pätkiikö?

Onko muilla pätkiny welhon laajakaista tällä viikolla? Mulla ainakin täällä Kalliossa Hämeentien varrella on jo useemman päivän ollu pientä kaatuilua, eikä omissa laitteissa pitäis olla mitään vikaa. Onko kokemuksia kestääkö welholla yleensä kauan tämmösten ongelmien hoitaminen?
131567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vantaa, Tammisto (eli samalla ilmansuunnalla ytimestä katsottuna); hyvin pätkii eli muutaman tunnin välein kaapelimodeemi "tippuu linjalta" muutamaksi minuutiksi.

> Onko kokemuksia kestääkö welholla yleensä kauan tämmösten ongelmien hoitaminen?

Olen aika tuore Welhon asiakas, mutta ensi kosketus "asiakaspalveluun" ei lupaa nopeaa korjausta. Kehtasin soittaa webbisivulta löytyvään vikailmoitusnumeroon, jossa ei kuitenkaan suostuttu ottamaan vikailmoitusta vastaan, koska heitä ei yksittäisen asiakkaan ongelmat niin paljoa kiinnosta. Pitää kuulemma ottaa yhteys asiakaspalveluun virka-aikana.

Äänestä

On pätkinyt nyt viikon verran.

Wlan toimii aika tarkkaan 5 min ja sit kadottaa totaalisesti.

Kaapelilla toimii ok n. tunnin.

Molemmissa jutuissa virrat veke modeemista ja taas sama tarina (5 min Wlan ja i tunti kaapelilla).

Käynyt vaihtamassa modeemin 3 kertaa, ei vaikutusta.

Ollut Welhon netti n. 7:n vuotta, ei ongelmia sinä aikana, nyt siis vain viimeisen viikon aikana.

Äänestä
  • Mulla on ollu welho noin vuoden, ja pari kertaa sinä aikana on ollu ihan lyhyitä pätkäsyjä, mutta tämä tän viikkonen on kyllä ennätys. Tänään on tosin vaikuttanu jo paremmalta, ei oo ollu ku pientä jumitusta ja sekin on voinu johtua omista laitteista.

    Aikasemmilla kerroilla ne pari pientä pätkintää meni itsestään ohi, joten en ole vielä viitsiny edes soitella welholle päin, jos tämä korjautuu nyt muutenkin. Sitten jos tilaa huollon ja ne ei löydäkään mitään, ni ylimäärästä laskua pukkaa taas. En tiedä tekeekö ne nyt jotain muutoksia niitä 100 megan yhteyksiä varten, ja sen takia netti kaatuilee koko Kalliossa.

    Äänestä

Kyllä pätkii. Ja rankasti. Toivottavasti Formulat näkyy kunnolla tai menee hermot.

Ei muuten ole pitkään aikaan tällaista pätkintää ollutkaan. Motorolan loki näyttää aika-ajoin
"Received Response to Broadcast Maintenance Request, But no Unicast Maintenance o"
... ja sitten buuttaa.

Mitä lie tarkoittaa...?!

Äänestä

Good evening Kallio, this is Meilahti calling. Here are the final results of our jury:

Meilahdessa sama juttu eli 5-60 min Cable-valo päällä ja yhteys kondiksessa. Sitten tipahtaa linjoilta ja saa veivata virtapiuhaa irti takaisin. Wlan & fyysinen ethernet toimivat molemmat sen aikaa kun toimivat. 5 megan annos listalta ja Netgear-modeemi.

Äänestä
  • Myös täällä Konalassa pätkinyt vajaan viikon. Welho ollut minulla käytössä melkein viisi vuotta, näin pahaa pätkimistä en muista aiemmin olleen.

    Äänestä

  • Welho vaihtoon? kirjoitti:

    Myös täällä Konalassa pätkinyt vajaan viikon. Welho ollut minulla käytössä melkein viisi vuotta, näin pahaa pätkimistä en muista aiemmin olleen.

    Mulla oli viime viikolla ehkä 4 päivää aika takkusta. Eilen alko sujua ja tänään on ollu täysin kunnossa. Tuntuu että suomi24:kin latautuu nopeemmin ku koskaan. Ne varmaan teki jotain korjaustöitä joitten aikana oli tukossa, mutta tais korjaukset kannattaa jos tää nyt toimii taas näin hyvin jatkossakin. Eikä tarvinu edes soitella mihinkään asiakaspalveluun, eikä ois varmaan auttanu vaikka ois soittanutkin. Saman ajan ne korjaustyöt vie joka tapauksessa.

    Äänestä

Täällä Kampin ja Ruoholahden välimaastossa on pätkinyt jo viikon. Muutaman kerran vuorokaudessa yhteys poikki. Kaapelimodeemin online-valo vaan vilkkuu, eikä yhteys ei lähde liikkeelle ennen kuin nappaa virtajohdon irti ja takaisin. Kaikki pelaa samantien ja noupeudet on sitä mitä luvattiinkin. Soitin asiakaspalveluun, sieltä kehotettiin ottamaan antennijatkojohto pois (tehty), haaroitin pois (tehty), vaihtamaan verkkojohto (tehty). Ei muutu miksikään. Believe me, tää johtuu niistä 110M-liittymistä.

Äänestä
  • Vielä uusi soitto HTV asiakaspalveluun, ja sieltä kerrottiin ettei ole tullut valituksia tästä aiheesta keneltäkään, eikä alueellani ole tehty huoltotöitä.

    Äänestä

Onneksi katselin tänne, aloin epäillä modeemin olevan tiensä päässä ja olin jo katselemassa uusien hintoja. Juuri sama ilmiö.
Pitää napsia virrat pois ja sitten toimii taas.
Todellä ärsyttävää. Välillä pätkii tiuhempaan, välillä harvakseltaan. Jatkunut muutaman päivän nyt.
Äsken viimeksi noin 30 minsaa sitten.

Äänestä
  • kuulla, että ainoastaan ja vain sinun laitteissasi
    on vikaa. Kukaan muu ei ole valittanut jne.
    Se siitä Welhon ammattitaidosta.

    Äänestä

  • saat kirjoitti:

    kuulla, että ainoastaan ja vain sinun laitteissasi
    on vikaa. Kukaan muu ei ole valittanut jne.
    Se siitä Welhon ammattitaidosta.

    Juu, ei ole kuulemma kellään muulla vikaa, saman lorun sain minäkin kuulla.

    Welho vaihtuu kilpailijaan huomenna.

    Äänestä

  • pätkii kirjoitti:

    Juu, ei ole kuulemma kellään muulla vikaa, saman lorun sain minäkin kuulla.

    Welho vaihtuu kilpailijaan huomenna.

    Kerro mihin vaihdoit ja paraniko yhteydet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


welho? kirjoitti:

Onko muilla pätkiny welhon laajakaista tällä viikolla? Mulla ainakin täällä Kalliossa Hämeentien varrella on jo useemman päivän ollu pientä kaatuilua, eikä omissa laitteissa pitäis olla mitään vikaa. Onko kokemuksia kestääkö welholla yleensä kauan tämmösten ongelmien hoitaminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu