Lapsen keliakia

+++äitykkä+++

4 vuotiaamme on alkanut jatkuvasti valittamaan mahakipua (päivittäin), hänellä on myös melkoisia ilmavaivoja, lisäksi huomaa että hän on pahalla päällä kun vatsaan sattuu. Olen alkanut epäillä ettei hänellä vain olisi puhkeamassa keliakia, koska sukurasituskin on kova.

Kuulisin mieluusti millaisia oireita lapselle keliakia aiheuttaa, oirelistoja olen täältä netistä lukenut, mutta jos jollain olisi käytännön tietoa/omakohtaista kokemusta asiasta. Ja onko mitään ikää milloin keliakia yleensä puhkeaa?

5

8276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitiii

      Tytär oli 9-vuotias kun keliakia todettiin. Huomattavina vaivoina oli varsinkin iltaisin esiintyvät vatsakivut, oli normaalia että nukkumaanmenon jälkeen tuli puolen tunnin sisällä itkevä ja vatsaansa valittava lapsi pois sängystä!!

      • myös...

        on nyt hereiltä monena yönä mahakipuihin kesken unien. Mahaa sattuu navan kohtaa. Päivisin on myös kipua. Nyt odotellaan verikokeen tuloksi....


    • onemam

      Meidän 4 vuotias ei koskaan valittanut vatskipuja, ilmaa oli tosin ja jatkuvasti paukutteli. Ulostekin oli normaalia. Vasta-aineet oli kokeissa yli 100 josta gastrokopiaan, ja lisä labrakokeita. ohutsuolinukka oli aivan graavi eli nukkaa ei ollut, mutta silti mitään puutostiloja ei verikokeissa näkynyt ( kuulemma harvinaista ettei ole puutostiloja tai anemiaa )
      Keliakia voi puhjeta milloin vain ihan pienillekin jotka ovat aloittaneet viljatuotteet.
      Huonotuulisuus, ruoasta kieltäytyminen, ruokahaluttomuus, masentuneisuus, paikalleen jääminen ( ei leiki paljon ) yms voivat olla merkki. Meillä ei tosin ollut minkäänlaisia merkkejä muu kuin ilmavaivat, ruokahalukin on aina ollut kunnioitettava . Lapsetkin yksilöllisiä kuten miten keliakia kullakin oireilee.

    • näin.

      Kahdella lapsella keliakia, todettiin 7-vuotiaana, ja 6-vuotiaana. Oireina laihtuminen, ihottumaa polvissa, kyynärpäissä ja pakaroissa, mahakipuja päivittäin, ruokahaluttomuutta, kasvun hidastumista. Toisella lapsista oli kyllä keliakia ollut jo jonkin aikaa ennenkuin tajusimme asian/todettiin, ihottumakin ehti jo aika pahaksi.

    • Äiti minäkin

      Meidän tyttö oli noin 3-vuotias kun lakkasi kasvamasta, mahakipuja oli aina ruuan jälkeen,jotka kuitenkin menivät melko pian aina ohi. Lapsi oli kalpea ja vatsa turvoksissa jatkuvasti, vaikka söi tosi hyvin ja ulkoiltiin paljon. Neuvola kiinnitti huomiota siihen, ettei lapsi kasva ja lisäkokeiden ja tähystyksen jälkeen diagnosoitiin keliakia. Sukurasite toisen vanhemman puolelta.
      Ensin tuntui, että mitenhän tästä nyt mennään eteenpäin, mutta nyt tytär on kaunis 11-vuotias ja voi todella hyvin. Anemiaa ei ole ollut enää vuosiin ja lapsi on reipas ja iloinen. Vatsa tuntuu olevaan melko herkkä muutoksille, mutta tasaisella ruokailu- ja välipalarytmillä asia pysyy hallinnassa. Seurannassa käydään nyt vuosittain ja se riittää mainiosti, verikokeet ovat olleet 'puhtaat' ruokavalion aloittamisen jälkeen.
      Jälkeenpäin ajatellen oli 'hyvä' että lapsi sairastui niin nuorena. Hän ei enää muista esim. miltä ruisleipä maistuu, eikä osaa kaivata 'tavallisia' viljatuotteita. Ja lapsesta asti opittu ruokavalio pysyy paremmin osana normaalia arkea, eikä sitä tarvitse koko ajan painottaa ja erikseen keskittyä asiaan. Tytär on itse oppinut huolehtimaan syömisensä esim. kylässä, kysyy toki tarvittaessa apua meiltä vanhemmilta, mutta aina vaan harvemmin. Ja meillä on menty periaatteella; jos et ole varma voitko syödä, niin älä syö.
      Omasta mielestäni keliakia ei ole maailman loppu eikä edes katastrofi, sen kanssa pystyy elämään ja on myös siitä armelias sairaus, että ei tarvitse lääkehoitoa, oikean ruuan nauttiminen parantaa. Perheemme ruokatalous parani tyttären sairastuttua, koskapa einekset ja useat puolivalmisteet jäävät kaupanhyllyyn. Tarkkaan lukien vehnäjauhoja on uskomattomissa tuotteissa.
      Hyvää syksyn jatkoa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5499
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3647
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      300
      1898
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe