Onko teillä trileptal tai joku muu epilepsialääke aiheuttanut lisääntynyttä virtsaamistarvetta? Olen lääkkeen syömisen jälkeen joutunut käymään vessassa yöllä ja heti aamulla on taas kiire vessaan.
lääkkeen vaikutuksista
Epi33
3434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Syön itse trileptalia olen syönnyt sitä viime marraskuusta, minä en ainakaan viellä ole huomannut, että tarvitsisi juosta vessas sen enempää kuin yleensäkin, ainoa mitä tämä lääke minulle alussa aiheutti niin oli ainakin kuukauden verran mahdoton huonovointisuus joka on mennyt kylläkin ohi, syön 1125mg vuorokaudessa kolmoishermosairauteen.Aikaisemmin söin 9 vuotta tähän samaansairauteen Tegretoli nimistä epilepsialääkettä, se lääkitys sopi minulle aika hyvin kunnes valkosolut laskivat niin alas, että lääke jouduttiin vaihtamaan, harmi koska tämä lääke auttoi hyvin kipuihin. onko sinulla ollut muita sivuvaikutuksia tästä Trileptalista
Muita sivuvaikutuksia on ollut ainakin väsymys ja iho-ongelmat. Näppylöitä on jatkuvasti suupielissä ja pigmenttihäiriöitä on myös tullut.
Lisäksi on ollut masennusta mutta se ei välttämättä johdu lääkkeestä.
Nyt kun oikein mietin niin kyllähän minullakin on tuota väsymystä en tiedä johtuuko se lääkkeistä vai jostain muusta, pahoinvointi on tullut takaisin ja sitä on aina silloin tällöin, muovipussi pitää olla laukussa aina mukana kun johonkin lähtee. Oletko kokeillut karpalomehua tuohon vessassa juoksemiseen, en tiedä auttaako se tässä tapauksessa mutta kannattaa kokeilla, minulla jos on muusta syystä pissavaivoja niin karpalomehu on hyvä lääke ja vaaraton ei tarvitse ottaa myrkkyjä.