No huh! Taideaineita kouluu se on selvä, mutta niitä pitää opiskella viikolla, ei vapaapäivinä. Hiihtää ja luistella voi lauantaisin, mutta taiteita voi opiskella viikolla. Ne ovat ajatusta vaativia harrasteaineita, hiihto ei älliä taravitse.
Törkeä aloite: lauantaian koulua
jotta voi opiskella taideai...
13699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niin, annettakoon taideaineille sama arvo kuin kirjoituksellesikin - ja sen tasolle.
lapsi/nuori olisi valmis menemään johonkin taide/taito harrastukseen lauantaina, mutta he eivät uskalla myöntää koska monet vanhemmat ovat vastustaneet asiaa.
Esim. yläkoulussa on kuvis ja käsityö valinnaisaineita, mitäs jos ne sijoitettaisiin lauantaihin ja antaisimme lasten valita.
tyrmättiin suoralta kädeltä lauantaikoulu!
Toivottavasti lasten annetaan pitää tuo ansaittu vapaapäivä!
ilomielin lauantaina kouluun liikuntapäivään, mutta ei missään nimessä kuvikseen tai käsityöhön. Vapaaehtoinen lauantaikoulu on minun puolestani ihan ok, mutta pakolliseksi se ei saisi tulla. En ole valmis uhraamaan muutenkin liian vähäistä perheen yhteistä aikaa pakkokoululle.
Kolme vapaata niin ehtisi hyvin paulautua rankana kulupäivän jälkeen. Liikunnat pois ja taidepäivä tilalle. Sellanen omaehtoinen koulu, jossa aineet saisiitse valita. Jokaine opiskelisi sitä, mikä tuntuu omalta. Ammattikin löytyisi paremmin. Taiteenopiskelijat olisivat suurin ryhmä, urheiluun musiikkiin ja matemaattisiin aineisiin omat ryhmät.
Tiedettä unohtamatta.
Sitten voisi opiseklla yrittäjyyttä, ja pitää koulussa jäätelökioskia,kahvilaa, hamppariravintolaa,ptseriaa, vaatekauppaa, siinä olisi tulevaisuuden tekijöitä iso kasa kun oppivelvollisuus loppuu.
liikkuva lapsi palautuu mistä tahansa nopeammin, kuin huonokuntoinen. siksi liikuntaa pitäisi lisätä kouluissa. moni voisi jo pitää taidepäivää rasituksena, mieltymykset kun on niin moninaisia. ja nimenomaan liikuntaa ei valinnaiseksi, koska silloin siitä luistavat ne, jotka sitä eniten tarvivat.
minunkin lasten luokilla järkyttävä määrä huonokuntoisia, ylipainoisia rassukoita. miten tulevat jaksamaan yläasteen pitemmät koulupäivät?
en sulkisi taideaineitakaan pois, mutta silti: jos valita pitää, niin sitten ennemmin liikuntaa niiden tilalle!
"vapaapäivän" ansainneet?
Ennemminkin on kysymys kai siitä, että opettajat ovat ansainneet vapaapäivänsä kuten muutkin työläiset.
Vaaditaan, että koulussa pitäisi opettaa sitä ja tätä ja vielä tuotakin ja lisäksi kasvattaa lapset ja päällystää kirjat ja syöttää ja juottaa ja hoitaa. Tuntimäärää pitäisi vastaavasti vähentää, lomia pidentää ja vapaapäiviä lisätä. Ei ihme, että ongelmia syntyy.
kotioloissa. Järkevä vanhempi ohjaa lapsensa liikunnan pariin, eikä kuskaa kouluun autolla.
Lapsen ja nuoren luusto kaipaa liikuntaa.
Liikunta on lääkettä.
tarvitsevat yhtä paljon älliä, kuin tuntuu sinun kirjoituksestasi virheineen löytyvän, niin hiihto alkaa tuntua todella älylliseltä harrastukselta.
Ja mikä älynväläys sai sinut keksimään, että lauantaisin voi hiihtää ja luistella, mutta taiteet vaativat viikolla aikansa?
Ja mikä on taideaine? Musiikki? Kun lapset laulavat nuotin vierestä "Ukko Noa". Vai kuvaamataito? 20 lasta tuhrimassa vesiväreillä hyvän puhtaan paperin ja vaatteensa samalla.
Ennemmin näkisin koko lössin suunnistamassa... oppisivat jotakin hyödyllistä ja samalla kunto nousisi.
Taideaineissa ei ole tärkeintä tulos vaan prosessi. Jokainen kokee elämyksen omalla tavallaan. Elämyksen voi kyllä pilata toteamalla "lauloit nuotin vierestä" tai "mitä sekasotkua olet puhtaalle paperille tuhrinut".
Säälin sinua, jos ainoat elämyksesi saat liikunnasta.
Vaikutat yksipuoliselta ja sivistymättömältä. En tietenkään halveksi liikuntaa, mutta näyttää siltä, ettei sinua ainakaan ole hiihto liiemmin sivistänyt, eikä se metsässä suunnistuskaan. Kannattaisi ainakin välillä tulla poiskin sieltä metsästä!
Kaikki yleissivistystä lisäävät kultturellit taideaineet pitäisi kiireesti saattaa takaisin arvoiselleen paikalle. Muuten suomalaiset alkavat olla junttikansaa, joka luulee että kaikki musiikki ja "nuotin vierestä laulamista" tai kuvataide pelkkää "papereiden sotkemista". Huh huh, melkein punastun myötähäpeästä.
vastasitte, antanut vain tulla aloittajan tasoisesti? "hiihto ei älliä tarvitse". eli aloittajalle miinukset tuommoisesta provosoinnista ja vielä noin heikolla kielitaidolla - siellä ei ole tainnut kulttuuri oikein tehdä pesäänsä...
itse hlökoht. olen sitä mieltä, että koululaiset ovat niin huonokuntoisia, että liikuntaa tulisi lisätä roimasti kouluissa. myös taideaineet ovat tärkeitä, mutta musiikin tai kuvaamataidon vähempi harrastuneisuus ei näy oppilaan yleisilmeessä. eli liikuntaa harrastamaton koululainen on huonokuntoinen, usein ylipainoinen, ei jaksa. molempia tulee olla koulussa, että lapsi saisi lähtökohdat elämäänsä, mutta liikunnan puute heijastuu jopa ihan terveyteen ja myöhempiin sairauksiin.
missään nimessä ei valinnaiseksi näitä. musikaalinen lapsi valitsee varmasti musiikin ja liikunnallinen liikunnan ja juuri heille tekisi hyvää tutustua muuhunkin. se musikaalinen usein harrastaa musiikkia myös vapaa-aikanaan, kuten liikunnallinen urheilua, että he eivät edes koulussa sitä tarvi.
ja kärjistetysti: jokainen alaluokkalainen osaa luoda jonkunlaisen teoksem paperille, muovailla tms. jokainen osaa myös tuottaa musiikkia, vaikka nyt laulaa. mutta todella harva enää jaksaa juosta kilometrin matkaa yhteen menoon.
kyllä saa minulta pienintäkään suosiota. Siitä olen kanssasi samaa mieltä, että kyllä kaksi päivää viikossa vapaata "työstä" on ihan kohtuullinen. Jollekin se liikunta ei ole työtä (minun lapseni lukeutuvat näihin) ja joillekin taas taiteet tai musiikki ei ole työtä, vaan on laskettava harrastukseksi. Varmaa joka tapauksessa on, että sellaista lauantaikoulua, mikä olisi jokaisen mielestä hauskaa tai löysää, ei ole olemassa. Vähintäänkin koulukiusatuile se on taas yksi äärettömän tuskallinen päivä lisää.
Toisaalta, meillä ainakin on omia harrastuksia jo lauantaisin. Niinpä ne omat liikuntaharrastukset jäävät vähemmälle, jos silloin pitää koulussa olla liikkumassa ja veikkaanpa, että saldo on miinuksen puolella sekä liikunnan määrän ja laadun että motivaation ja nautinnon suhteen.
Järkevintä olisi, että pakkoliikunta ja taiteet, jos niitä on lisättävä ohjelmaan, voisi suorittaa "etänä" omalla tavallaan. Silloin saisi valita mielenkiinnon ja lajin itse.
Liikunta on kaikille tärkeää, mutta en pidä taiteita tärkeänä niille, jotka eivät niistä ole lainkaan kiinnostuneita.