Kirjoitinkin tänne aikaisemmin, käytiin tossa ma iltana pikavisiitillä synnärillä, huomasin iltapäivällä että housut oli aivan märät( farkkujen läpi) noh, soittamaan neuvolaan että onko tää nyt sitä lapsvettä, neuvoi laittamaan siteen ja katsomaan tuleeko läpi, ja heti lähtemään synnärille. No, miehelle soitin töihin et nyt tais tulla lähtö:)Perille päästyäni tutkittiin ja katsottiin testillä oliko se lapsvettä, mutta ei ollut, onneksi kun rv on vasta 34 2. No ti lääkäri katsoi onko masuasukilla vielä lapsvettä tarpeeksi ja oli siellä.Nyt kohdunsuu 2senttii auki ja alaselkää jomottaa, painontunne alapäässä, lonkista repelee:( kokoajan pelkään et jos syntyiskin aikasemin, kenelläkään kokemuksia ennenaikaisesta synnytyksestä?Huolestunut!
Neuvoja
mimmu75
2396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
rv 35 1 ja kaikki meni tosi hyvin. Painoa 2500g ja pituutta 45cm. Synnytys käynnistettii ku alko lapsivettä tihkuu. Ei mitää ongelmia, mut kaikki on yksilöitä!! Onneva
Jos supistelee reilusti, kannattanee lähteä synnärille. Lähestyvä synnytys kyllä antaa tuollaisia merkkejä, mutta voi tulla aika paljon aiemminkin. En tiennyt kohdunsuun tilannetta, mutta muuten täsmää nuo oireet. Lonkkien löystyminen ja kipu, painontunne alhaalla ja tuo alaselän kipu kuulostaa kaikki tutuilta oireilta ja johtuu siitä, että vauvan pää "kiinnittyy" vähitellen lähtökuoppaan ja vauva valmistautuu lähestyvään synnytykseen. Muistaakseni itselläni vauva kiinnittyi lähtöasemiin viikoilla 35.
Meillä lähtö tuli vasta viikoilla 38 2. Säännölliset supistelut oli sitten "oikea" signaali lähteä laitokselle. Vaikka ensin epäilin, tiedänkö millaisia oikeat synnytyksen alkamisesta kertovat supistelut on, kyllä sen todellakin tiesi.
Onnea lähestyvään synnytykseen!