Tiedän että hyvät sienipaikat ovat kuin valtion salaisuus, mutta vasta helsinkiin muuttaneena haluaisin päästä sellaiseen metsään missä olisi edes mahdollisuus törmätä kanttarelliin tai suppilovahveroon. Joten vinkit jakoon... Mihin kannattaa suunnata jos sienisaalista mielii?
Nuuksiossa olen käynyt muutaman kerran, mutta se tuntuu olevan nykyään niin täyteen retkeilty, että joka puskan takaa kurkistaa kohtalotoveri jos toinenkin. Sitä paitsi vaikka auto onkin käytössä, niin itähelsinkiläisenä sitä mieluummin suuntaisi itään päin, eikä keskustan ruuhkien läpi.
Vaihtokauppana voin tarjota hyviä sieni paikkoja Lahden seudulta...:)
Sienipaikkoja pääkaupunki seudulla
9
4768
Vastaukset
- onainakin ainoa
metsäalua Helsingin lähistöllä, siis sellanen ettet kokoajan ole jonkun tontin kulmilla.
Itäpuolellahan niitä sienipaikkoja kyllä on esim. Sibbo. Mutta siellä on kyllä aika ahdasta. - kyyninen
Helsingistä itään vaan, Sipoosta löytyy hyviä sienestyspaikkoja.
- Ei hirvikärpäsiä
Kiitos. Kävinkin viime lauantaina parituntia tarpomassa Talosaaren suunnnalla ja heti löytyi kanttarelleja,suppiksia ja haperoita. Ei vielä talveksi asti, mutta hyvän sienirisoton sai kuitenkin. Sitten kun on enemmän aikaa niin ajelen hiukan kauemmaksikin. Tuo oli tosi ruuhkainen paikka.
- kyllä on
Ei hirvikärpäsiä kirjoitti:
Kiitos. Kävinkin viime lauantaina parituntia tarpomassa Talosaaren suunnnalla ja heti löytyi kanttarelleja,suppiksia ja haperoita. Ei vielä talveksi asti, mutta hyvän sienirisoton sai kuitenkin. Sitten kun on enemmän aikaa niin ajelen hiukan kauemmaksikin. Tuo oli tosi ruuhkainen paikka.
Hangon saaristos on paljon sienii: kanttarellii,suppilovahveroo,herkkutatteja,mustiatorvisieniä,haaparouskuja,karvarouskuja...
- Sieneen
Huomenna olisi tarkoitus mennä Nuukisoon sieneen... onko joitain helppoja paikkoja jonne pääsisi ehkä jopa bussilla? Tai ylipäätään jotain selkeää pistettä jonne voisi mennä kun en tiedä oikein mitään tuosta alueesta.
- käpy
Sinuna tsekkaisin mihin bussit kulkevat Nuuksioon ja välttäisin merkatut luontopolut. Niillä kaikki käy. Kartalla näkyvät pienet tiet ja polut ovat hyvä valinta jos ei tunne paikkoja.
- Sienet
käpy kirjoitti:
Sinuna tsekkaisin mihin bussit kulkevat Nuuksioon ja välttäisin merkatut luontopolut. Niillä kaikki käy. Kartalla näkyvät pienet tiet ja polut ovat hyvä valinta jos ei tunne paikkoja.
Tällä mennään. Bussilla päättärille ja pusikkoon!
- diu diu
sienipaikkoja pääkaupunkiseudulta mutta lahden suunnalta kiinnostais!?
- Hirviskärpässyötti
Lahdessa Takkulan ratsastustallin takaa lähtee luonto/ratsastuspolku joka tekee muutaman kilometrin lenkin. Siitä lähtee haarautumaan polkuja, mutta kun pysyy pää reitillä ja menee polulla niin pitkälle että se lähtee kääntymään takaisin tallille päin löytyy loistava suppilovahvero paikka. Ei tule joka vuonna, mutta parhaimpina sieltä olen hakenut ämpäri kaupalla. Tämä luontopolku ei siis ole se kuntoreitti mikä menee golf kentän takana ja vie merrasjärvelle vaan siitä vielä muutama satametriä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503874
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342811Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262478- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51829- 1851766
- 291578
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871468Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91248