Halvin reitti Bangkokiin??

Reppu selässä reissaamaan

Tarkoitus olisi lähteä joulukuun 14. päivän paikkeilla Thaimaahan ja palata tammikuun 11. takaisin Suomeen. Opiskelijoita kun ollaan, on toi budjetti aikas tiukalla.

Suoria lentoja Suomesta ei vissiin kannata edes katsella, näyttää olevan kaikki sitä 1400 euron luokkaa minimissään. Ajateltiin, että voisi lähteä Suomesta Ryanairilla ensin Keski-Eurooppaan ja sieltä eteenpäin Bangkokiin. Mutta millä lentoyhtiöllä??

9

2279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyrängöntien Ykä

      Tietoa: ei mikään flygari lennä suoraan,
      nimittäin ne kaartelee , nousee ja laskee ,väistelee myrskyjä ym.
      Kiväärinluoti menee suoraan maybe 200m.
      Ei lentokone mene suoraan edes isoon kaupunkiin .

    • nimetön matkaaja

      Etihad lentää saksasta abu dhabin kautta bangkokiin.
      Vaan eipä näytä olevan noille päiville tilaa.

      kallein aika matkustaa thaimaahan.

    • sivulta http://www.supersaver.fi/etravelstore/supersaver_fi/ibe/air/select_cons/select_cons.jsp ja siitä päiviä vaihdellen, löytyykö sopivaa? Jos mahdollista teillä ottaa vähän pidempi vapaa niin esim. SUORA finnairin lento Hki-Bangkok-Hki ajalla meno 29.11 ja paluu 01.02 hintaan 910egee. Eli viisumihomma kuntoon (pikkujuttu kun otatte yhteyttä helsingin toimipisteeseen). En oo varma pitääkö olla 3.n kuukauden viisumi jotta voi olla 2 kk putkeen ilman maasta pois käyntiä?. Uskosin et joku varmentaa asian. Jos lähdette esim. Ryanairilla eurooppaan niin milläs tuutte takas?. Eiks nää oo yhden suuntaiset lennot / tarjous ??. Mut kannattaa katsella vaihtoehdot!

      • Reppu selässä reissaamaan

        Tuoltahan löyty jo alle tonnilla lentoja! Kiitti paljon!


      • rivalinda

        Thaimaassa voi olla 30 vrk ilman viisumia. Jos hankkii 3 kk:n viisumin, 2 k:n jälkeen pitää käydä immigration toimistossa ja anoa kuukaudeksi lisäaikaa, maksaa jonkin verran, mutten enää muista paljonko. Kolmen kuukauden jälkeen pitää poistua maasta ja saada leima passiin. Toinen tärkeä asia on, että passi pitää olla voimassa 6 kuukautta, kun tulee Thaimaahan. Nämä säännokset ovat aika uusia, mutta olivat voimassa ainakin vuosi sitten.


    • rampa6969

      itse olen lähdössä 26.12-15.2 mutta en ole vielä lippuja ostanut...suosittelen lentämään ensin kantoniin ja siitä sit bangkkariin alle tonilla pitäis selvitä...tosin joulu-tammikuu on kalleinta aikaa...

      • sukhumvit 23

        Sulla oli yksitoista kirjoitusvirhettä . Ja sillä selvä .Maidee


      • rampa6969
        sukhumvit 23 kirjoitti:

        Sulla oli yksitoista kirjoitusvirhettä . Ja sillä selvä .Maidee

        luki häiriö parnataa voidaan ;)


    • thaikkuli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe