Onko montaakaan muslimeista eronnutta? Eikö siellä tapeta kaikki,jotka eroavat ja ehkä vielä vaihtavat toiseen uskontoon?
Onko kukaan...
Uskaltaako kukaan?
3128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
enmenkuin nielaisen...
.ja hyva kun tutkin..ja varoitan muitakin koska se on velvoite.
hesekiel 3,18-21
Eikös Hesekiel ole Raamatusta?
Joissain maissa tapetaan tai ainakin eristetään yhteisöstä. Ei tietenkään kaikissa.
Jollekin normaalille kadunmiehelle jossain Saudi-Arabiassa ei ehkä tule edes mieleen lakata olemasta muslimi. Onhan länsimaissakin tapakristittyjä, vaikka elintaso on täällä köyhienkin osalta korkeampi kuin monissa islamilaisissa maissa. Eihän islamilaisissa maissa juuri kenelläkään ole mitään intressejä "erota" muslimeista, jos ei hurahda johonkin toiseen uskontoon. Kouluttamattomilla ja sivistymättömillä ihmisillä nyt vielä vähemmän tulee mieleen erota.
Muslimiksi liittyminenkin on aika helppoa. Tarvitaan yksi islamia tunnustava henkilö, jolle lausutaan lyhyt uskontunnustus, ja sitten onkin jo muslimi.