Kadun nimet venäjäksi

Lappeenrannan pitäsi laittaa katujensa nimet myös venäjäksi! Nyt venäläiset turistit ajavat turhan paljon joutoa kun kadun nimet ovat pelkästään suomeksi. Lisäksi heille pitäisi lähettää enemmän venäjän kilellä radio - Tv-mainoksia. Se on venäläinen joka pitää Lappeenrannan kaupunkia hengissä!!
6974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On tämä kaupunki hengissä pysynyt ennen venäläisiäkin, joten tulee pysymään jatkossakin, vaikka velivenäläinen poistuisi kuvioista.

Äänestä
  • Venäläisten määrä tulee jatkossa kasvamaan huimasti Lappeenrannassa ja sen lähikunnissa joten idea on loistava! Mennään 15-20 vuotta ettenpäin, niin venäläisten määrä on arvioiden mukaan 12000-15000 täällä Lappeenrannassa joten katujen nimet täytyisi olla venäjäksi! Se mitä tulee noihin radio ja tv-mainoksiin pitäisi niiden sisällöstä olla jo iso osa venäjän kielisiä.

    Äänestä

tykkäät venäjän kielestä! Ei venäjälläkään lue suomeksi kadunnimiä. Tässä kaupungissa on jo liikaa voissapaistettuja.

Äänestä

mitäs jos vaikka lakkautettaisin suomenkieli kokonaan koko maakunnassa. Olisi venäläisillä helpompaa....viis siintä miltä paikallisista (suomalaisista) tuntuu!

se olisi yhtä hyvä asia kuin rekkajono 6-tien laidassa.

Äänestä
  • Rekkajonoista tulikin mieleeni, että ajakaan vittu sitä rekkojen puoleista eli OIKEAA laitaa aamulla kun menen töihin, ettei tarvitse ohitella oikealla kaistalla niitä idioottisunnuntaiajelijoita, jotka syynäävät ja ihailevat 60-70/km/h vauhdissa kaikki rekoissa olevat autot!

    Ruvennu jo vituttaa suunnattomasti kun ei edes kakskaistasella pääse kunnolla ohi. Jo tietöiden takia aikaa menee kohta 15min kauemmin koko matkaan.

    Äänestä

kyl mie sitä mieltä oon et jos ker tänne tullaa ni opetelkoo vaa suomea...ai että mie inhoon niitä....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrittäjä Valtakadulta kirjoitti:

Lappeenrannan pitäsi laittaa katujensa nimet myös venäjäksi! Nyt venäläiset turistit ajavat turhan paljon joutoa kun kadun nimet ovat pelkästään suomeksi. Lisäksi heille pitäisi lähettää enemmän venäjän kilellä radio - Tv-mainoksia. Se on venäläinen joka pitää Lappeenrannan kaupunkia hengissä!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu