Juomisen lopettaminen

Olen joutunut suureksi ikäväkseni huomaamaan kuinka vanhat "ystäväni" ovat kännäämisen lopetettuani muuttuneet kateellisiksi syyllistäjiksi. Olen kuulemma karkera narsisti, jolta ei löydy ymmärrystä ja kunnioitusta vanhoja ystävyyssiteitä kohtaan.

Tosiasia on että nämä kaverit ovat selvinpäin toivottoman umpimielisiä ja hiljaisia olentoja, odottaen vain seuraavaa ryyppyä. Elämänlaatuni- ja tyytyväisyyteni on nykyään huomattavasti korkeammalla tasolla. Erityisen onnelliseksi en voi itseäni kuitenkaan sanoa, sillä tämä entisten ystävieni vieroksuminen ja heidän luisumisensa yhä syvemmälle ongelmiinsa aiheuttaa mielipahaa.
6519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ovat entisiä juoppoystäviä. se harrastus teitä on yhdistänyt ja nyt sen pitäisi erottaa sinut.

osa sinusta on kiinni vielä juoponelämässä ja kisko itsesi siitä irti.
se ei ole sinun maailmasi enää.

nyt kun olet saanut itsesi nostettua sieltä ylöspäin, niin juoppokaverit jää kyllä vähemmälle huomiolle. ihan hyvä niin, mitäpä sinä sillä viinanpyörteisellä elämällä enää tekisitkään ?

on aika muuttua lisää eli uutta harrastusta peliin ja sitä kautta myös raittiimpia ystäviä. noin se teoriassa menee. ja käytännössä myös.

olet kuitenkin muutaman vielä juovan jonkinlainen esikuva. kyllä he muistavat sinun raitistumisen kun se oikea hetki tulee :)
joku rohkenee seurata.

pidä pintasi ja ole edelleen hyvänä esimerkkinä.

Äänestä

Elätkö itsesi vai juoppokavereiden kautta?
Kohteliaasti nimität heitä ystäviksi, mutta todellisuudessa varmaankin ainoa yhdistävä tekijä on juominen. Selvänä ollaan kuin seipään nielaisseita ja surkeina, kun ei ole viinaa koneessa.
Itsellä samankaltaisia havaintoja.

Aikanaan oli sellainenkin ilmiö, että kun pyristelin juomista vastaan, niin silloinpa kävi trafiikki ovella, ja juopuneita "ystäviä" olisi ollut viinaa tarjoamassa vaikka kuinka. Jotain kateuden ja kiusanteon sekoitusta.

Muutamassa vuodessa luonto ja viina ovat hoitaneet sen asian pois päiväjärjestyksestä, kun ne viinan tyrkyttäjät-lähimmäisriippuvaiset ovat yksi kerrallaan kellahtaneet hautaan varsin nuorina, ja lähes kaikki viinan voimalla.

Juomattomuuden alkuvaikeuksia on se, että jos tuttavapiiri on lähes kokonaan koostunut itsensä kaltaisista juopoista, niin voi joutua em. kaltaisen tyrkyttämisen kohteeksi, seuraavaksi alkaa jokin kateuden höystämä kyräily, ja lopuksi hyvä jos tervehditään. Eristys.

Maailma on ihmisiä täynnä, ja mieluummin olen vaikka yksin kuin ringissä, jota pitää yhdessä vain viina.

Äänestä

yhteiset harrastukset ja mielenkiinnon kohteet lakkaa. Mielipaha ja huoli vielä juovista ystävistä on yksi kestosuosikki jota käsitellään AA-kokouksissa.Jos itse et ole alkoholisti valitse avoinkokous .Tarkemmat tiedot aa kolmio hakusanalla

Äänestä

ja panit ystävät viisaasti sitaatteihin. Eihän sellainen ole oikeaa ystävyyttä, että halutaan toiselle huonoa, eli tässä tapauksessa halutaan olla koko porukka siinä huterassa veneessä, kivempihän sielläkin on porukassa olla kuin yksin.

Kyllä se juopporetkue jää pois kuvioista, kun huomaat ettei teillä ihan oikeesti ole mitään yhteistä enää ja ei sitä ajan kuluessa osaa edes kaivata, päinvastoin!

Äänestä

En ymmärrä mikä oli aloituksesi perimmäinen aihe. Vanhat tuttavasi eivät pidä sinusta, etkä sinä heistä.

Pohjustus toki oli selkeä. Mitä ajat sillä takaa?

Äänestä

Tunnen raittiita alkoholisteja, jotka käyvät kavereita katsomassa kapakoissa, istuvat heidän kanssaan samassa pöydässä ja pitävät nuhdesaarnaa.

Vanhat juoppokaverit on hylättävä ja löydettävä uusi elämäntyyli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riippuvainen=ihminen kirjoitti:

Olen joutunut suureksi ikäväkseni huomaamaan kuinka vanhat "ystäväni" ovat kännäämisen lopetettuani muuttuneet kateellisiksi syyllistäjiksi. Olen kuulemma karkera narsisti, jolta ei löydy ymmärrystä ja kunnioitusta vanhoja ystävyyssiteitä kohtaan.

Tosiasia on että nämä kaverit ovat selvinpäin toivottoman umpimielisiä ja hiljaisia olentoja, odottaen vain seuraavaa ryyppyä. Elämänlaatuni- ja tyytyväisyyteni on nykyään huomattavasti korkeammalla tasolla. Erityisen onnelliseksi en voi itseäni kuitenkaan sanoa, sillä tämä entisten ystävieni vieroksuminen ja heidän luisumisensa yhä syvemmälle ongelmiinsa aiheuttaa mielipahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu