Onko normaalia että työsopimuksessa työajaksi on laitettu 4-37,50/ viikko, miksi? yritetäänkö maksaa vähemmän vaikka työvuoro on 8h päivä jos sattuu saamaan työn aikaisemmin valmiiksi jottai ei tarvi maksaa koko vuorolta?
työaika 4-37,5
työnmekka
142011
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tarkoittaa sitä että eivät ole velvollisia antamaan sinulle työtä esim 8 h pvä.(5 x 7.5 = 37.5 h. vko )
Jonain päivänä voivat vaikka antaa 2 h seuraavana 3 h jne mahdollista on että jonain päivänä ei ole töitä ollenkaan kunhan viikkotyöajaksi tulee vähintään se 4 h.
4 t töitä viikossa. Työajat, paikat yms. voivat olla mitä vain ja ne myös voidaan ilmoittaa milloin vain.
ilmottaa työntekijälle viikko etukäteen. Alottajalla pitäisi jo olla ensi viikon tuntilista, ja siihen merkattuna töitä vähintään 4 h.
töitä kyllä on joka arkipäivä se 8h merkattu ja samapaikka koska kyseessä elintarvikesiivous niin miksi sopimuksessa kuitenki 4-37,5 kun voisi hyvin olla 37,50 ;D
jolloin työtuntisi ja työkohteesi muuttuvat. 4h/vko on ns. takuutunnit, mitkä työnantaja on velvollinen tarjoamaan. Tai jos sulla menee sukset ristiin työnantajan kans, ne siirtää sut kohteeseen jossa tunnit 4h/vko. Savustavat näin pihalle.
Tuntuu vahan silta etta useammassakin siivoustyossa on sopimus 4-37,5 tuntia viikko. Toita voi olla tai sitten ei. Tietysti lupaillaan etta toita on, mutta annas olla kun sesonki on ohi. Silloin vakituiset tyontekijat joilla on parempi sopimus, saavat tyot ja 4-37,5 tuntiset ovat "varalla" silloin kun heita satutaan tarvitsemaan. Kuka elaa 4 tunnilla toita viikossa?! Tosi huono sopimus tuollainen mutta haluaako tyonantajat edes tehda parempia, kuin moni suostuu tallaiseenkin sopimukseen pakon edessa. Haen itse koko ajan muuta tyota jossa taattaisiin edes vahan enemman tunteja.
Parempi soppari, eikä tyytyä tuohon työnantajaedulliseen sopimukseen.
Mutta jos teet samaa hommaa 8h päivä muutaman kuukauden, se katsotaan vakiintuneeksi käytännöksi ja silloin työsopparin 4h/vko tuntimäärällä ei ole merkitystä. Jotta sopimus pätisi, töitä ei voi olla säännöllisesti 8h/pvä.
Työhön tarvittaessa kutsuttavana,minulla ei ole työsopimuksessa minkäänlaista kirjallista tuntimäärää.Suullisesti on eräs tuntimäärä sovittu,mutta se ei toteudu hiljaisena aikana.Työsopimukseni on aivan surkea,olen kysellyt muutosta siihen,mutta ei kuulema voida.
Haaveilen työpaikasta,jossa olisi ainakin lähes täydet tunnit,eikä jokaista uutta työvuorolistaa tarvitsisi jännittää,onko töitä vai ei.Nimittäin joka kuukausi on ne pakolliset menoerät ja palkkaakin saisi tulla.
Oletko varma tuosta asiasta, että jos tekee pari kuukautta täysiä tunteja, se on jo vakiintunut käytäntö, eikä työnantaja voi sitä muuttaa? Onkos tästä jotain oikeuden päätöstä? Mun mielestä pari kuukautta on kuitenkin aika lyhyt aika.
Minulla on 4-37,5 tunnin soppari ja koko ajan on haku paalla tyohon, jossa olisi parempi maara tunteja. Aiemmin olin niin tyhma etta olin vuosia tyossa, jossa tunteja ei ollut kovin paljoa ja silti tyydyin siihen. Vaikka olisikin toita ja valilla ihan riittavastikin, kannattaa aina hakea parempaa. Tyonantajalle ei ole mitaan syyta olla uskollinen jos kerran hekin tarjoavat tyota ihan miten sattuu.
nyt tekevät sopimuksia uusille työntekijöille 4- 37,5h ja lisäksi lukee että tarvittaessa työhön kutsuttava ( kuitenkin tekee 7,5h/ päivä) , itellä on kans tuo 4-37,5 mutta ei lue tarvittaessa työhön kutsuttava.
Olen kuitenkin tehnyt jo pitkän aikaa 37,5 tunnin viikkoja. Paskemmaksi sopimukset vain muuttuvat...
Minä en oikein usko tuohon.Omasta kokemuksesta:olen varmaan puolivuotta ollut täyspäiväisesti töissä,nyt kuitenkin alkoi hiljaisempi jakso töissä,niin eiköhän listassa ole 16h/viikko.Ei meillä ainakaan voi tuudittautua siihen ajatukseen,että koska olen saanut tehdä täyttä päivää,olen vanha työntekijä,saisin hiljaisena aikana edelleen täydet tunnit.
Nykyaan ei taideta tehda muita kuin 4-37,5 tai "tarvittaessa tyohon kutsuttava" sopimuksia. Silti "tarvittaessa tyohon kutsuttava" on parempi kuin edellinen, jos tietaa jo kohteen ja etta siella on aina sama maara toita. Olin aiemmin 4-37,5 tunnin sopimuksella, joka tarkoitti etta toita tosiaankin saattoi olla joko 4 tuntia tai sitten 40 tuntia viikko.. Riippuu varmaan ihan kohteesta kumpi naista on kannattava.
Mulla oli joskus 0,5 - 37,5 h/vk sopimus, minkä sanottiin olevan "normaalikäytäntö" firmassa. Tosin en enää oo kyseisessä firmassa töissä kun sain muualta täydet tunnit.