Viina

- viisaan lunaatikon juoma

Kaikkihan tuntevat klassisen perustelun sille miksi kuu vaikuttaa ihmiseen: Ihmisen massasta 70% on vettä! Kuun täytyy vaikuttaa ihmiseen koska kuu aiheuttaa vuorovedet maapallon merissä ja ihminen on enimmäkseen vettä!

Jos joku kuuhulluuden oireista kärsii esim. täydenkuun aikaan, niin annanpa siihen vaivaan hyvän neuvon: pientä kuppia tai miksei vähän isompaakin niin että ruumiin vesipitoisuus laskee. Alkoholiin kuu ei nimittäin voi vaikuttaa veden tavoin, vai onko joku muka nähnyt Alkon myymälän taipuvan ja lainehtivan vuorovesien tapaan kun täysikuu kulkee sen ylitse, täh!

3

2062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin nähnyt jonkin verran

      niin, ei tainnut neuvo olla ihan viisaimmasta päästä...

      täydenkuun aikana ihminen on erittäin herkkä. Jos menee vähänkin enemmän kuppia silloin, ja se todennäköisesti menee yli jos on vähänkin taipumusta alkoon.. Niin, ihmiset tekee silloin enemmän hulluuksia kuin muuten..agressio ja viha valtaa silloin helposti ja tulee tehtyä asioita joita myöhemmin katuu.

      • timjami2

        Saatan nyt olla aivan hakoteillä, mutta eikö se sama kuu kierrä tätä boltsiamme kaiken aikaa, näkyy vain erilailla riippuen siitä, miten aurinko sitä varjostaa. Tästä huolimatta myönnän itsekin nukkuvani hiukan huonosti täydenkuun aikaan, vaikka verhot ovat visusti kiinni enkä aina välttämättä koko täysikuuta etukäteen muistakaan.


    • Woyen

      Mutta oletko nähnyt marketin pullovesihyllyn käyttäytyvän arvelluttavasti kuunkierron tullessa täyteen? Tosin teoriassa on ideaa: alkoholihan poistaa nestettä elimistöstä. Niin tekee kyllä kahvikin. Jokainen tyylillään. Itse taidan ehdotuksen mukaisesti ottaa kuppia, vähät siitä vaikka täysikuu menikin jo pari päivää sitten. Kippis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5007
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      38
      3785
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2377
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      353
      1565
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1475
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1340
    Aihe