köyhälle tulevaa helpotusta. Urpilainen plus kumppanit haluavat senkin rahan työssäkäyvien veroaleen.
Samoin kuin palkansaajajärjestöt vastustavat henkeen ja vereen kaikkea sosiaaliturvaan liittyvää, mikä ei koske yksin heitä.
Verorahoja ei saisi köyhille käyttää.
Tätähän ei ole pakko uskoa, että näin olisi, mutta jos seuraat pitäen tämä mielessäsi, huomaat aika pian, että taitaa olla perää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat9916184Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell1047219Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."843969Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k242946Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve522599"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt952069Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...
...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass1132015Hotelli Kainuu konkurssiin
Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin841991Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil381982Tikkunenällä on kovat luulot itsestään
Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani131779