Intiaan joulukuussa ja jouluksi

Antakaa kommentteja, millainen on ollut joulu aatto Goalla? Olemme menossa pohjois-Goaan, Santana Beach Resort hotelliin. Tämä on Candolimissa.
Vuosi sitten olimme Calangute alueella.Onko näillä alueilla paljon eroa?
6841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi sinun pitää saada tietää etukäteen millainen joulu siellä on? Se ei matkaa muuksi muuta. No kerran joulun viettäneenä ja muuten paljonkin siellä oleilleena voin sanoa, että ei se paljon arjesta poikkea. Koristeita ja valoja on vain joka paikka täynnä ja ehkä hotellien buffet-pöydät notkuvat hieman enemmän. Candolim ja Calangute ovat aivan vierekkäin, ihan samanlaista, eroa ei tietenkään huomaa. Mitä eroa on Vantaalla ja Espoolla? Etkö siis vuosi sitten uskaltautunut esim. kävelylle Candolimiin tai jopa Bagaan?

Äänestä
  • sorry nyt vaan, mutta en oikein ymmärrä negatiivista asennettasi.
    Luuletko, että oikeasti uskon edes kaikkia näitä kirjoituksia, saatikka että tekisin ratkaisuni jonkun kirjoituksen perusteella. Tätä sanotaan keskusteluksi täällä. Kiva lukea eri ihmisten mielipiteitä.
    Tässä ohimennen mainitsen, olen matkustellut aika paljon ja eri maihin ja ne ovat olleet aina omatoimisia matkoja, eli ollaan menty sinne ja tänne.

    Äänestä

Oltiin -05 jouluna eka kertaa goalla. Jouluaatto on siellä ihan normaali arkipäivä. Joulupäivänä ruokapöytä notkuu niin kuin Suomessakin ja jouluvalot loistavat hotelleiden pihoilla. Jouluna hinnat ovat tuplaten kalliimpia kuin muulloin. Kun tottuu Goan elämätapaan ja hinnoitteluun, ninn oppii todella nauttimaan Goan mahtavista rannoista ja muista palveluista. Candolim - Calangute - Baga, on samaa rantaa noin 9km, jossa rantabaareja pilvin pimein. Hintataso tosi edullinen: Ruoka juoma = 2-3€ (isot ravintola-annokset). Olut ravintolassa, 0,50€, taxi 0,50€/km.(yleensä annoimme muutaman kilometrin matkalta 1-4€ tilanteesta riippuen.) Olin viimeksi Goalla tämän vuoden tammikuussa ja suunnitelmissaa lähteä nyt syksyllä uudestaan. Kertokaa mikä saa rakastumaan tai vihastumaan tähän rakkaaseen maahan!!

Äänestä
  • Kiitos kommentistasi.
    Olen muuten itse miettinyt sitä ihan samaa, miksi haluan sinne uudestaan.
    Jokin sinne vaan vetää. Viime matka jäi jotenkin kesken.
    Mielestäni sinne oli helppo ja nopea sopeutua. Ei tarvinnut yrittää olla mitään muuta kuin olla vaan omaitsensä. En tarkoita, että koskaan olisinkaan muuta, mutta se rento hyvä olo mikä siellä oli heti.
    Meillä oli nyt tammikuussa myös "oma" taksikuski joka vei meitä joka puolelle. Se oli tosi mukavaa, uskoisin että saimme nähdä paljon enemmän kuin mitä matkatoimistojen retket olisivat tarjonneet.
    En ole muuten koskaan ennen ollut samassa paikassa kahteen kertaan. Nyt meidän koko perhe halusi yksimielisesti lähteä sinne uudestaan.
    Nyt kun kesä on jo mennyt, niin minulla on tosi iso odotus joulukuuhun, että pääsisi jo lähtemään.
    Tammikuussa kun olimme juuri saapuneet Intiaan. Bussissa joka oli matkalla hotelleihin, oli pariskunta, joka sanoi, että se on heidän neljäs matka jo sinne. Mieheni kanssa keskustelimme, että miten joku voi haluta samaan paikkaan niin montaa kertaa jne.
    Tässä sitä ollaan menossa itsekkin uudestaan...
    Hyvää lomaa ja matkaa sinulle!

    Äänestä

Olen Joulukuussa lähdössä Intiaan, vihdoinkin pääsen sinne. En tiedä mitä on vastassa, mutta jotain, jota olen niin kauan odottanut. En odota mitään erikoista. Maassa maan tavoin.Se riittää minulle

Äänestä

Jouluna Goa on 'täynnä'. Moni pikkuhotelli tekee vuotensa tuloksesta suurimman osan jouluna. Intialaisille joulu on vaan yksi juhlapyhä, ilman meidän joulun merkitystä. Paitsi tietenkin mm. Goan katolilaisille. Goassa on paljon intialaisia turisteja perheineen ja jouluna he kokoontuvat syömään Goan moniin (kaikkiin!!) ravintoloihin. Goa on myös intialaisille suosittu lomakohde. Hauskaa JouluGoaa Sinulle ja perheellesi! Ehkäpä törmätään vaikkapa katolilaisten joulumessussa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jamar kirjoitti:

Antakaa kommentteja, millainen on ollut joulu aatto Goalla? Olemme menossa pohjois-Goaan, Santana Beach Resort hotelliin. Tämä on Candolimissa.
Vuosi sitten olimme Calangute alueella.Onko näillä alueilla paljon eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu