Käärmeenpurema ja imetys

Erä-äiti

Tietääkö kukaan, voinko turvallisesti imettää, vaikka sain kyyn pureman? Myrkkyhän leviää verenkiertoon, mutta entäs maitoon ja onko pitoisuudet haitallisia vauvalle? Kyypakkauksen selosteessa lukee että tabletit voi ottaa myös imetyksen aikana, mutta en ottanut (kun en ajoissa ehtinyt).

6

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,mn,mnbnm,.

      en tiiä mutta mitäs jos soittaisit vaikka terveyskeskukseen tms. ja kysyt sieltä??? saat ainakin varman vastauksen. ite en uskaltaisi ennen varmaa tietoa

    • kyllä

      varmaankaan voi, kyynmyrkkyhän on sitä vaarallisempaa, mitä pienempi lapsi on kyseessä. Anna korviketta pari päivää. ja jos todella kyy sinua puri, niin voihan se aikuisellekin olla vaarallista, etkö ole mennyt päivystykseen?

    • alkuperäinen äiti

      Siltä varalta, että jotakuta kiinnostaa, tai tarvitsee tietoa joskus, niin neuvolalääkärin kanta oli, että voi imettää, vaikka käärme olisi purrut. Maitoon erittyy niin vähän myrkkyä, ettei sillä ole merkitystä vauvalle.

      Jos lasta puree kyy, niin välittömästi pitää kuulemma soittaa 112:een ja ambulanssi tulee pillit soiden. Jos aikuista puree, niin periaatteessa silloinkin pitäisi lääkäriin hakeutua siltä varalta, että oireet tulevat pahoiksi. Kyynpurema voi johtaa jopa kuolemaan. Mutta jos oireet eivät äidy vaarallisiksi, niin silloin lääkärissä ei tehdä muuta kuin seurataan.

      • neuvolalääkäriä !

        Eihän kukaan vain usko tuota !

        EI saa imettää.

        HETI lääkäriin, oli kyseessä lapsi tai aikuinen. Kai olette lukeneet viime aikoina juttuja kyynpuremista.

        Tämä tiedoksi niille jotka haluavat oikeata tietoa, jos neuvolalääkäri sanoo äidinmaidossa olevan "vain vähän " myrkkyä,,, se vähänkin voi lapsen tappaa.


      • liioittelua
        neuvolalääkäriä ! kirjoitti:

        Eihän kukaan vain usko tuota !

        EI saa imettää.

        HETI lääkäriin, oli kyseessä lapsi tai aikuinen. Kai olette lukeneet viime aikoina juttuja kyynpuremista.

        Tämä tiedoksi niille jotka haluavat oikeata tietoa, jos neuvolalääkäri sanoo äidinmaidossa olevan "vain vähän " myrkkyä,,, se vähänkin voi lapsen tappaa.

        Läpi vuosituhansien on myös imettäviä äitejä käärmeet purreet,
        eikä lapsia ole voinut jättää imettämättä.

        Käärmeen myrkkyhän laimenee vähitellen veressä, kun elimistö taistelee sitä vastaan.
        Vereen erittyy vasta-ainetta myrkkyä vastaan.
        Myrkyn puoliintumisaikaa en tiedä, mutta myrkkyä on yhtä vähän
        (tai paljon) äidinmaidossa kuin veressä, samalla tavalla kuin alkoholia.

        Joten on ihan hätävarjelun liioittelua jättää lapsi imettämättä,
        jos käärmeen purema äiti voi niin hyvin, että jaksaa ja pystyy imettämään.

        Mutta jokainen käärmeenpurema äiti tekee imettämis- tai
        imettämättäjättämispäätöksen itse.
        Helpointa on yrittää jatkossa välttää käärmeenpuremaa,
        niin ei tarvitse moisen ongelman kanssa painia.

        Ap'lle toivotan hyvää vointia ja pikaista paranemista :-)

        (Minua ei ole purtu, enkä ole juonut alkoholia imetysaikana,
        joten noihin alkoholijuttuihin on turha tarttua.)


      • alkuperäinen äiti
        neuvolalääkäriä ! kirjoitti:

        Eihän kukaan vain usko tuota !

        EI saa imettää.

        HETI lääkäriin, oli kyseessä lapsi tai aikuinen. Kai olette lukeneet viime aikoina juttuja kyynpuremista.

        Tämä tiedoksi niille jotka haluavat oikeata tietoa, jos neuvolalääkäri sanoo äidinmaidossa olevan "vain vähän " myrkkyä,,, se vähänkin voi lapsen tappaa.

        Se neuvolalääkäri tarkisti asian kyllä jostain lääkärien käsikirjasta, eli ei ollut hänen oma näkemyksensä.

        Joka tapauksessa ainakaan minun lapseni ei kuollut eikä saanut mitään muitakaan oireita, vaikka imetin ihan normaalisti.

        Mutta jos ei halua imettää, niin mikäs siinä, ei sitten imetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      95
      1137
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe