"Vanhoja" nuortenkirjoja

lukija1991

Haluisin lukea lisää Häräntappoaseen kaltaisia/tyylisiä vanhempia nuortenkirjoja, n.1970-80-luvulta. Voisiko joku suositella minulle jotakin tällaista kirjaa?

5

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takkutukka

      kirjat esim. Priska on hyvä otos vanhemmasta nuoretenkirjallisuudesta.

      • lukija1991

        Kiitos vinkistä, tutustun varmasti! :D

        Sitten olis kiva saada luettavaks 70-luvulle ajoittuvia kirjoja jossa ois päähenkilö joku nuori jätkä. Tämä siksi että kirjoitan itse tämäntyylistä kirjaa ja olisi hyvin tärkeää saada taustatyönä lukea tällasita kirjaa.

        Vinkkei?


      • H. Lettu
        lukija1991 kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, tutustun varmasti! :D

        Sitten olis kiva saada luettavaks 70-luvulle ajoittuvia kirjoja jossa ois päähenkilö joku nuori jätkä. Tämä siksi että kirjoitan itse tämäntyylistä kirjaa ja olisi hyvin tärkeää saada taustatyönä lukea tällasita kirjaa.

        Vinkkei?

        Kirja Tsuppari (1974) kertoo nuoresta maalaispojasta, joka joutuu muuttamaan äitinsä kanssa kaupunkiin. Ja miten elämä lähti siitä liikkeelle. Kirjailija on suomalainen M-L Lempinen.

        KIrjaililjoista esim. Asko Martinheimo (Pilkku päässä, Pääkallokiitäjä), Uolevi Nojonen (Tartsan Koivula) ja Sven Wernström ovat kirjoittaneet poikakirjoja (siis poikia pääosissa).
        Varma klassikko on Mark Twainin Huckeberry Finn ja Tom Sawyerin seikkailut.


    • Anonyymi

      up.

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta jos joku vielä kaipailee suosituksia:

      Eve Hietamiehen Huomenna on paremmin (1986) ja Äitienpäivätyttö (1987) ovat molemmat Häräntappoaseen tyylisiä "nuoruuden kipeitä" tarinoita.

      Aarni Vartiaisen Ennen ja jälkeen 12 (1969) romaanissa olisi sitä op:n kyselemää "70-luvun jätkää."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe