Onko tämä nykyään todella näin yleinen vaiva? Kaikki kolme hyvää tuttuani jotka ovat tämän vuoden puolella synnyttäneet ovat tulehduksen saaneet. Eikö äitiä tutkita kunnolla ennen kun päästetään kotiin? Ainakin kuulin ettei tulehdusarvoja eikä verenpaineita mitata sen kummemmin. Itsellä muutama viikko synnytykseen ja pelkään että käy samallalailla. Se on ensimmäiset viikot vauvan kanssa pilalla sairastellessa ja sitten vielä usein käy niin että siihen loppuu maidon tulokin. Ensin syötetään kaikenlaisia lääkkeitä ja kun ne ei auta niin ei muutakun uudestaan sairaalaan ja tiputukseen. Onko muilla kokemuksia?
Pelkään
kohtutulehdusta
4402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kohtutulehdus oikeastaan alkaa oireilemaan usein vasta kotiin päästyä, tai parinkin viikon päästä vasta, eli eipä sitä voi laitoksella oikein vielä todeta. Eikä tulehdusta välttämättä heti kehitykään. Tulehdus voi syntyä vasta kotona, esim huonon hygienian, saunomisen, tulehtuneen epparin tai vaikka seksin takia.
Äitiä on siis oikeastaan turha tutkia tulehduksen varalta ennen kotiutusta ,kun tulehdus syntyy vasta usein kotosalla.
Noissa tapauksissa oli kyse että istukan paloja oli jäänyt kohtuun. Eikö sitä näe ultraamalla?
saattaa nähdä, mutta useiten loputkin istukan rippeet tulevat ulos vasta kotiuduttua jälkivuodon mukana, eli siihen lääkäritkin luottavat. sen takia, vaikka ultrattaisiin ja paloja löytyisi, lääkärit eivät heti ala kaavintaa tekemään, koska rippeiden tulisi siis normaalisti tulla vuodon mukana ulos kuitenkin, muutamien päivien sisällä.
Usein myös kohta, johon istukka on ollut kiinnittyneenä, tulehtuu muista syistä kuin istukan jämistä, eli joku pöpö pääsee emättimen kautta tekemään tuhojaan.
Kohtutulehdus on tosiaan nykyään aika yleinen niin alakautta synnyttäneiden kuin sektioitujenkin kanssa.
..kohtutulehdus pari päivää synnytyksen jälkeen.hoitajat huomaa vuodon hajusta ja ku oli vähän lämpöä.mä ainaki sain kolme pilleria mitkä piti ottaa kerralla kaikki ja sillä lähti kohtutulehdukset.hygieenia on todella tärkeää synnytyksen jälkeen ja varsinki jos on tehty eppari.mul tehtiin ja koko ajan sai olla suihkua.sinuna en kyl pelkais sitä tulehdusta vaan sanot huolesi rehellisesti sitte siellä synnarilla.