Auton bensankulutus

camri

Mulla on SV21 tyypin automaatticamry 2.0 L 3S-FE ruiskukoneella ja bensa tuntuu maistuvan sille liiankin hyvin. Täysi 60 litran tankki ei kestä kuin n. 400 km joten kulutus on tuon mukaan n. 15 litraa/100km. Autosta on tarkistettu sytytysennakko joka oli 15 astetta (asiantuntijan mukaan riittävän oikea sekin), tulpat ja ilmansuodatin vaihdettu uusiksi äskettäin. Pakokaasuarvot oli katsastuksessa kunnossa. Bensanhajua ei tunnu eikä vuotoa näy putkistossa. Jarrutkaan ei laahaa joten siinäkään ei pitäisi olla syy. Mittari vajuu jo tyhjäkäynnillä havaittavasti jos käy pitempään. Mistähän moinen janoisuus voisi johtua?

4

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • humanoidi-22

      tsekkaa rengaspaineet.
      tsekkaa myös ajotyylisi.
      tsekka vuodot ettei laske benziinii alleen.

    • Taitanee suuttim,et olla aikas likasia. Ostappa suuttimien puhdistusainetta ja kumoa sitä tankkiin, niin eiköhän kulutus pienene.

      • Jos suuttimet ovat likaiset, niin polttoaine valuu nesteenä palotilaan, eikä hienojakoisena sumuna.


      • Auto Masentaja 2
        KandyKing kirjoitti:

        Jos suuttimet ovat likaiset, niin polttoaine valuu nesteenä palotilaan, eikä hienojakoisena sumuna.

        lisäainekauppias on tarpeetonta tyhmille myymässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4848
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2711
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2504
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1933
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1832
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1661
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1612
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1532
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe