Hei.
Odotan nyt toista lastani ja vaikka kuinka olen yrittänyt treenata nuita alpään lihaksii, ni tuntuu virtsan karkailu vaan pahenevan. Ensimmäistä odottaessa ei ollut mitään ongelmi ja samalla tavalla treenasin kuin nytkin. Mutta mikä on vikana?
Odotan nyt toista lastani ja vaikka kuinka olen yrittänyt treenata nuita alpään lihaksii, ni tuntuu virtsan karkailu vaan pahenevan. Ensimmäistä odottaessa ei ollut mitään ongelmi ja samalla tavalla treenasin kuin nytkin. Mutta mikä on vikana?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oli aika pahaa virtsankarkailua siinä 20 viikoilla kun sairastin tosi pahan flunssan ja sen ohessa yskän mikä ei meinannut parantua millään. Ja nyt on menossa 34 4 ja virtsankarkailua on esiintynyt taas ilman yskää tms. Mulla on kans suht hyvässä kunnossa nuo lihakset ja ihmettelen mistä mahtaa johtua. Luulen että sikiö on vaan sen verran alhaalla ja painaa jo virtsarakkoa et vaikka ois käyny pissillä ja lähtee kauppaan ni kaupan pihassa saattaa lirahtaa hiukan.
Eipä ole enää montaa viikkoa laskettuun ja Tena on keksitty niin eiköhän tässä pärjätä :)
__________________________
Mutta muista myös että virtsankarkailua esiintyy jos on virtsaputken tulehdus!
Tai voit myös kärsiä virtsan pakkokarkailusta, googlettamalla löydät tästä enemmän tietoa.
Ja jostain myös luin että silloin kun odottaa toista lasta voi esiintyä virtsankarkailua enemmän ja mikään muu ei auta kuin se jumppa!
Virtsankarkailuni alkoi jo 20 ikävuoden tienoilla, liekö vain ominaisvikani, lapsuuden twistailut vai mitä...leikkauksen yhteydes(selkä) ongelma vähän paheni.
Nyt odotan viidettä lasta ja vaikka olen alussa, tuntuu jo nyt että virtsaa karkailee yllättäenkin. Välillä tuskastun että täytyyks täst lähteä lääkäriin. Ennen raskautta sitä Jumppailu olis tärkeää, ja teenkin sitä mutta en tarpeeksi säännöllisesti.
ennen raskautta virtsaa saattoi karata jumpassa, jos en ollut käynyt wc ssä, tai kovan yskimisen tai aivastelun seurauksena.
Minulla tuo ikävä vaiva korjaantui lihasjumppaan ostamien (geisha)kuulien avulla. Suosittelen kokeilemaan, ja päivittäisen rutiinin mukaan kuulat hoitaa jumppauksen.