Haaveena olis päästä psykologiaa lukemaan yliopistoon ja tarvitsisin neuvoja kirjoista mitä kannattaisi lukea. Mistä kirjoista olis eniten hyötyä??(mielellään myös englanninkielisiä) Minulla on muutama välivuosi takana, joten monet asiat on ehtinee jo unohtua.. Tarkoitus olis palauttaa mieleen/ oppia uusia asioita ja valmistautua kevään hakuun. Kiitos jos joku viitsii vastata!!
vinkkejä psykan...
6
602
Vastaukset
- Psylyyli
Tuskin mistään tietyistä kirjoista on ihan suoraa hyötyä sisäänpääsyn kannalta, paitsi tietysti valintakoekirjoista. :)
Oma ehdotukseni on tilastotiede, siihen kun törmää niin useimmissa pääsykokeissa kuin monta kertaa vielä psykaa opiskellessakin. Ei mene taatusti hukkaan kummankaan kannalta. Psykologia on niin laaja ala, että yleisesti vain sieltä täältä kirjoja lukemalla taitaa lopulta saavuttaa valintakoekirjaan tarttuessaan tunteen, että on kuullut asiasta joskus... :)
Mutta jos jonkin kirjasuosituksen haluat, itse pidin Atkinson & Hilgard's Introduction to Psychology -kirjasta (esim. http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=0155050699 ). On sitä muutaman kerran tullut tenttiinkin joskus tahkottua.- siitä mihin
aiot hakea. Helsinkiin ja Tampereelle ei tarvii kun tilastotiedettä, muualla on sit muitakin kirjoja.
- Psylyyli
siitä mihin kirjoitti:
aiot hakea. Helsinkiin ja Tampereelle ei tarvii kun tilastotiedettä, muualla on sit muitakin kirjoja.
Joo, silloin kun itse katselin noita oppaita olin toteavinani, että vain Joensuuhun ei tarvinnut lukea tilastotiedettä. Helsinkiin, Tampereelle, Jyväskylään ja Turkuun piti (Åbo Akademista en tosin tiedä). :)
- valintakoekirjat...
voisivat olla ihan jees varsinkin kun usein on kyse alan perusteoksista. Kirjat löytää varmasti jostain yliopistojen nettisivuilta.
- yliopistoon haet
Mitä pääsykoekirjoihin tulee, niin Helsinkiin ja Tampereelle on pelkästään tilastotieteen kirja. Jyväskylän pääsykoe on kaksiosainen; ensimmäisessä osiossa on monivalintakoe ja kirjat jotka kokeeseen pitää lukea, käsittelevät tilastotiedettä ja psykologiaa. Tämän kokeen läpäisseille on soveltuvuuskoe. Joensuuhun on filosofian ja psykologian kirjat. Turkuun on tilastotieteen kirja ja soveltuvuuskoe.
Oletko suorittanut avoimessa yliopistossa opintoja? Voisit aloittaa niistä. Lisäki varmaan kannattaa lukea psykologian kirjallisuutta niistä aihepiireistä jotka itseä kiinnostavat, lisää motivaatiota. - kannattaa lukea
Saa osviittaa mitä opiskelu on. Opintotarjonnan kirjallisuuden näkee netistä. Jos on mahdollisuus, niin kannattaa tietysti käydä vaikka perusopinnot psykologiasta avoimen puolella välivuotena. Ne saa suoraan hyvitetyksi yleensä yliopistossa. Samoin tilasto-opinnoista voi olla hyötyö hakuvaiheessa ja nekin saa hyvitetyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127184
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364222törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383698Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3991962- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621377Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020