kuinka peitellä raskautta

Millaisilla vaatteilla olette onnistuneet raskautta mahdollisimman pitkälle peittelemään mm. töissä? aloitan just uudessa duunissa ja en haluis jäädä kiinni raskaudesta ainakaan koe aikana (4kk). Olen todella hoikka ja pelkään että se näkyy nopeammin vielä kuin esikoisesta...
Ja millä keinoilla olette välttyneet kiinnijäämisestä kavereille kun tiedossa on ryyppäjäiset ja omalta kohdalta juominen jää tosiaan väliin...?
173427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Siis aloitat uudessä työssä ja heti piti pamauttaa itsensä paksuksi. Ei taida tulla menestyksellistä työsuhdetta tuosta. Voisi sitä vähän työnantajaakin ajatella, hän palkkaa sut ja saa etsiä heti perään äitiyslomasijaisen.

Minulla ei ole tapana selitellä juomisiani tai juomattomuutta kenellekään.

Äänestä
  • En ole aloitusviestin kirjoittaja, mutta muuten ihan samassa tilanteessa. ELi äskeiselle kommentoijalle nuhtelut!!! Ei sitä tosta vaan pamautella itseään paksuksi!!!
    Eli viestin aloittajalle tsemppiä! Just eilen ilmoitin pomolle, että tulin yllättäen raskaaksi heti ensimmäisen työkuukauden aikana. Koeaikani on puoli vuotta, raskaus näkyy jo, ja koeaika päättyy puolentoista kuukauden päästä. Pomo onnitteli lämpimin halauksin ja tyrmistyi kun sanoin, että ymmärrän, jolleivat halua jatkaa työsuhdettani! Kuulemma tottakai jatketaan!
    Meillä takana 5 v. lapsettomuutta, hoidoissa juostu kunnallisella ja yksityisellä, rahaa näihin mennyt lähes 10.000e ja nyt tulin luomuna raskaaksi, jotakuinkin toisen työviikkoni aikana. Kerroin rehellisesti pomolle koko asian ja hän oli kovin iloinen puolestamme.
    Ja kyllä meidän ikäluokalle töitä riittää, vaikkei työsuhde jatkuisikaan raskauden vuoksi (mikä ei kyllä ole laillista!!!). Ja lapset on tärkeintä maailmassa. Ole nyt töissä niin pitkään kuin voit olla, edes koeajan loppuun. Se kuitenkin kerryttää äitiyspäivärahaasi.
    Itsekin peittelin raskautta parhaani mukaan, kunnes sain kerrotuksi esimiehelle asiasta. Naisväki tietysti jo hieman alkoi aavistellakin! Paremmin peittäviä vaatteita löytää tavallisten vaatteiden joukosta. Ostat vain vähän isompaa kokoa kuin normaalisti (Tarjoustalon Janina F-mallisto esim.!!) Mammavaatteet jotenkin tuppaavat korostamaan entisestään vatsaa ja rintoja.. Sitten käytä isoja koruja ja voimakkaampaa meikkiä, niin katse kiinnittyy muualle kuin vatsaan. Samalla muista pitää ryhti hyvänä ja vältä vihlonnoista ja jomotuksista huolimatta löntystämistä. Koita nukkua mahd. paljon, niin näytät virkeältä. Vältä liikakilojen kertymistä heti ensi alkuun.
    Biletilanteissa hankkiudu kuskiksi tai "ole antibioottikuurilla" =)
    Paljon onnea vauvan odotukseen!!!

    Äänestä

  • oikein ajattelet. Ei oo tainnut sulla olla vaikeuksia tulla raskaaksi, ei se kaikilla onnistu heti kun haluaa. Mullakin kesti neljä vuotta. Ja sitten onnistui just kuukautta ennen kuin vaihdoin työpaikkaa, edellisessä olin töissä sen neljä vuotta. Jos lasta ei ala kuulua, niin kai sitä saa sitten uraansa edistää hakeutumalla parempiin töihin!

    Äänestä

  • Jaa sinunko mielestä aloittajan pitäisi jäädä työttömäksi heti raskaaksi tullessaan, jottei vain työnantajille koituisi mitään kustannuksia? Tiesitkö, ettei ole olemassa minkäänlaista raskaanaoleviennaistentukea? Ja tiedätkö, kuinka paljon työnhaku vaikeutuu raskaaksitulon_jälkeen_? Jos on puoliso ja etenkin jos et ole aiemmin ollut paljoa töissä (esim. nuoret äidit) et saa tukea kelasta, sossusta etkä työkkäristä. Tämän olen itse kokenut. Nyt takana kolme kuukautta ilman minkäänlaisia tuloja - mies on saanut elättää.

    Voi kunpa olisikin ollut työpaikka ennen raskaaksi tulemista! Ja täytyy ihmisessä jotain olla vikana jos omaa elämäänsä alkaa ohjailla työnantajan pillin mukaan, esim. lapsentekoa lykkäämällä.

    Äänestä

Löysiä vaatteita vaan päälle, ei siinä oikein muu auta. Onneksi on syksy tulossa niin voit verhoutua villapaitoihin! Pelkään kuitenkin pahoin ettet enää koeaikasi loppupuolella peittelyyn kykene.

Ryyppäjäisiin voi mennä jonkun tekosyyn varjolla autolla, sitten autoilu käy syystä olla juomatta. Näin ainakin toimin alkuvaiheessa itse. Tosin jos ei ole autoa niin tuo on hieman hankalampi toteuttaa :D

Äänestä
  • Nykyinen tunika-legginsmuoti on varsin armeliasta, korotettu vyötärö ja laajat helmat kätkevät mahakummun varsin mukavasti...

    Mutta oikeesti, jo lakikin sanoo että äitiysloman alkamisesta on ilmoitettava työnantajalle viimeistään 2 kk ennen aiottua alkamista.

    Äänestä

löysiä vaatteita vaan.
Mutta laissakin on muistaakseni jokin pykälä että raskaus ei saa vaikuttaa työsuhteeseen..
joskaan ei pidä paikkaansa enää käytännössä.

Mulla sama juttu.. sain töitä jo tietäessäni olevani raskaana. Parempi oli jättää kertomatta kun yhdessä työhaastattelussa sanovat suoraan että en pääse ku jäisin hetikohta pois.

Kukaan ei ole kyselly töissä kasvavan mahan perään ja lokakuussa jään jo pois töistä..

Kerro kavereilles tai ala olemaan kuski.. Kuskina menin mäki kunnes alkoivat ihmetellä ku haluan aina olla kuski.. :D

Onnea odotukseesi!

Äänestä

aikonut kiältäytyä esimerkiksi nostelusta? Jos joudut töissäsi nostamaan raskaita esineitä?

Sä es pysty peittelemään raskautta kovinkaan pitkään.. Sinuna menisin esimiehen puheille ja kertoisin tilanteesta. Kyllä se ymmärtää.. Ei se voi sua pihallekkaan heittää sen takia et oot raskaana. Ja jos oot nyt rehellinen pomollesi ni ei sit tu myähemmässäkään vaiheessa mitään hankaluuksia.

Sinuna oisin nyt rehellinen ja kertoisin tapahtuneesta ja katsoa sen jälkeen mitä tekee..

Pomo kerkeisi rauhassa etsiä sijainen sulle ja saisi vielä hänet perehdytettyä tehtävään. Mieti asiaa vielä uudelleen.

Äänestä
  • Mun työssä ei nostella, olen siis parturi-kampaaja.

    Äänestä

  • tajunnut, miksi raskaana oleva ei voisi tehdä työtään kuin siihenkin asti. Siis jos ei ole mitään alkuraskauden supistuksia tai muuta.
    Itse olen hoitoalalla ja loppuun asti siirtelin halvaantuneita vuodeosastolla, kun kerran mihinkään ei sattunut eikä vaivoja ollut. Apua kyllä sai aina tarvittaessa ja muutenkin, siitä ei ollut kyse!

    Jotenkin tuntuu, että jotkut naiset raskaaksi tultuaan muuttuvat täysin kykenemättömiksi tekemään itse yhtään mitään, hyvä kun kävellä saattavat ja sitäkin vaan hissukseen...
    Juuri näiden vuoksi en ihmettele, ettei monikaan työnantaja halua esim. sijaiseksi palkata raskaana olevaa. ( niinkuin nämä naiset nyt töihin pystyisivätkään, kun ovat niin sairaita, vaikka oikeasti ovatkin vaan ja ainoastaan raskaana!)

    Asia on eri, jos on kyseessä oikeasti riskiraskaus ja esim. keskenmenon riski suuri!

    Äänestä

  • ikinä kirjoitti:

    tajunnut, miksi raskaana oleva ei voisi tehdä työtään kuin siihenkin asti. Siis jos ei ole mitään alkuraskauden supistuksia tai muuta.
    Itse olen hoitoalalla ja loppuun asti siirtelin halvaantuneita vuodeosastolla, kun kerran mihinkään ei sattunut eikä vaivoja ollut. Apua kyllä sai aina tarvittaessa ja muutenkin, siitä ei ollut kyse!

    Jotenkin tuntuu, että jotkut naiset raskaaksi tultuaan muuttuvat täysin kykenemättömiksi tekemään itse yhtään mitään, hyvä kun kävellä saattavat ja sitäkin vaan hissukseen...
    Juuri näiden vuoksi en ihmettele, ettei monikaan työnantaja halua esim. sijaiseksi palkata raskaana olevaa. ( niinkuin nämä naiset nyt töihin pystyisivätkään, kun ovat niin sairaita, vaikka oikeasti ovatkin vaan ja ainoastaan raskaana!)

    Asia on eri, jos on kyseessä oikeasti riskiraskaus ja esim. keskenmenon riski suuri!

    en ole liikuntarajoitteinen.. Minulle painava on erittäin painava.. Myyjänä joudun nostelemaan ja siirtelemään hirveän painavia tavaroita.(esim. kattilan kokoinen paketti voi painaa 40kg..) Meillä kaupassa on matkahuolto ja posti sekä päivittäistavarakauppa. Itsellä kaksi keskenmenoa takana ja lääkäri kielsi raskauden aikana nostelemasta mitään painavia esineitä juuri noiden keskenmenojen takia. Hän haluaa minimoida riskit. Ja onneksi meillä on ihana pomo joka EI anna minun nostelle mitään painavia juttuja. Työni hoidan samallalailla kuin tähänkin asti mutta en vain nostele niin paljoa ko ennen..

    Alkuraskaudesta ei mun mielest kannata nostella mitään hirveitä määriä ko kaikki sydeemit ei ole vielä kiinnittyneet kunnolla kohtuun.

    Äänestä

Siihen asti peittelin kunnes oli pakko kertoa. Minulla kyllä ylipainoa ja suhteellisen isot rinnat niin helpotti mahan peittelyä. Suuria villapaitoja kannattaa käyttää. Äiitiysvaatteet saattavat korostaa mahaa. Nyt toisessa raskaudessa en ole peitellyt ja näkyy paremmin juuri äitiysvaatteiden takia. Kannattaa ostaa suuria vaatteita, jotka suurentaa koko kehua. Ei tietenkään näytä hyvältä tehdä itsestään koko pyöreää ja käyttää telttoja, mutta pitää latseita pois raskaudesta. Ei kannata kertoa töissä, jos yhtään epäilee. Kerroin, kun oli pakko ja heti sairaslomien pelossa pomo ehdotti työsuhteen katkaisua. En suostunut laittomaan katkaisuun.

Äänestä

Hei! Minä sain peiteltyä raskautta melko pitkään pukeutumalla takki-tyyppisiin vaatteisiin ... tosin meidän työpaikalla voikin pukeutua rennosti, joka paikassa ei välttämättä voi. No, joka tapauksessa, käytin villatakkeja, huppareita, fleecejä jne, vetoketju auki, näin kasvava vatsa ei juurikaan näkynyt. Takin alle vaan joku löydähkö t-paita tms.

Äänestä
  • tosiaan ekaa tehtiin kaksi vuotta ja tätäkin hieman vajaa vuosi. takana myös keskenmeno. toki parempiakin tilanteita raskaaksi tuloon varmasti on, mutta kuitenkin tämä on ihana lahja, jonka takia en kuitenkaan haluaisi työpaikkaani menettää.

    Kiitos kaikille vastanneille.

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    tosiaan ekaa tehtiin kaksi vuotta ja tätäkin hieman vajaa vuosi. takana myös keskenmeno. toki parempiakin tilanteita raskaaksi tuloon varmasti on, mutta kuitenkin tämä on ihana lahja, jonka takia en kuitenkaan haluaisi työpaikkaani menettää.

    Kiitos kaikille vastanneille.

    täällä yksi totuuden torvi, joka kertoi määräaikaisessa työsuhteessa esimiehelleen raskaudesta..

    ei olis kannattanut, määräaikaisen työsuhteen perustana oli sairaslomansijaisuus joka olis kestänyt reilusti yli mun lasketunajan. mutta eräänä kauniina päivänä työnantaja ilmoitti, että olemme muuttaneet työsopimustasi niin että se päättyy kahden viikon kuluttua.. järkytys!! kuulema työntekijä ois tulossa takasin.. mutta eipä ole ylläri että kyseinen henkilö on edelleen sairaslomalla, vaikka minun työsopimukseni päättyi jo 1,5 v sitten.. mun tilalle vaan otettiin uusi.

    eli miettikää tarkkaan kenelle kerrotte ja milloin. nähtävästi työelämässä kannattaa mennä lakipykälien mukaan ja siten turvata selustansa.

    pettynyt

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    täällä yksi totuuden torvi, joka kertoi määräaikaisessa työsuhteessa esimiehelleen raskaudesta..

    ei olis kannattanut, määräaikaisen työsuhteen perustana oli sairaslomansijaisuus joka olis kestänyt reilusti yli mun lasketunajan. mutta eräänä kauniina päivänä työnantaja ilmoitti, että olemme muuttaneet työsopimustasi niin että se päättyy kahden viikon kuluttua.. järkytys!! kuulema työntekijä ois tulossa takasin.. mutta eipä ole ylläri että kyseinen henkilö on edelleen sairaslomalla, vaikka minun työsopimukseni päättyi jo 1,5 v sitten.. mun tilalle vaan otettiin uusi.

    eli miettikää tarkkaan kenelle kerrotte ja milloin. nähtävästi työelämässä kannattaa mennä lakipykälien mukaan ja siten turvata selustansa.

    pettynyt

    yhteyttä?
    Tuollainen ei nimittäin ainakaan meidän työehtosopimuksessa ole laillista!

    Äänestä

  • liittoon kirjoitti:

    yhteyttä?
    Tuollainen ei nimittäin ainakaan meidän työehtosopimuksessa ole laillista!

    siinä oli se porsaanreikä, että minun sopimukseni päättyy heti kun tuurattava työntekijä tulee takaisin. siellä sitä sitten oltiin sumplittu, että tää tyttö saa lähteä keinolla millä hyvänsä. se työntekijä kävi näyttäytymässä ja jatkoi heti sairaslomaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Millaisilla vaatteilla olette onnistuneet raskautta mahdollisimman pitkälle peittelemään mm. töissä? aloitan just uudessa duunissa ja en haluis jäädä kiinni raskaudesta ainakaan koe aikana (4kk). Olen todella hoikka ja pelkään että se näkyy nopeammin vielä kuin esikoisesta...
Ja millä keinoilla olette välttyneet kiinnijäämisestä kavereille kun tiedossa on ryyppäjäiset ja omalta kohdalta juominen jää tosiaan väliin...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu