Kaikkihan tuntevat klassisen perustelun sille miksi kuu vaikuttaa ihmiseen: Ihmisen massasta 70% on vettä! Kuun täytyy vaikuttaa ihmiseen koska kuu aiheuttaa vuorovedet maapallon merissä ja ihminen on enimmäkseen vettä!
Jos joku kuuhulluuden oireista kärsii esim. täydenkuun aikaan, niin annanpa siihen vaivaan hyvän neuvon: pientä kuppia tai miksei vähän isompaakin niin että ruumiin vesipitoisuus laskee. Alkoholiin kuu ei nimittäin voi vaikuttaa veden tavoin, vai onko joku muka nähnyt Alkon myymälän taipuvan ja lainehtivan vuorovesien tapaan kun täysikuu kulkee sen ylitse, täh!
Viina
3
2014
Vastaukset
- itsekin nähnyt jonkin verran
niin, ei tainnut neuvo olla ihan viisaimmasta päästä...
täydenkuun aikana ihminen on erittäin herkkä. Jos menee vähänkin enemmän kuppia silloin, ja se todennäköisesti menee yli jos on vähänkin taipumusta alkoon.. Niin, ihmiset tekee silloin enemmän hulluuksia kuin muuten..agressio ja viha valtaa silloin helposti ja tulee tehtyä asioita joita myöhemmin katuu.- timjami2
Saatan nyt olla aivan hakoteillä, mutta eikö se sama kuu kierrä tätä boltsiamme kaiken aikaa, näkyy vain erilailla riippuen siitä, miten aurinko sitä varjostaa. Tästä huolimatta myönnän itsekin nukkuvani hiukan huonosti täydenkuun aikaan, vaikka verhot ovat visusti kiinni enkä aina välttämättä koko täysikuuta etukäteen muistakaan.
- Woyen
Mutta oletko nähnyt marketin pullovesihyllyn käyttäytyvän arvelluttavasti kuunkierron tullessa täyteen? Tosin teoriassa on ideaa: alkoholihan poistaa nestettä elimistöstä. Niin tekee kyllä kahvikin. Jokainen tyylillään. Itse taidan ehdotuksen mukaisesti ottaa kuppia, vähät siitä vaikka täysikuu menikin jo pari päivää sitten. Kippis!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1307215Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam944970Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733801Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,273054Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni462617Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,312246Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t281999Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2101527Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3261347Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1671143