haen edullista n.100e vannesahaa. saa olla melko pienikin. tekeekö bilteman sahalla mitään. iso olisi hyvä mutta ne maksaa. leikkaako ne pienet esim. 5cm lankkua vai hyytyykö.
edullinen vannesaha
5
7521
Vastaukset
- Tommi99
Jos pieni vannesaha on ns. pöytämalli, niin kyllä taitaa jäädä leikkaamatta, ainakin, jos on enempi tarkoitus leikellä. Suosittelen tehokasta pistosahaa, LIDLissä oli muutama viikko sitten myynnissä hyvä peli mutamaan kymppiin. Jaksaa 5 sentin lankkua ja saa tehtyä mutka-ajoa.
- mutta ei suoraan
ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.
- Anonyymi
mutta ei suoraan kirjoitti:
ne kuviosahat ei leikkaa suoraan vaan terä vetelee vinoon kun paksua leikkaa. ainakin makitassa. pöytämallin vannesahaa olen ajatellut.
Tämä totta. Pistosahoilla ei voi saada suoraa jälkeä eikä niissä ole kunnon vastetta,
- Nick Curry
Viimeaikaisesta kokemuksesta viisastuneena kehotan satsaamaan koneeseen hieman enemmän, ettei mene se satanen hukkaan. Ostin itse vähän aikaa sitten Bilteman sahan kanssa samaa kokoluokkaa olevan AWD 2048-vannesahan Motonetistä 109 eurolla ja sain pari päivää sitten huomata, että isompi olisi pitänyt hankkia.
Pieniä palikoita sahallani on kiva ja helppo sahailla, mutta heti isompia, n. 100 mm työkappaleita kohdatessaan saha leikkelee vinoon ja halutessaan hyytyy tyystin. Lisäksi 127 mm työkorkeus saavutetaan vain poistamalla ylemmät teräsuojukset, joiden nikkarijärjellä ajatellen tulisi sahatessa olla paikallaan. Oikea työkorkeus on se sama 80 mm, jonka Biltemankin saha tarjoaa.
Jos 50 mm tai sitä isompia kappaleita aiot haluttuun muotoon sahailla, hanki omilla jaloilla seisova vähintään 80 kg painoinen peli, joka oikeasti sahaa n. 200 mm palikoita. Sellaiseen saat uppoamaan 400-800 eurokaista, mutta eipä tarvitse harmitella joka kerta, kun arvokas ruusupuupalikka muuttuu vinoon sahatuksi jätteeksi. Pitemmän päälle satsaus kannattaa. - Anonyymi
Halkaisuun pitää olla leveä terä .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie762685Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22492Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732249Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut622115Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372037Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt241799HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111716Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534