edullinen vannesaha

biltemastako vai mistä

haen edullista n.100e vannesahaa. saa olla melko pienikin. tekeekö bilteman sahalla mitään. iso olisi hyvä mutta ne maksaa. leikkaako ne pienet esim. 5cm lankkua vai hyytyykö.

5

7306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi99

      Jos pieni vannesaha on ns. pöytämalli, niin kyllä taitaa jäädä leikkaamatta, ainakin, jos on enempi tarkoitus leikellä. Suosittelen tehokasta pistosahaa, LIDLissä oli muutama viikko sitten myynnissä hyvä peli mutamaan kymppiin. Jaksaa 5 sentin lankkua ja saa tehtyä mutka-ajoa.

      • mutta ei suoraan

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.


      • Anonyymi
        mutta ei suoraan kirjoitti:

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.

        Tämä totta. Pistosahoilla ei voi saada suoraa jälkeä eikä niissä ole kunnon vastetta,


    • Nick Curry

      Viimeaikaisesta kokemuksesta viisastuneena kehotan satsaamaan koneeseen hieman enemmän, ettei mene se satanen hukkaan. Ostin itse vähän aikaa sitten Bilteman sahan kanssa samaa kokoluokkaa olevan AWD 2048-vannesahan Motonetistä 109 eurolla ja sain pari päivää sitten huomata, että isompi olisi pitänyt hankkia.
      Pieniä palikoita sahallani on kiva ja helppo sahailla, mutta heti isompia, n. 100 mm työkappaleita kohdatessaan saha leikkelee vinoon ja halutessaan hyytyy tyystin. Lisäksi 127 mm työkorkeus saavutetaan vain poistamalla ylemmät teräsuojukset, joiden nikkarijärjellä ajatellen tulisi sahatessa olla paikallaan. Oikea työkorkeus on se sama 80 mm, jonka Biltemankin saha tarjoaa.
      Jos 50 mm tai sitä isompia kappaleita aiot haluttuun muotoon sahailla, hanki omilla jaloilla seisova vähintään 80 kg painoinen peli, joka oikeasti sahaa n. 200 mm palikoita. Sellaiseen saat uppoamaan 400-800 eurokaista, mutta eipä tarvitse harmitella joka kerta, kun arvokas ruusupuupalikka muuttuu vinoon sahatuksi jätteeksi. Pitemmän päälle satsaus kannattaa.

    • Anonyymi

      Halkaisuun pitää olla leveä terä .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      55
      4732
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      248
      3575
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      259
      3285
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      112
      3243
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      32
      2095
    6. 101
      1548
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      166
      1170
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      76
      1076
    9. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      123
      979
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      851
    Aihe