Minulla on 15 kiloa ylipainoa ja yliliikkuvat nivelet. Kun yritän lisätä liikuntaa laihduttaakseni, polvia alkaa särkeä. Samoin käsiä särkee, enimmäkseen ranteita, kun käytän tietokonetta ja soitan pianoa. Voiko minulla olla jokin niveliin liittyvä sairaus, vai pitääkö vain välttää kaikkea fyysistä aktiivisuutta? Entä jos menetän soittotaitoni ja kirjoituskykyni?
Nivelvaivat
Nuori nainen
2601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olen nuori 27v ( suht hoikka 170cm/64kg )ja hiljattain ollut myös olkaleikkauksessa, olkani oli revähtänyt sijoiltaan jnejne. No minulla todettiin sitä ennen moneen otteeseen että on vain löysät nivelet ( yksikin lekuri väänsi väkisin peukaloni ranteeseen ),itsestäni tuntu että löysyyttä on kyllä vain olkapäissä, polvissa ja lantiossa ( fyssa kyllä epäili niskaa myös ) mutta käyn salilla, eri aerobisia harjotteita sekä spinningiä yms ryhmäliikuntaa, mutta se ei ehkä ole pahaimasta päästä, koska polvet kipeytyy. Sinulle ehkä neuvoisin uintia, jos tuntuu että polvet eivät kestä vielä yhtään rasitetta..sillä pääsisit pudottamaan painoa hyvin ja sitten saattaisi olla helpompi kokeilla muitakin lajeja =) TSEMPPIÄ
mahdatko olla sama henkilö, joka kirjoitteli Kuntoilu-palstalla...
Joka tapauksessa: henkilön, jolla on yliliikkuvat nivelet tulisi nimenomaan VAHVISTAA niveleen kiinnittyviä lihaksia, eikä varoa tekemästä mitään. Mitä tiukemmat/vahvemmat niveltä ympäröivät lihakset ovat, sitä paremmin nivelet pysyvät paikoillaan. Ja tämä ei ole mikään mutu-neuvo, vaan kahden erikoislääkärin lausunto. Voin omasta kokemuksestani vakuuttaa, että esim. polvinivelen sijoiltaanmeno tekee sen verran kipeää että jo pelkkä ajatus sen uusiutumisesta saa minut harrastamaan liikuntaa.
Käsiesi särystä tietokoneella ja pianon ääressä... pianon osalta kehottaisin tarkistamaan pianotuolin korkeuden. En nyt tiedä, miten kokenut soittaja olet, mutta hyvä korkeus on sellainen, jossa kyynärvarren ja ranteiden linja on melko lailla vaakasuora. Jos tuoli on kovin matalalla ja ranteesi ovat kyynärvartta ylempänä, niin ei ihme jos tulee särkytiloja. Sama neuvo työtuoliin, jota käytät tietokoneen edessä: kai tuoli on riittävän korkealla?
En ole lääkäri, sinulla VOI olla jokin niveliin liittyvä sairaus, mutta ennen kuin ryhdyt pelottelemaan itseäsi liikaa, keskity ensin asioihin joihin voit itse vaikuttaa. Suosittelisin myös ottamaan ruokavalioon mukaan omega-3 -kapselit. Antavat erinomaista voitelua nivelille. Muutaman viikon päivittäisen käytön jälkeen sinun pitäisi huomata ero nykytilanteeseen.