Tietääkö joku, miksi Siveydenpuu-uutte tai tabletit on vedetty pois markkinoilta? Olen lukenut, että niistä oikeasti saa apua PMS-oireisiin. Siveydenpuun toinen nimi on munkinpippuri. Jokin Femicur tms. sisältää tuota ainetta ja niitä voi ilmeisesti ostaa henkilökohtaiseen käyttöön ainakin Ruotsista. Vai onko se laillista?? Haluan toimia lain mukaan.
Onko joku teistä saanut Siveydenpuu-tableteista oikeasti apua vakaviin ja vaikeisiin PMS-oireisiin?
Miksi siveydenpuu-uutetta ei markkinoilla
8
12792
Vastaukset
- !!!
Saako Femicuria tilata laillisesti postimyynnin kautta tai siis netin välityksellä? Tietääkö joku?
- Aritta
sitä ainakin on myytävänä, mutta ne nettikaupat joista katsoin eivät myy ulkomaille.
- Olli Lind
En ole ihan varma, oliko se juuri tämä kasvi, mutta muistaakseni tuon niminen otettiin lääkeluetteloon ja sen myynti muissa kuin apteekeissa loppui.
Mutta tällaista tapahtuu.
Olli- ei satu usein
Näin siinä kävi. Siveydenpuu lisättiin Lääkeluettelon kohtaan 2 eli 'Kasvit ja rohdokset'. Näitä ei saa myydä ilman lupaa.
Lääkeluetteloon pääseminen ei ole osoitus aineen hyödyllisyydestä vaan siitä, että kontrolloimaton kaupustelu ei välttämättä ole turvallista.
Muita tähän luokkaan kuuluvia ovat myrkkykeiso, myrkkykatko, kielo, belladonna, meskaliinikaktus, oksetusjuuri, kokapensaan lehti, ruttojuuri, opiumunikko ja mahdonlakit. Kannattaa hakea lupa ennenkuin alkaa tekemään pisnestä näillä.
- erehdyksestä oppii
Hyvä, että noita ei enää saa käsikauppana.
Kerronpa esimerkin:
Minulla on ollut pitkään liian korkeat estrogeenitasot. Asiaa seurattiin YTHS:llä, mutta asialle ei sinänsä tehty mitään vaan mm. seurattiin kodun seinämän paksuutta ja vointiani muuten.
Vaihdoin sitten valmistuttuani gynistä ja valittelin alati pahenevia PMS-oireita. En tajunnut puhua mitään liian suurista estrogeenitasoista (oma moka). Gynis sitten suositteli minulle valmistetta, jossa oli siveydenpuu-uutetta. Söin sitä sitten sen 8 kuukautta. Kuurin aikana ja sen jälkeen
aloin sitten kärsiä todella voimakkaista yöllisistä hikoiluista, rytmihäiriöistä, kiihtyneestä sykkeestä (syke yli 150 vailla sydänperäistä syytä).
Gynis vaihtoi paikkakuntaa, ja seuraavan käynnin yhteydessä sitten tehtiin todella tarkkaa tutkimusta. Estrogeenitasoni oli noussut entisestään, kohdun limakalvolla näkyi selvästi myös muutos ja gynis ihmetteli kovasti, miksi minulle oli suositeltu tuota ainetta, kun se nimenomaan suurella osalla nostaa estrogeenitasoja.
Nyt sitten välttelen soijatuotteita ja muita tuotteita, jotka luontaisesti lisäisivät estrogeenituotantoa. En tällä hetkellä syö valmistetta, joka tasapainottaisi tuon edellisen kuurin vaikutuksen. Odottelemme. Aikaa kuurista on toki jo kolme vuotta, yöhikoilu on hiukan rauhoittunut, samoin syke. PMS-aikana hikoilu on paha, samoin sydämen hakkaaminen.
Mutta, hyvä, että laittoivat reseptin taakse tuon aineen, ettei kukaan tietämättömyyttään saa samaa kuin minä. - spmk
Moi,
www.shopping4net.fi
Femicur, hinta noin 25e. - geleeroyale
Hei,
Vieläkö olet kiinnostunut siveydenpuu-uutteesta ja muista hormonittomista, kasviperäisistä vaikuttavista aineista vaihdevuosioireiden lievittämiseen? Jos olet, vinkkaa.
Minulla on tiedossa hormoniton ja soijaton, täysin kasvipohjainen ja luonnollinen mutta yllätäävän tehokas apua asiaan.- geleeroyale
Ja täydennän vielä, että Cyclopausessa on 75 mg (2 tabletissa) siveydenpuu-uutetta. Muita vaikuttavia aineita ovat mm. humala 68 mg, sitrusuute 242 mg, salviajauhe 200 mg, pellavauute150 mg.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713115
- 922885
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301- 181280
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232