edullinen vannesaha

biltemastako vai mistä

haen edullista n.100e vannesahaa. saa olla melko pienikin. tekeekö bilteman sahalla mitään. iso olisi hyvä mutta ne maksaa. leikkaako ne pienet esim. 5cm lankkua vai hyytyykö.

5

7288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi99

      Jos pieni vannesaha on ns. pöytämalli, niin kyllä taitaa jäädä leikkaamatta, ainakin, jos on enempi tarkoitus leikellä. Suosittelen tehokasta pistosahaa, LIDLissä oli muutama viikko sitten myynnissä hyvä peli mutamaan kymppiin. Jaksaa 5 sentin lankkua ja saa tehtyä mutka-ajoa.

      • mutta ei suoraan

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.


      • Anonyymi
        mutta ei suoraan kirjoitti:

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.

        Tämä totta. Pistosahoilla ei voi saada suoraa jälkeä eikä niissä ole kunnon vastetta,


    • Nick Curry

      Viimeaikaisesta kokemuksesta viisastuneena kehotan satsaamaan koneeseen hieman enemmän, ettei mene se satanen hukkaan. Ostin itse vähän aikaa sitten Bilteman sahan kanssa samaa kokoluokkaa olevan AWD 2048-vannesahan Motonetistä 109 eurolla ja sain pari päivää sitten huomata, että isompi olisi pitänyt hankkia.
      Pieniä palikoita sahallani on kiva ja helppo sahailla, mutta heti isompia, n. 100 mm työkappaleita kohdatessaan saha leikkelee vinoon ja halutessaan hyytyy tyystin. Lisäksi 127 mm työkorkeus saavutetaan vain poistamalla ylemmät teräsuojukset, joiden nikkarijärjellä ajatellen tulisi sahatessa olla paikallaan. Oikea työkorkeus on se sama 80 mm, jonka Biltemankin saha tarjoaa.
      Jos 50 mm tai sitä isompia kappaleita aiot haluttuun muotoon sahailla, hanki omilla jaloilla seisova vähintään 80 kg painoinen peli, joka oikeasti sahaa n. 200 mm palikoita. Sellaiseen saat uppoamaan 400-800 eurokaista, mutta eipä tarvitse harmitella joka kerta, kun arvokas ruusupuupalikka muuttuu vinoon sahatuksi jätteeksi. Pitemmän päälle satsaus kannattaa.

    • Anonyymi

      Halkaisuun pitää olla leveä terä .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      126
      7130
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      90
      4937
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3791
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3024
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2596
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1515
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1334
    9. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      167
      1133
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      47
      1126
    Aihe