wolskgvagenin rns 300 navigaattori

navi777

Ostin saksasta tuodun tdi passatin -06 missä on RNS 300 radio-cd-navigaattori systeemi. Oisko kellään tietoa mistä laitteeseen saisi pohjoismaiden karttapohjan ja voikohan laitteesta vaihtaa kieltä suomeksi tai englanniksi. Merkki liikkeen hinta aika suolainen saisi miltei 2 tom tomia.

Tiedosta kiitollinen !

6

2498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-Mosse

      Tilaamalla Saksasta saat kartan 80-100€ hintaan eli kallis on siltikin.

      Kieltä ei saa suomeksi, mutta englanti löytyy. Jos autosi ajotietokoneen valikosta et saa valittua kieltä (ohjeissa neuvotaan miten sen toimii, jos se siellä on) niin huollon testerillä tai osaava 'nörttikin' tekee muutoksen esim. VAG-Comilla.

      Esim. FFP:n puolella on listattuna vapaaehtoisia VAG-Com osaajia http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=65197 tuossakin keskustelussa.

    • aito Turo

      Minulla kävi tänään ilman mitään havaittavaa ulkoista syytä siten, että rns-300 navigaattori lakkasi tunnistamasta auton sijaintia. Sijainti autolla on koko ajan "off road".

      (Navigattorista kuuluu normaaliin tapaan ilmoitus, jonka mukaan määriteltyyn kohteeseen on laskelmat tehty)

      Osaisiko joku ehdottaa, missä vika on. Mitä asialle voisi itse yrittää tehdä? Kiitos kaikista neuvoista jo etukäteen.

    • aito Turo

      Hei kiitos linkeistä. Tutustun niihin ja katson mihin sitä kautta pääsee.

    • Palstalainen

      Ihan sellaisena vinkkinä että jos autosi ei ole ilmajäähdytteinen niin ei kannata volkkaripalstalta kysyä kuten yllä olevaa linkkiä klikkaamallakin käy selväksi.

    • eivissiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe