http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1573161
"Patrian lahjusskandaali on paisumassa entisestään. Keskusrikospoliisi (krp) epäilee törkeästä lahjonnasta ja muista rikoksista kymmeniä ihmisiä, joiden joukossa on Patria-konsernin ex-toimitusjohtaja Jorma Wiitakorpi."
Nähtäväksi jää onko Patriassa ollut pitkäänkin lahjontaa... Ja miten voisi olla mahdollista, että toimitusjohtaja ei ole asiasta tiennyt? Toivottavasti KRP selvittää asian perinpohjaisesti. Asekauppa tuskin on alana niitä kaikista eettisimpiä tai moraalisimpia bisneksiä muutenkaan.
Wiitakorpi oli putkareissulla ennen eroa
21
3476
Vastaukset 21
- Ylivaltioneuvos
Saksassahan oli joskus todella paha lahjusskandaali liittyen F-104 starfighteriin. Kaupan johdosta tuli valtavasti kuolonuhreja kun koko lentokone oli ihan susi ja saksalaispoliitikot lahjomalla saatiin ostamaan koneita saksalle. Samaisen älyvapaan tempauksen johdosta Eurooppalaisen huippuhävittäjän tuotekehitys pistettiin jäihin ja lopetettiin.
- <<<
JORMA WIITAKORPI SIIS
- bennu
wiitakorpi,kuten kaikki,ovat syyttömiä kunnes toisin todistetaan.tämä on syytä itsekunkin muistaa oikeusvaltiossa.
- toimari
....mikä toimitusjohtaja se semmoinen on joka ei tiedä mitä talossa tapahtuu ja mitä alamaiset tekevät!?
- rauhaa vai rahaa
Mikäs Olmi tämä viitakorpi oikein on? Mitähän pyssyleikkejä leikkii kotona?
- poliisilla
todella ole mitään tärkeämpää tekemistä? Kuten esim Kyllikki Saaren murhan selvittäminen?
Wiitakorvelle Halosen tulisi antaa ansiomitali, koska pystyi junailemaan noihin kehitysmaihin työllisyyttä edistävää kauppaa. Vai olisivatko nämä ko ostajat jättäneet kaupat tekemättä, ellei Patria olisi tavaraa toimittanut?
Homma olsi toinen, mikäli Wiitakorpi ja kumppanit olisivat olleet saajan puolella. Nyt hän (he) toimi vain luonnollisesti paikallisen kulttuurin tapojen mukaan.
Samoin kun Ahtisaari taannoin myönsi Indonesian
presidentille kunniamitalin, koska ostivat pari paperikonetta meiltä, niin mikä perkeleellinen haloo siitäkin nousi. Äijä järjesti töitä ja kauppoja meille, ja sitten paruttiin yhdestä mitalista!
Eikö kaksinaismoraalille ja hurskastelulle ole mitään rajaa?
Mikäli vientiä halutaan tehdä, on toimittava maassa maan tavalla. Vai kuvitteeleeko joku, että ellemme me myy, ei myy toisetkaan? - Komisario Palmuöljy
Tuleeko Wiitakorvesta ENSIMMÄINEN iso johtaja joka todella kantaa vastuun ???
Siis eroaa syyttömyydestään huolimatta ?
TAI
Se tavallinen tarina että silloin vasta erotaan kun tietää varmasti jääneensä nalkkiin...
Aika näyttää... - ¤%&@£$?
Ei muuta kun viidenvuoden palkka,jos havaitaan syylliseksi..näinhän se menee.
- Nimittäin
Kaikki muutkin epäilyn alaiset johtajat hyllytetään entisistä tehtävistään, vaikka heidät todettaisiin syyttömiksikin. (Eilen TV-uutisissa)
Syytön on syytön ja sillä siisti. Jan Vapaavuorikin on entinen pikkurikollinen, joten hänen tulisi mitä pikimmin erota ministerin tehtävistään, olletikin, että on tuomioistuimessa määrätyt rangaistuksensa kärsinyt, mutta maine on silti mieheltä mennyt edellisen kriteerin mukaan.
- 'Iivan
Maailman maista n. 50% on sellaisia ettei kaupat onnistu ilman lahjontaa. Jos ei suomi "osaa" tehdä kauppoja, niin vaikkapa Ruotsi tekee, ja korjaa potin.
Jos tällaiseen niuhottamiseen mennään, voidaan Venäjän kauppa lopettaa heti, siellä ei toimi, päinvastaisista väitteistä huolimatta, yhtään suomalaista firmaa joka ei maksa lahjuksia. - Pablo Escobar
Jokainen maa lahjoo asekaupoissa ksoka niissä tienaa paljon rahaa. Kannattaako kusta omille kintuille?
- öpöööppå
toimitusjohtajat linnaan ja TYÖMIES tilalle!
- Työlöinen
Eikö toimitusjohtaja sitten ole työtä tekevä ihminen =(työmies)
- Sergey
Wiitakorpi on kriminaali. En käsitö, miksi Markku Rentolla on varaa pitää miestä töissä pörssiyhtiössä. Varmaan Renton firmoihin tällaisia merittejä tarvitaan.
- Toplivo
Neo Industrialilla on varaa pitää kriminaaleja palkkalistoillaan. Rentolle osakkeenomistajan rahat ovat varmaankin pelkkää potaskaa. Itse en kyllä tällaiseen soopaan jota johtaa Wiitakorpi laittaisi penniäkään. Osakkenomistajat, katsokaa, mihin rahanne pistätte. Kysykääpä, miten Rekalla menee Venäjällä. Toinen tehdas on suljettu ja toinen auttamattomasti vanhanaikainen ja sortuu pian.
- sedykh
Kyllä ja Venäjän firmoilla on Neolle miljoonien velat kuuleman mukaan, joita ei koskaan saada takaisin.
- teruita
sedykh kirjoitti:
Kyllä ja Venäjän firmoilla on Neolle miljoonien velat kuuleman mukaan, joita ei koskaan saada takaisin.
Näinhän se on että toinen konna suojelee toista ja osakkeenomistajat maksavat viulut, myös Renton firmoissa.
- leksa11
teruita kirjoitti:
Näinhän se on että toinen konna suojelee toista ja osakkeenomistajat maksavat viulut, myös Renton firmoissa.
Katsokaapa, miten menee Rekalla Venäjällä, Avlonilla ja Finndomolla. Kaikki Renton firmoja
- setti
leksa11 kirjoitti:
Katsokaapa, miten menee Rekalla Venäjällä, Avlonilla ja Finndomolla. Kaikki Renton firmoja
Toivottavasti oikeus voittaa ja rosvot lusimaan. Ei ole mikään puolustus, jos asianajaja väittää, että asekaupoissa lahjonta on yleistä. Se vaan sattuu olemaan Suomessa Kriminalisoitu.. Ei lahjontaa voi millään tavalla hyväksyä. Toivottavasti tuollainen rikollinen ei pääse enää vastuubalaisiin tehtaviin.
- punertaa marjat
Höpö höpe tilanne, pääministeri Katainen oli sitä mieltä televisiossa että J. Jansa on rehellisin hänen tuntemansa politiikko joten eihän tämä Wiitakorpikaan voi syyllityä lahjusten antamiseen kun Jansa ei ole niitä "vastaanottanut".
- Igor danilov
Viitakorpi on Markku Renton suojeluksessa Rekan toimitusjohtajana ja pakoilee aina välillä Venäjällä muka työmatkoilla. Podolskin tehtaat ovat myynniissä, mutta eihän siellä ole mitään myytävääkään, kun toinen tehdas on käyttökelvoton ja on seisonut jo kaksi vuotta, eikä tuota kaapelia metriäkään.Toinen Expokabelin tehdas on niin huonossa kunnossa että rakennus voi sortua milloin tahansa. tekniikka on ennen sotia hankittua ja kaikki tehdään lähes käsityönä. Työntekijöillä ei ole pesumahdollisuuksia eikä ruokailumahdollisuuksia. Entinen kirjanpitäjä, nykyinen toimitusjohtaja Sakharova pöllii rahaa ja omaisuutta niin paljon kuin kerkeää. Älkää ihmeessä kukaan ostako tollaista soopaa, jolla ei ole mitään arvoa. Tulee kalliiksi. Tuo on pelkkää sijoittajien kusettamista, jotka eivät kuitenkaan viitsi käydä paikan päällä toteamassa tilannetta vaan uskovat, mitä Neon hallitus syöttää. Valheella tulee olemaan lyhyet jäljet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761530
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.96736En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48536
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483