On jotenkin todella turhautunut olo.. liitoskivut ovat niin kovat etten pysty istumaan kunnolla ja saatikka kävelemään tai tekemään muuta.. tuntuu että pimppa halkeaa keskeltä.. oma neuvola lääkäri sanoi että semmosta se on raskaana.. että sairaslomaa ei kirjoita minulle vasta kun supistuksia tulee.. tässä sitä sitten töissä kärvistellään.. teen istuma työtä joten tämä on niin nastaa ja vielä se lisää mukavuuden tuntua että minulla on peräpukamat vielä verillä... isolla hädälle en edes uskalla mennä koska pöntölle istuminen sattuu pimppaan.. yöt tulee valvottua.. särkylääkkeet eivät auta.. aah... miten ihanaa.. voimat alkaa loppua kokonaan..
valitusta.. valitusta...
väsynyt.....
4433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ikävä neuvolalääkäri. Mun kokemukset on, että neuvolasta saa sairaslomaa heti kun tuntuu vähänkin siltä, ettei jaksa. Mulle olis tarjottu sairaslomaa paljon enemmän kuin olisin tarvinnutkaan, tosin mulla ongelmana oli juuri nuo supistukset ja jouduinkin sitten jäämään saikulle jo 3kk ennen äitiysloman alkua. Mutta kyllä on mun kavereillekin kirjoitettu helposti sairaslomaa väsymyksen, selkäsäryn, pahoinvoinnin jne. vuoksi. yritätkö ehkä liikaa petrata siellä vastaanotolla, jospa vaan suurinpiirtein purskahtaisit itkuun kun oot niin väsynyt ja kipeä, kai sen olisi pakko ymmärtää asia.
ehkä yritän skarpata liikaa lekurissa.. mut on se outo koko neuvola lääkäri.. sitä minäkin olen kuullut että monet saa saikkua jos vähänkin sattuu ja minä saan pää kainalossa mennä neuvolalekurille ja se sanoo että nooh semmosta se raskaana on.. joskus olen miettinyt että onkohan se katkera tai jotain... väsynyt olen jo ja vielä on neljä viikkoa mammalomaan.. nyt ei enää huvita mennä sille neuvolalekurille kun tiedän että se sanoo että raskaana on kärsittävä
kyllä tuollaiset liitoskivut niin istuma kuin seisomatyössä ovat enemmän kuin hyvä syy sairausloman saannille. Mene nyt vaikka omalle lääkärillesi (ei neuvolalääkäri), etkä anna periksi. Kyllä raskaana olevat on vähemmästäkin saikkua aina saaneet!
Hyvä puoli noissa liitoskivuissa on se, että useimmiten ne katoavat kuin tuhka tuuleen heti synnytettyäsi :)
vaihda lääkäriä! mene työterveyslääkärille, jos löytyy.