Viikonlopun ratoksi pientä gallupia:
Kysely koskee mielellään 2000-luvun corollia. Kuinka paljon teillä arvon kuskeilla on ollut kilometrejä mittarissa, kun olette joutuneet vaihtamaan jarrupalat ensimmäisen kerran? Voitte laittaa myös autonne vuosimallin, mutta km-lukema lienee "objektiivisempi" mittari.
Jarrupalojen vaihtaminen: se ensimmäinen kerta
6
1252
Vastaukset
- kertaakaan
-05 ajettu 44tkm. Palat hyvässä kunnossa. Ei vaihtotarvetta vielä vuosiin.
Auto oli -02 Corolla 1,6 sedan. Ensimmäisen kerran etujarrupalat uusittiin 45tkm:n huollossa, jossa huomautettiin melko kuluneista etujarrulevyistä. Etujarrulevyt meni vaihtoon 60tkm:n huollossa, jolloin uusille levyille laitettiin luonnollisesti myös uudet jarrupalat (tämä remontti meni vielä takuun piikkiin).
Takajarrut kokivat remontin 54tkm:n kohdalla. Jarrut laahasivat sen verran pahasti, että uusiksi laitettiin sinertyneet levyt, palat ja jarrusatulat. Tämä meni takuukorjauksena myös.
Itseäni ihmetytti tuo etujarrujen nopea kuluminen. Tosin, olin tuossa vaiheessa auton toinen omistaja, joten aika vaikea sanoa, miten edellinen omistaja oli ensimmäisten 37tkm:n aikana jarruja käyttänyt...
Vertailun vuoksi:
-92 Corollaan etupalat ensi kerran reilut 200tkm ajettuna, takajarruista ei muistikuvaa.
-98 Corollassa ei ainakaan 85tkm:n kohdalla ollut etujarruille tehty mitään, takajarrukengät kerran vaihdettu.- joopsgasgh
nykypäivänä levyjen paksuus on jo uutena suhteessa pienempi mitä vanhoissa autoissa, painon säästön takia, sekä heikompien materiaalien.. ihan eri maata nuiden vanhempien levyt ja palat mitä nykyautoissa.. tällä lailla autotehtaat saavat myös ns. huoltokuluja kasvatettua..
- käytön mukaan
Mitä ilmeisemmin auton omistajana ollut vanhempi henkilö ja tyypillisesti jalka maannut jarrupolkimen päällä, aivan varoksi vain kun oli epävarma taidoistaa.
Toinen syy voi olla runsas kaupunki ajo, joka kyllä kuluttaa jarruja. Ehkä juuri kortin saanut kaveri ihastui autoiluun ja pyöritti isukin autolla kaikki illat korttelirallia
Normaali ajossa yleisesti jarrupalat pitää vaihtaa 90-120 tkm kohdalla
- djsfsfdijj
98 Corollassa 90tkm kohdalla vaihdoin etujarrupalat. 160tkm kohdalla vaihdoin eteen jarrupalat ja levyt. Myin auton n.190tkm paikkeilla enkä takajarruille koskaan joutunut tekemään mitään.
- co-rollaattori
Takapalat ja levyt menivät -06:sta n. 55 tkm kohdalla. Olivat kai vähän laahanneet ja automaatti nyt syö jarruja muutenkin enemmän. Etupalat ja levyt menivät pian sen jälkeen. Nyt on tuplaten kilometrejä takana ja vielä on paloissa pintaa, kun on ollut enemmän matka-ajoa. Käsijarrua piti kiristää katsastukseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh734094Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli853365Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit983158Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.393034- 1013022
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412674Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2432545Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832452Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2152426Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.922309