Toivon tasoa tänne Jämsänkoskelaisten saitille. Pelkkiä juoruja, huhuja ja uteliaisuutta. Höystettynä poliisille käräyttämisuhkailuilla. Eikö todellakaan ole mitään OIKEAA AIHETTA tai edes jotakin positiivista juttua keskusteluun? Vaikkapa se, että ihanaa miten kaunis kivetys laitetaan Koivutielle Maijan Postikahvilan ja Centerin eteen! Kiitos siitä! Ja onhan meillä Koskella paljon kauniita kävelyreittejä; uimahallin edestä kulkeva kävelytie esimerkkinä mainittakoon. Kauniita omakotialueita löytyy ja mukavia ihmisiä. Tehdas puhisee ja liikenne kulkee. Rakastan asua täällä. Olen ylpeä Koskelaisuudestani.
Tasoa Koskelaistenkin keskustelusivulle
En tiedä, onnistunko minäkään?
13839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen samaa mieltä. Aina joskus vilkaisen syntymäkaupunkini sivua täällä Suomi24 keskustelussa. Ja eipä ole juuri häikäissyt keskustelu tasollaan. Käyttäkää aivojanne!
Kiitos näistä esimerkillisistä teksteistänne. Tämän ketjun taso meni ensimmäisten lauseiden aikana negatiivisiin latauksiin. Olkaa hyvät ja näyttäkää mallia, mutta ei näin hyvät ihmiset!
Täällä Jämsänkosken keskustelukanavalla on joskus ollut hyviäkin keskustelun aiheita, mutta jostain kumman syystä joidenkin "häriköiden" pitää niihinkin keskusteluihin sitten laitella häirikkökirjoituksiaan ja samalla viedä sen keskustelun taso oikein kunnolla alamäkeen.
Ihan varmasti meillä koskelaisilla olisi tänne keskustelupalstalle ihan oikeitakin asioita keskusteltavaksi kaupungistamme, varsinkin nyt kun meistä pakostakin tulee ensi vuoden alusta jämsäläisiä vaikka emme kaikki niin tahtoisikaan. Mentävä on kuitenkin virran mukana jämsäläiseksi.
Aika näyttää millaiseksi meidän koskelaisten vaikutusmahdollisuudet jäävät liittymisen jälkeen vai tuleeko meistä sellainen nukkumalähiö Jämsälle. Hyvin suurelta osaltahan se on kuntalaisista kiinni, että mitä jatkossa vaadimme ja miten puolemme pidämme.
Jämsänkoski on jo pitkään ollut nukkumalähiö, mutta ei sen tarvitse häpeä olla. Nukkumalähiön rooli sopii sille hyvin. Uudessa kuuden taajaman Jämsässä voi olla vain yksi keskusta ja se on Seppola, muu on resurssien haaskausta.
"Vaikkapa se, että ihanaa miten kaunis kivetys laitetaan Koivutielle Maijan Postikahvilan ja Centerin eteen! Kiitos siitä!"
Ihanaahan se on vaikka tehdäänkin suruttomasti velaksi ja jätetään uuden ajämsän veronmaksajien maksettavaksi...
Olen sitä mieltä, että on hyvä kun Jämsänkoskella kaunistetaan kieltämättä aika ankeaa katukuvaa, vaikka se sitten veroeurojamme nielisikin. Joki- ja järvimaisemamme ovat kauniita, Vanhan Myllyn luo vievä kävelysilta ja monia muitakin silmää ilostuttavia kohteita täältä löytyy. Vieraspaikkakuntalaisille on kuitenkin se "keskusta" ensimmäinen mieleenjäävä imagollinen asia. Ja se ei ole täällä ollut kovin hieno. Ei Konilannotkossa, eikä vanhan Pöntön alueella. Vai mitä mieltä olette? Nyt tehdään vuosikymmeniksi kaunista ja kestävää. Tästä remontista iloitsevat lapsenlapsemmekin.
"Tästä remontista iloitsevat lapsenlapsemmekin."
Toivottavasti iloitsevat, kun maksavat meidän tekemiämme velkoja.
Nimittäin velkaa. Ja nyt viimeisenä itsenäisyysvuonna mällätään ennätyksellisesti yli varojen. Mutta pian pannaan suu säkkiä myöten ja se on koskelaisille, tuleville pohjoisjämsäläisille, oikein.
Muistatteko, kun Jämsästä tuli kaupunki kauan sitten? Silloin jämsäläiset herjasivat koskelaisia, että "puolen yön jälkeen seisomme Mellan suoran eteläpäässä ja katsomme maalais maisemaa..". Nyt alkaa yhteiselo ja toivottavasti sopuisa sellainen.
Kyllä koskelaiset nyt ovat oikein karvansa näyttäneet. Entisen velan päälle tehdään velkaa ihan suruttomasti. Rakennetaan punaista toria, pienryhmäkotia ja kaiken huippuna remontoidaan hirvittävällä summalla hallintopalatsi, josta hallinto on juuri muuttamassa pois. Ei järjen häivääkään näissä koskelaisten touhuissa.
tyhjäksi ole jäämässä. Kyllä sinne on oikeen molempien tämänhetkisten kuntien kärkikaartin voimin keksitty asujia. mm. JämIt, mittava arkisto yms...
Ja näitäkö varten pitää palatsi kunnostaa? Eikö olisi ollut järkevämpää ajan kanssa miettiä, mihin tarkoitukseen taloa oikeasti tarvittaisiin ja sitten tehdä remontti sen mukaan. Vai onko konttoritiloista Jokilaaksossa nyt niin huutava puute?
Mukava lukea positiivisia ajatuksia. Upiita