edullinen vannesaha

biltemastako vai mistä

haen edullista n.100e vannesahaa. saa olla melko pienikin. tekeekö bilteman sahalla mitään. iso olisi hyvä mutta ne maksaa. leikkaako ne pienet esim. 5cm lankkua vai hyytyykö.

5

7263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommi99

      Jos pieni vannesaha on ns. pöytämalli, niin kyllä taitaa jäädä leikkaamatta, ainakin, jos on enempi tarkoitus leikellä. Suosittelen tehokasta pistosahaa, LIDLissä oli muutama viikko sitten myynnissä hyvä peli mutamaan kymppiin. Jaksaa 5 sentin lankkua ja saa tehtyä mutka-ajoa.

      • mutta ei suoraan

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.


      • Anonyymi
        mutta ei suoraan kirjoitti:

        ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.

        Tämä totta. Pistosahoilla ei voi saada suoraa jälkeä eikä niissä ole kunnon vastetta,


    • Nick Curry

      Viimeaikaisesta kokemuksesta viisastuneena kehotan satsaamaan koneeseen hieman enemmän, ettei mene se satanen hukkaan. Ostin itse vähän aikaa sitten Bilteman sahan kanssa samaa kokoluokkaa olevan AWD 2048-vannesahan Motonetistä 109 eurolla ja sain pari päivää sitten huomata, että isompi olisi pitänyt hankkia.
      Pieniä palikoita sahallani on kiva ja helppo sahailla, mutta heti isompia, n. 100 mm työkappaleita kohdatessaan saha leikkelee vinoon ja halutessaan hyytyy tyystin. Lisäksi 127 mm työkorkeus saavutetaan vain poistamalla ylemmät teräsuojukset, joiden nikkarijärjellä ajatellen tulisi sahatessa olla paikallaan. Oikea työkorkeus on se sama 80 mm, jonka Biltemankin saha tarjoaa.
      Jos 50 mm tai sitä isompia kappaleita aiot haluttuun muotoon sahailla, hanki omilla jaloilla seisova vähintään 80 kg painoinen peli, joka oikeasti sahaa n. 200 mm palikoita. Sellaiseen saat uppoamaan 400-800 eurokaista, mutta eipä tarvitse harmitella joka kerta, kun arvokas ruusupuupalikka muuttuu vinoon sahatuksi jätteeksi. Pitemmän päälle satsaus kannattaa.

    • Anonyymi

      Halkaisuun pitää olla leveä terä .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7908
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5425
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      150
      4333
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3509
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      285
      2501
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      582
      2217
    Aihe