Viina

- viisaan lunaatikon juoma

Kaikkihan tuntevat klassisen perustelun sille miksi kuu vaikuttaa ihmiseen: Ihmisen massasta 70% on vettä! Kuun täytyy vaikuttaa ihmiseen koska kuu aiheuttaa vuorovedet maapallon merissä ja ihminen on enimmäkseen vettä!

Jos joku kuuhulluuden oireista kärsii esim. täydenkuun aikaan, niin annanpa siihen vaivaan hyvän neuvon: pientä kuppia tai miksei vähän isompaakin niin että ruumiin vesipitoisuus laskee. Alkoholiin kuu ei nimittäin voi vaikuttaa veden tavoin, vai onko joku muka nähnyt Alkon myymälän taipuvan ja lainehtivan vuorovesien tapaan kun täysikuu kulkee sen ylitse, täh!

3

2005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin nähnyt jonkin verran

      niin, ei tainnut neuvo olla ihan viisaimmasta päästä...

      täydenkuun aikana ihminen on erittäin herkkä. Jos menee vähänkin enemmän kuppia silloin, ja se todennäköisesti menee yli jos on vähänkin taipumusta alkoon.. Niin, ihmiset tekee silloin enemmän hulluuksia kuin muuten..agressio ja viha valtaa silloin helposti ja tulee tehtyä asioita joita myöhemmin katuu.

      • timjami2

        Saatan nyt olla aivan hakoteillä, mutta eikö se sama kuu kierrä tätä boltsiamme kaiken aikaa, näkyy vain erilailla riippuen siitä, miten aurinko sitä varjostaa. Tästä huolimatta myönnän itsekin nukkuvani hiukan huonosti täydenkuun aikaan, vaikka verhot ovat visusti kiinni enkä aina välttämättä koko täysikuuta etukäteen muistakaan.


    • Woyen

      Mutta oletko nähnyt marketin pullovesihyllyn käyttäytyvän arvelluttavasti kuunkierron tullessa täyteen? Tosin teoriassa on ideaa: alkoholihan poistaa nestettä elimistöstä. Niin tekee kyllä kahvikin. Jokainen tyylillään. Itse taidan ehdotuksen mukaisesti ottaa kuppia, vähät siitä vaikka täysikuu menikin jo pari päivää sitten. Kippis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4772
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3553
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3444
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2950
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      14
      2370
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2185
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe