edullinen vannesaha

biltemastako vai mistä

haen edullista n.100e vannesahaa. saa olla melko pienikin. tekeekö bilteman sahalla mitään. iso olisi hyvä mutta ne maksaa. leikkaako ne pienet esim. 5cm lankkua vai hyytyykö.

5

6941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi99

      Jos pieni vannesaha on ns. pöytämalli, niin kyllä taitaa jäädä leikkaamatta, ainakin, jos on enempi tarkoitus leikellä. Suosittelen tehokasta pistosahaa, LIDLissä oli muutama viikko sitten myynnissä hyvä peli mutamaan kymppiin. Jaksaa 5 sentin lankkua ja saa tehtyä mutka-ajoa.

      • mutta ei suoraan

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.


      • Anonyymi
        mutta ei suoraan kirjoitti:

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.

        Tämä totta. Pistosahoilla ei voi saada suoraa jälkeä eikä niissä ole kunnon vastetta,


    • Nick Curry

      Viimeaikaisesta kokemuksesta viisastuneena kehotan satsaamaan koneeseen hieman enemmän, ettei mene se satanen hukkaan. Ostin itse vähän aikaa sitten Bilteman sahan kanssa samaa kokoluokkaa olevan AWD 2048-vannesahan Motonetistä 109 eurolla ja sain pari päivää sitten huomata, että isompi olisi pitänyt hankkia.
      Pieniä palikoita sahallani on kiva ja helppo sahailla, mutta heti isompia, n. 100 mm työkappaleita kohdatessaan saha leikkelee vinoon ja halutessaan hyytyy tyystin. Lisäksi 127 mm työkorkeus saavutetaan vain poistamalla ylemmät teräsuojukset, joiden nikkarijärjellä ajatellen tulisi sahatessa olla paikallaan. Oikea työkorkeus on se sama 80 mm, jonka Biltemankin saha tarjoaa.
      Jos 50 mm tai sitä isompia kappaleita aiot haluttuun muotoon sahailla, hanki omilla jaloilla seisova vähintään 80 kg painoinen peli, joka oikeasti sahaa n. 200 mm palikoita. Sellaiseen saat uppoamaan 400-800 eurokaista, mutta eipä tarvitse harmitella joka kerta, kun arvokas ruusupuupalikka muuttuu vinoon sahatuksi jätteeksi. Pitemmän päälle satsaus kannattaa.

    • Anonyymi

      Halkaisuun pitää olla leveä terä .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      104
      4018
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      51
      2890
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      115
      2703
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      45
      2269
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1960
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1803
    7. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      243
      1776
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      90
      1660
    9. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1632
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      26
      1453
    Aihe