ostokset...

Miten hoidatte ostokset? Meillä käydään kaupassa lähes jokapäivä, mutta nyt ajattelin että jos ostettaisiinkin kerralla viikon ruuat ym niin ei tarvitse jatkuvasti ravata. Paljonko teillä menee viikon ostoksiin rahaa, mitä yleensä ostatte enemmän ja kuinka monta suuta teillä syö?
281746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Käyn kerran viikossa kaupassa, ja ostan viikon ruuat kerralla. Rahaa kun on käytössä todella vähän, niin se on jauhelihakeittoa kolme kertaa viikossa, kaurapuuroa, riisipuuroa ja makaroonia.

Maitoa ostan purkin viikossa, juomme vettä ruuan kanssa. Tuoremehua en enää osta. Leipää saa viipaleen päivässä joten yksi pussi kestää noin viikon. Leikkeleitä en osta enkä hedelmiä.

Leivän päälle laitamme halvinta margariinia ja sinappia.

Iltapalaa emme syö. Itse pidän nälkäpäiviä kolme viikossa, jotta annokseni saa lapset.
Lapsia on kolme, joten eläminen on mennyt todella tiukaksi. Euro nosti hinnat huimiksi ja nyt vielä muutenkin on ruoka kallistunut, mutta tulot eivät nouse.
Ennen kävin kaupassa kaksi kertaa viikossa, viime vuonna.

Äänestä
  • ihan oikeasti noin tiukkaa? Etkö voisi käydä hakemassa niitä ruoka-apukasseja mistä lehdissä on ollut paljon juttua, tai luulis, että saisitte jostain sosiaalitoimistosta rahaa. Eihän noin voi jatkuvasti elää.

    Äänestä

  • mietin, että onko kirjoituksesi todella totta? Jos on niin paha mieli tulee puolestanne :(

    Äänestä

  • niin menevät rahat johonkin muualle kuin mihin pitäisi. maksatko vanhoja laskuja vai?
    vai osteletko lapsille merkkivaatteita tai maksat kännykkälaskuja tai muuta?

    Äänestä

  • sinappia leivän päälle? Minkä ihmeen takia?

    Minkä ikäisiä lapsesi ovat? Miten ihmeessä esim lapsilisät eivät riitä ravitsevampaan ruokaan?
    Kannattaisiko vaikka sossusta hakea ruoka-apua?

    Lapset tarvitsevat ravitsevampaa ruokaa kuin riisipuuro ja makaroni. hedelmiä ja vihanneksia tulisi saada ehdottomasti myös! Ja lapset tarvitsevat useamman aterian päivässä, myös iltapalan!

    Äänestä

me käydään varmaan 3-4kertaa kaupassa viikon aikana. ostan n.2kertaa viikossa ne ruoat ja lisäyksiä haen jos on tarvis, eli maidot, vauvan maidot, leipää yms. koitan saada rahat riittämään, joudun useasti lainaamaan omalta äidiltäni, joka onneksi ymmärtää. en ole koskaan laskenut paljonko menee, mutta tiedän että liikaa. meillä syö 3, minä ja kaksi lasta.
itse aion yrittää sitä että käy harvemmin ja ostaa enemmän kerralla-tyyliä. pakko..valintatalo on kallis kauppa! jauheliha yli 3e/400g. olen ennemmin itse syömättä itse ruokaa kuin ant6aisin lasten nähdä nälkää.

Äänestä

Isommat ostokset tehdään "rahapäivinä" isossa kaupassa, jonne ystävällisesti isäni kuskaa minut autollaan.Ostan silloin pakkaseen jauhelihaa ja kaikkia pakastejuttuja.Lähikaupassa käydään keskimäärin muutaman kerran viikossa, josta ostetaan sitte leipää ja maitoa yms. Syöjiä meitä on kaksi, minä ja 2-vuotias tyttö joka tosin ei kyl kuluta ruokaa paljoa. Kaupasta en osta eineksiä, kuten pitsoja, hamppareita vaan pyrin tekemään asiat itse ja edullisesti mutta terveellisesti.Harmittaa kyl että tuoreita vihanneksia ei tule paljoa käytettyä.Tämä johtunee siitä, että minulla on tapana tehdä ruokaa kerralla isompi määrä ja ostan isommasta kaupasta tuore vihannekset jos ostan, mutta ei ne kauhean kauaa säily ja olen aika kriittinen tuore aineksien suhteen. Asumme kaakkois-suomessa ja olen tällä hetkellä kodinhoidontuella. Ihmettelen, kun välillä lukee tekstejä kuinka syödään pelkkää kaurapuuroa ja rahat ei siltikään riitä.Itse elellään aika mukavasti ja tätä siksi vähän ihmettelen.

Äänestä

toinen päivä kaupassa..joka reissulle menee noin 70e mun mielestä se on tosi paljon että viikossa menee melkeen kauppaan n.300e =/

en tajua miten joku voi selvitä pienemmällä rahalla? en itse keksi mitään ruokaa joka olisi halpaa.. halpis ruoka vinkkejä otetaan vastaan=)sillä tuota rahaa joka kauppaan häviää..ei meillä edes oikein olisi varaa laittaa=/

meillä syö 3 imistä minä mies ja 1v lapsi

Äänestä
  • Miten saatte ruokakauppaan menemään 300e/viikko?

    Meitä on myös kolme, minä, mies ja 8kk lapsi. Me käydään kerran viikossa kaupassa, ostetaan viikon ruoat ja kauppaan menee vaihtelevasti 50-80e. (siihen sisältyy purkkiruoat, tuttelit ja vaipatkin) Maitoa ym. kaydään tarpeen tullen hakemassa viikon aikana.

    Hyvin meillä riittää rahat vaikka on asuntolainat, auto ja harrastukset. Mitään kalliita muotivaatteita ei tosin joka kuukausi ostellakaan :)

    Äänestä

  • sieltä kaupasta ostatte. vaatteita, lehtiä, kirjoja,leluja ????
    suurperheittenkään ruokakulut ei ole tuota luokkaa.

    Äänestä

  • vai mitä te kirjoitti:

    sieltä kaupasta ostatte. vaatteita, lehtiä, kirjoja,leluja ????
    suurperheittenkään ruokakulut ei ole tuota luokkaa.

    myös tuo 300€ viikossa ruokaan. Eikä aina riitäkään, käyn 2-3 kertaa kaupassa/vko.
    Voisin kyllä halutessani jonkun verran alentaa ruokakustannuksia, meillä ei käytetä esim. jauhelihaa. Makkaraa ei käytetä juurikaan kuin grillaukseen. Ruokajuomana on maito, laktoositon maitoj., vesi ja piimä.
    Tällä hetkellä olemme kuitenkin tyytyväisiä tilanteeseen, emmekä koe muutostarvetta asiaan.
    Ulkona syömiset eivät ole tuossa summassa mukana, paremmassa paikassa kun menee tuo 300€ kertasyömisellä meidän perheellä.

    T:7n hengen perhe.

    Äänestä

  • Sisältyykö tuohon 300 euroon muuta kuin ruoka? Ostatko valmisruokia vai teetkö itse? Paljonko teillä menee ruokaa roskiin?

    Säästövinkkejä: Osta kasviksia, katso kilohintoja, tee ruokaa kerralla sen verran kuin syötte tai isompi annos ja laita siitä pakkaseen sen kokoisia annoksia, mitä teillä menee yhdellä syönnillä, vähennä lihan osuutta ruoassa.

    Äänestä

  • menee kirjoitti:

    myös tuo 300€ viikossa ruokaan. Eikä aina riitäkään, käyn 2-3 kertaa kaupassa/vko.
    Voisin kyllä halutessani jonkun verran alentaa ruokakustannuksia, meillä ei käytetä esim. jauhelihaa. Makkaraa ei käytetä juurikaan kuin grillaukseen. Ruokajuomana on maito, laktoositon maitoj., vesi ja piimä.
    Tällä hetkellä olemme kuitenkin tyytyväisiä tilanteeseen, emmekä koe muutostarvetta asiaan.
    Ulkona syömiset eivät ole tuossa summassa mukana, paremmassa paikassa kun menee tuo 300€ kertasyömisellä meidän perheellä.

    T:7n hengen perhe.

    kuitenkin 5 lasta ja tuolla aiemmalla jolle vastasin oli yksi 1-vuotias.

    Äänestä

  • meillä kans menee kauppaan (s-market) aika lailla rahaa, ehkä noin 700-900e kuussa. Onhan ostoksissa paljon turhaakin, kuten lehtiä, virvoitusjuomia, herkkuja, mutta kiva itseään vaikka muotilehdillä hemmotella, kun päivät pitkät joutuu/saa olla lapsen kanssa kahdestaan kun mies paiskii kellon ympäri töitä.

    Kyllä meillä ostellaan leikkeleitä ja erilaisia juustoja, ja jääkaappi harvoin on tyhjänä. Eipähän tarvi ainakaan ruoasta kitsastella. Sen sijaan oma henkilökohtainen shoppailuni on huomattavasti vähentynyt.

    Emme useinkaan syö eineksiä, vaan laitan kotiruokaa, tosin saatan ostaa herkkutiskiltä erikoissalaatteja tai muita herkkuja.
    Kalliita tuotteita en usein osta, vaan seuraan hieman hintojakin, mutta kyllä ne rahat hyvin näinkin saa katoamaan :)

    Meitä on siis minä, mieheni ja vajaa vuodenikäinen.

    Ja kaupassa käyn 2-4 kertaa viikossa ja joka kerta menee 50-75 euroa. Tuleepahan hyvät s-bonukset :)

    Äänestä

  • ostat sieltä kaupasta?!?Ajattele,meitä on 7 henkeä joista yksi keliaakikko (sikakalliita kaikki raaka-aineet) ja yksi laktoositonta ruokavaliota noudattava.Olen laskenut että meillä "saa" mennä ruokaan 100€/naama kuukaudessa.Eli max.700€/kk.Ja joskus kun oikein ollaan tiukoilla niin selvitään vähemmälläkin.Ja joka päivä on salaatti/raastetta ja hedelmiä löytyy ja täysjyväleipää.En osta vaaleeta riisiä,enkä enää tavis makaroniakaan.Kaikki mahdollisimman terveellistä.No,olutta ym.alkoholijuomia emme juo lainkaan emmekä tupakoi.Limua toki joskus haemme Lidlistä.

    Äänestä

  • et meneekö paljon ruokaa roskiin?Mitä te syötte?Laita esimerkiksi vaikka viimesin kauppalista.Mä en millään tajua miten noin pieni perhe saa,ja viittii, haaskaa ruokaan 1200€ edestä kuussa.

    Äänestä

  • ed. kirjoitti:

    kuitenkin 5 lasta ja tuolla aiemmalla jolle vastasin oli yksi 1-vuotias.

    Kommentoinkin tuota sanomaasi, ettei edes suurperheellä mene tuollaisia summia ruokaan.
    Enkä edes koe perhettämme vielä suureksi, joten mitähän niillä oikeilla suurperheillä ruokaan meneekään?

    Äänestä

käydään kaupassa n. kerran viikossa ja lisäksi maitoa/leipää täydentämässä. Isoilla ostoksilla kauppaan menee 80-100 euroa, pienemmillä 10-30 euroa. Ruokapöydästä löytyy vaihtelevasti 5-7 henkeä ja vauva ei vielä pöydässä ruokaile.

Äänestä

ehkä noin kolme kertaa viikossa. Josku kävin vain kerran viikossa, mutta silloin tuntui rahaa kuluvan vain enemmän kun piti ostaa ruokaa niin paljon että varmasti riittää koko viikoksi ja sitten sitä jäi yli. Joskus kävin joka päivä ja se säästi meillä kyllä rahaa, kun oli helppo ostaa se mitä tarvitsee nyt ja vain nyt. Ei tullut ostettua ylimääräistä. Nyt en viitsi enää kaupassa joka päivä rampata.

Itse joka kauppareissulla pengon tarjoushinnat esimerkiksi lihasta ja maitotuotteista. Pakastimessa on tälläkin hetkellä monta pakettia lihaa tai kanaa, mitä joskus olen puoleen hintaan saanut. Sillä tavalla säästän paljon ruokarahoissa ja joskus menee pari viikkoa, ettei tarvitse paljoa mitään kaupasta ostaa, kun otamme pakastimentyhjennys kauden. (Mutta pitää olla tarkkana, ettei alennuksesta osta puoleen hintaan sellaista, mitä ei olisi muussa tapauksessa koskaan ostanut ja näin tulee tuhlanneksi rahaa.)

Meitä on neljä lasta (joista nuorin ei juuri syö kiinteitä) ja kaksi aikuista.

Äänestä

ostetaan perustavarat. taloustarvikkeet,makaroonit,jauhot,puurot,riisi, säilykkeitä sekä lihaa,kalaa,pakastevihanneksia pakasteeseen.
pari kertaa viikossa haetaan maidot,hedelmät ja muut tuoretarpeet. sekä tietysti jotain mikä sattuu loppumaan.
ajallisesti on suuri säästö käydä kaupassa kerran kuukaudessa suuriostoksilla.
sitten voi ihan rauhassa tehdä ruokalistankin aina viikoksi kerrallaan. (teen etukäteen ennen).

Äänestä
  • lähes ainoa, joka "hamstraa" kerralla kaapit täyteen :) Se on tosi näppärää, kun kerralla tekee sellaiset hankinnat, jotka säilyy pitempää ja täydentää tavallisilla tuoreostoksilla (maito, leipä, kasvikset ym.) pari kertaa viikossa.

    Äänestä

Meillä syö kaksi aikuista ja kaksi lasta. Me käydään kaupassa n. 3-4krt/vko. Kuukaudessa ruokaan menee 300-400e, riippuen siitä paljonko on varaa milloinkin käyttää ruokaan. Kerran kuukaudessa tehdään yksi n.100e ruokaostos, muuten ostot ovat lisäyksiä, jolloin kauppaan ei välttämättä mene 10e enempää.

Eniten meillä menee rahaa maitoihin, jogurtteihin ja leipään. Ruokaa kun ei tarvi joka päivä tehdä kahta kertaa kun koulussa ollaan ja lapset hoidossa. Ruokana ostetaan perusruokaa, jauhelihaa, makaroonia, perunaa, kanaa, kalaa(seiti on vielä halpaa). Juustoa ostetaan vain jos rahatilanne antaa myöten, samoin tuoreita vihanneksia. Pakastevihanneksia tulee käytettyä usein.

Monesti turhat ostokset jäävät pois, kun todella miettii mitä tarvitsee. Esimerkiksi siihen ei kuole, vaikka aamulla ei olekkaan jogurttia. Sitten syödään vaikka karjalanpiirakkaa.

Yleensä myös leivon pakastimeen "pahan päivän leipää", jolloin leipä ei lopu talosta koskaan =)

Äänestä

Kahden opiskelijan ja 1v. lapsen taloudessa on aika tiukkaa rahasta, joten kaupassa käydään joka toinen päivä tai joka kolmas päivä ja tarkkaan mietitään mitä syödään ja ostetaan. Ruoka on kuitenkin se, mistä mies ei halua, että tingitään. Tingitään ennemmin vaikka bensasta ja uusista vaatteista. Lapsi ei ole mitään ilman eikä kyllä vanhemmatkaan :)

Meillä on käytettävissä n. 200e/kk ruokaan, riippuen vähän mitä muita (yllättäviä) menoja tulee kuukauden aikana. Jonain kuuna menee ruokaan 180e ja jonain taas 250e. Mies syö koulussa lämpimän ruoan, johon kuluu n. 50e/kk. ja toinen lämminruoka tehdään sit esim. makaroneista, jauhelihasta, perunoista, vihanneksista jne.jne. ihan perinteistä kotiruokaa syödään. Ostetaan lähes aina halvinta tuotetta ja katotaan myös paljon hinta-laatusuhteita. Sämpylät ja leivät leivon usein ite ja lapsi syö aika vähän ruokaa määrällisesti, ei esim. kaupan soseita ollenkaan vaan mummon marjapuskista saaduista marjoista tehtyjä soseita, mummon porkkanoista ja muista vihanneksista tehtyjä ruokia ym.

Herkuista tingitään, jos on tiukka kuukausi. Ite saan nykyään opintotuen asumislisän, mies samat palkka n.200e/kk (joka menee yleensä auton kuluihin), lapsilisä tietty myös, joka pyritään aina käyttämään lapsen tarvikkeisiin. Säästöön laitetaan joka kuukausi n. 40e, joka sitten toimii hätävarana, jos jonain kuukautena loppuu rahat kesken. Että aika pienellä pitää pärjätä, mutta eipä tule mieleen mennä käsi pitkällä sossun luukulle. Itepä ollaan tämä valittu, että tehdään lapsi kesken opiskeluiden :) Joten kestettävä se on. Ja tosiaan, mistään ei oo pulaa, vaikka minimirahalla elellään :)

Äänestä

Kaupassa käytiin ennen melkein päivittäin ja rahaa kului per reissu 30-50e. Ihan turhaa touhua ja herkkuja ostettiin joka reissulla. Nyt kun olen aloittanut äitiysloman jälkeen työt perhepäivähoitajana, niin pari kertaa viikossa käydään kaupassa ja rahaa menee ehkä n. 100-250e/vko. Syöjiä meillä on päivittäin 3-8. Nyt kun joutuu suunnittelemaan jokaisen aterian, on se helpottanut kaupassa käyntiä ja huomattavasti tullut halvemmaksi. Tosin viikonloppuisin on "pakolliset" herkkuostokset.. Onnellisessa asemassa olen, ei ole tarvinut laskea rahoja kaupassa, aina olen voinut ostaa kaiken mitä tarvitsee.

Äänestä

Meitä on 10 hengen perhe, tosin vanhin lapsista armeijassa tällä hetkellä, joten ruokapöydässä vain viikonloppuisin jos silloinkaan.
Käyn ma ja pe kaupassa ja lasku 150 - 200e kerralla, siinä on sitten kaikki hygieniatuotteetkin mukana. Pelkkään ruokaan menee kuukaudessa siinä 1100e.
Viikolla syödään perusruokaa, viikonloppuisin saatetaan herkutella.
Ruokalistan teen etukäteen joten kaupasta on helppo ostaa tarvitsemansa.
Lapset ovat jo kaikki kouluikäisiä, joten syövätkin enemmän.

Äänestä

Kaupassa käydään silloin kun on tarvetta käydä; ei siis ole mitään säännöllistä rytmiä koska ruutiini rajoittavat liikaa.

Kolmilapsisena perheenä meillä meni ruokaan n. 500 - 600 kuukaudessa. Nyt kun kaksi vanhempaa asuu muualla, menee jonkin verran vähemmän mutta syömme vastaavasti enemmän ulkona.

Teen ruokaa ja leivon paljon, joten en osta juurikaan valmisruokia tai ´hampurilaisia; pitsat ovat poikkeus.

Tykkään satsata hyvään ruokaan ja ruokailuhetkiin, joten säästän jostakin muusta.

Äänestä

Meillä käydään kaupassa 2 kertaa viikossa. Perheeseemme kuuluu kaksi aikuista ja kolme lasta. Rahaa menee n.120-150€/vk eli keskimäärin 500-600€/kk. Tähän sisältyy hygieniatarvikkeet, lasten vaatteet ja vaipat.

Kun meillä siirryttiin säännöllisiin kauppapäiviin, laskin montako litraa maitoa, montako pakettia makkaraa, jauhelihaa jne. menee viikon aikana. Ainut asia joka piti opetella oli se että päiväykset piti katsoa tarkemmin.

Ensimmäiset kauppareissut hirvitti(rahaa tuntui menevän tosi paljon), mutta muutaman kauppareissun jälkeen huomasi että näin ei ollut (heräteostot jäivät pienemmälle). Eräs tuttu sanoi että tuolla ruokavarastolla eläisi varmaan viikon...

Meillä ostetaan kilohintojen mukaan edullista ja pakastetaan miltei kaikki ruoka. Sitten pakkasesta käytetään tarpeen mukaan. Kahvileivät leivotaan itse. Ja kotiruokaa tehdään joka päivä 1-2 kertaa (3 erilaista allergiaa=> valmisruoka ei käy kuin osalle perheestä ja joutuu joka tapauksessa tekemään osalle ruuan, niin samalla tekee kaikille). Itse tekemällä säästää tosi paljon rahaa

Äänestä

Joops, 2 3 ja kissa..rahaa ruokaan menee kuussa n. 300-400e.
Mieheni haluaa että hyvästä ruoasta ei tingitä,minä joskus kyllä tingin ja ostan halvempaa!
Kerran kuussa käymme ulkona syömässä, riippuen tilistä käymmekö ravintolassa vai pikaruokalassa:)
Kaupassa viikossa kaksi/kolmekertaa. Itse teen leipää usein ja herkkujakin pyrin leipomaan ettei niihin kuluisi rahaa..Ruokaa teen usein kahdelle päivälle ja suunnittelemme kuukauden ruokalistan.
Yritämme keskittää ostokset ja seuraan todella paljon tarjouksia.
Kissa syö shebaa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............................. kirjoitti:

Miten hoidatte ostokset? Meillä käydään kaupassa lähes jokapäivä, mutta nyt ajattelin että jos ostettaisiinkin kerralla viikon ruuat ym niin ei tarvitse jatkuvasti ravata. Paljonko teillä menee viikon ostoksiin rahaa, mitä yleensä ostatte enemmän ja kuinka monta suuta teillä syö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu