Viina

- viisaan lunaatikon juoma

Kaikkihan tuntevat klassisen perustelun sille miksi kuu vaikuttaa ihmiseen: Ihmisen massasta 70% on vettä! Kuun täytyy vaikuttaa ihmiseen koska kuu aiheuttaa vuorovedet maapallon merissä ja ihminen on enimmäkseen vettä!

Jos joku kuuhulluuden oireista kärsii esim. täydenkuun aikaan, niin annanpa siihen vaivaan hyvän neuvon: pientä kuppia tai miksei vähän isompaakin niin että ruumiin vesipitoisuus laskee. Alkoholiin kuu ei nimittäin voi vaikuttaa veden tavoin, vai onko joku muka nähnyt Alkon myymälän taipuvan ja lainehtivan vuorovesien tapaan kun täysikuu kulkee sen ylitse, täh!

3

2048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin nähnyt jonkin verran

      niin, ei tainnut neuvo olla ihan viisaimmasta päästä...

      täydenkuun aikana ihminen on erittäin herkkä. Jos menee vähänkin enemmän kuppia silloin, ja se todennäköisesti menee yli jos on vähänkin taipumusta alkoon.. Niin, ihmiset tekee silloin enemmän hulluuksia kuin muuten..agressio ja viha valtaa silloin helposti ja tulee tehtyä asioita joita myöhemmin katuu.

      • timjami2

        Saatan nyt olla aivan hakoteillä, mutta eikö se sama kuu kierrä tätä boltsiamme kaiken aikaa, näkyy vain erilailla riippuen siitä, miten aurinko sitä varjostaa. Tästä huolimatta myönnän itsekin nukkuvani hiukan huonosti täydenkuun aikaan, vaikka verhot ovat visusti kiinni enkä aina välttämättä koko täysikuuta etukäteen muistakaan.


    • Woyen

      Mutta oletko nähnyt marketin pullovesihyllyn käyttäytyvän arvelluttavasti kuunkierron tullessa täyteen? Tosin teoriassa on ideaa: alkoholihan poistaa nestettä elimistöstä. Niin tekee kyllä kahvikin. Jokainen tyylillään. Itse taidan ehdotuksen mukaisesti ottaa kuppia, vähät siitä vaikka täysikuu menikin jo pari päivää sitten. Kippis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      157
      6242
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      217
      3953
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      62
      3307
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      69
      2482
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      4
      2130
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2035
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      0
      1820
    8. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      42
      1388
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      34
      1332
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      43
      1300
    Aihe