Olis mielenkiintoista itetää, onko kukaan tuonnut omaan käyttöön lannoitteita tai muuta maatalouskemiaa ulkomailta?
Itse olen tuonnut pieniä määriä Virosta kasvinsuojeluaineita, kun ovat olleet halvempia. Kuulin tässä juttua, että jotkut olisivat tuonneet lannoitettakin. Oma lannoitteentuontini tyssäsi aikanaan raskasmetallitodistukseen, vaikka oli kotimaista lannoitetta.
Onko kokemusta lannoitteiden
ym. t.panosten tuonnista?
2
620
Vastaukset
- en ymmmm
Miksi joku myis ulkomailla halvemmalle sinulle lannoitetta kun ovat ulkomailla yleisesti kalliimpia kuin Soomes
- ostamassa ulkomailta
oli kyllä huomattavasti halvempaa, mitä täällä Suomessa, samoin kasvinsuojeluaineet. Lannoite kauppa kaatui vain raskasmetallitodistukseen, vaikka olikin Suomessa tehtyä (Harjavallassa) tavaraa.
Ks.aineet ostin, koska ne olivat Suomessa hyväksyttyjä aivan samoja, mitä saa ostaa vaikkapa Agri-marketista, mutta huomattavasti halvempia ja kuitti kelpasi verotukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011795- 591170
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4441139- 1701043
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän131822- 58821
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84763
- 51718
- 57681