Veden vaihto akvaarioon

Omaan 360 litran akvaarion. Vaihdan puolet vedestä joka viikko. Suodattimena Eheim professional II 2028. Kaloina muutama monninen, 3 tiikerinuoliaista, 4 lehtikalaa, 2 partamonnia, 3 palettikalaa. Vaihdanko liian usein vettä? Kalat ei kyllä ole moksiskaan tuosta veden vaihdosta.
1234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Et vaihda liikaa, sitä on turha pelätä. Puolet viikossa on juuri suositeltu määrä. Kaikki akvaarion hyödylliset bakteerit ovat kiinni pinnoissa, eivät siis ui. Veden mukana poistuu vain haitallisia aineita.

Tiikerinuoliaiset eivät kyllä ihan vielä mahdu tuonne,aikuisina varsinkaan. Liian pieneksi jos allas käy, saattavat hyvinkin syödä monnisilta silmät päästä. Niiden tilalle vaikka leväbarbit olisivat parempia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Akva kirjoitti:

Omaan 360 litran akvaarion. Vaihdan puolet vedestä joka viikko. Suodattimena Eheim professional II 2028. Kaloina muutama monninen, 3 tiikerinuoliaista, 4 lehtikalaa, 2 partamonnia, 3 palettikalaa. Vaihdanko liian usein vettä? Kalat ei kyllä ole moksiskaan tuosta veden vaihdosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu