nimipäivää viettää Loviisa.
Arki alkoi harmaalla säällä ja asteita meidän mittarissa 14 astetta.
Tänään saan lisää luumuja ja kriikunoita, alkaa rommiluumujen teko joulua varten ja marmeladin.
Mitä te muut olette aikoneet työn lisäksi arki-maanantaita viettää.
Arki alkoi harmaalla säällä ja asteita meidän mittarissa 14 astetta.
Tänään saan lisää luumuja ja kriikunoita, alkaa rommiluumujen teko joulua varten ja marmeladin.
Mitä te muut olette aikoneet työn lisäksi arki-maanantaita viettää.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Luumuista ei puhettakaan, mutta kyllä tämä tästä taas iloksi muuttuu.
Läträäks sääki heti aamust viinan kaa ?
juomista yleensä seuraavana aamuna, harvemmin
krapulaa tulee suoraan, kun alkoholia nauttii,
siinä on se humala-vaihe välissä.
Harvoin olen ollut krapulassa samalla hetkellä kun olen "läträämisen" aloittanut ,=)
lauantaina mutta sitä edellisestä kerrasta onkin 12 vuotta. :)
selvisit sitten kuitenkin hengissä???
Minä en voisi ajatellakaan ottavani mitään moisen ajan jälkeen. Serhän on sama kuin tupakanpolton lopettaminen; olen ollut nyt polttamatta 11 vuotta eikä tulisi mieleenkään että edes yhden savun vetäisin.
tarkoitin että eka kerta 12 vuoteen kun ottaa mitään ilojuomaa kun on vielä edellisen yön jälkimainingeissa... Ne oli ne jenkkiautot mitä viikonloppu kateltiin, ei niitä muuten kestäny. :P Hehe.
No, oli kyllä aika rauhallista meikäläisen meno sitten lauantaina vaikka iltaa istuttiinkin, eli ei se ihan samalla tavalla mennyt kuin silloin 12 vuotta sitten. Siinä ja hilikulla etten mennyt jo lauantain puolella nukkumaan. No, sinnittelin kuitenkin sisulla vuorokaudenvaihteen yli.
No kyllä minä vähän ihmettelinkin, että oletko siellä norjassa noin raittiiksi ruvennut.
Teillä oli sitten joku näyttely siellä vai???
Olen itsekin niissä usein käynyt, kun täälläpäin on niitä näyttelyjä pidetty. Itselläkin oli aikoinaan sellainen customoitu v-8.
Rautaa Rajalle -jenkkiautotapahtuma. Se kasvaa vuosi vuodelta ja ihan mukavasti alkaa olla pohjoisnorjalaisiakin mukana. Norskit veti tänä vuonna parhaat ajat varttimailin ajossa, se oli ihan vaan harrastelijoille tarkoitettu testausmahdollisuus, ei mikään oikea kilpailu. Mutta pokaaleja ja lahjakortteja kuitenkin oli voittajille. :) Minä en ymmärrä niistä autoista mitään, ne on tuon miehen suuri rakkauden kohde... (en sanonut kuitenkaan että suuriN). Ihan mukava katsella kuitenkin, onhan siellä paljon persoonallisia kärryjä (ja niiden kuljettajia).
vai rommiluumuja?? Rommiluumuja joutuu odottamaan,,parantavat kyllä kankkusen ja tarpeeksi kun syö,,alkaa laulattaa ja tanssijalka vipattaa ;)
on outoja tapoja;))
TÖISSÄ.....KUUSI PÄIVÄÄ MUUTEN ELOKUUN LOPPUUN JA YRITÄN ILLALLA KÄYDÄ KARAOKESSA TAAS LAULAMASSA PARI BIISIÄ.OLISI IHANAA JOS AIKANAAN OLISI KOIRA JA KARVANOPILLA VARUSTETTU LADA 2107
kuulemma kiva harrastus,,kertovat ne joilla ääni on muuta kuin ammuvainaan ääni;)) Kuusi työpäivää viikossa kuulostaa paljolta.
Edrellinen kirjoitti " kuusi päivää elokuun loppuun " ja sinä vastaat aivan jotain muuta.
Onko ihan oikeesti sulla luetun ymmärryksessä, sulle sattuu aika usein tollasii ?
...jookos? Tuo joka sanaan tarrautuminen...
Mutta kuusi päivää viikossa töitä... Varmasti monelle outoa voi ollakin. Omat sopimuksensahan se vaatii.
Samoten kuin se, että aikoinani tein tuntipalkalla töitä joskus "peräti" 28 päivää yhteen putkeen, pari vapaata ja taas viittä vaille kuukausi putkeen töitä.
Eikä kellään ollut siihen napistavaa. ;-)
pitkin hampain ja silti uutta suunnitellen.
Välillä tekee hirveästi mieli kerrostaloon ja istuksimaan lasitetulle parvekkeelle. Pihatöitä on niin paljon, että sapettaa.
Minusta ei kerta kaikkisesti olisi asujaksi omakotitaloon. Jaksan pitää parvekkeen kukat kauniina ja hoidella kotona olevia viherkasveja. Isäntä kyllä jaksaisi ja pitäisikin. Siksi meillä on nyt ollut se palsta, jossa saa kuokkia, nyppiä ja mitä sitten siellä tekeekin. Pakkopullaa mulle olisi noi hommat.
Osaan kyllä ihailla valmiita kauniita pihoja.
minua ärsyttää, kun ei ole voimavaroja laittaa ja hoitaa kunnolla. Kaikki on kuin juosten pissitty.
Keväisin kylvän lankojen kanssa suoriin riveihin juurikasvit ja teen päätöksen hoitaa kunnolla.
Kaikki into lässähtää jossain vaiheessa. Siellä on juurikasvit vesiheinän seassa. Sama juttu kukkien kanssa.
Kauniisti sisustettu parveke olisi loistava asia. Eikä olisi lumitöitä, vaikka ne kyllä menettelee. Ruohonleikkuuta vihaan.
mieltä, olisi minulle aivan liian työlästä. Olen välillä "talonmiehenä" ystäväni omakotitalossa, siellä saan kyllä riittävän annoksen raatamista, on aivan varma että talvellakin sataa lumet juuri silloin kun olen siellä.
Hänellä on sähkölämmityksen lisäksi leivinuuni ja sitä kyllä mielelläni lämmitän, samoin kuin puuhellaa, mutta en missään tapauksessa itse muuttaisi omakotitaloon asumaan, mieluummin työpäivän jälkeen istun koneelleni tai otan kirjan ja lueskelen.
ajattele positiivisesti. Ruohonleikkaaminen kasvattaa muskeleita, kun oikein puskee sen leikkurin kanssa.
Joo, ja ei se mitään vaikka into siihen kasvimaahan aina vähän lässähtääkin, pääasia on , että intoa kuitenkin on ollut.
Meikäläinen ei kyllä vaivaudu lankoja vetelemään siemen riveihin, ihan vaan silmämitalla ja haravan takaosalla tökin ne rivit.
Tosiaan tänä kesänä on ollut vesiheinää oikein kiitettävästi. Vesiheinästä sen verran, että sekin olisi syötävää tavaraa ja oikein proteiini pitoista kuulemma onkin.
luvan kanssa löhötä kahvia juoden ja kirjaa lukien, ilman huonoa omaatuntoa tekemättömistä töistä.
Toisaalta sitten taas otan mielelläni vastaan "puutarhan satoa";)) ja kyllä tänä vuonna olen kiitettävästi saanutkin; Raparperia, viinimarjoja, karviaisia, kukkia, luumuja ja nyt jo omppuja.
Joten "laiskan" kerrostaloasukin talvi on pelastettu.
edes tulta viritetyksi leivinuuniin. Onneksi kenenkään talkkarina ei tarvitse olla, olen liian laiska ja mukavuudenhaluinen siihenkin hommaan.
on harrastusteni vuoksi helppoa, retkeillessä ja kalareissuila on tuli saatava syttymään kelillä kuin kelillä.
Eräänä syksynä kun myrsky katkoi sähköt melkein vuorokaudeksi oli hyvä kun uuni ja hella olivat olemassa, lämpöä riitti ja ruokaa sai laitettua.
olisi saada tänne kotiin tulisija. En haluaisi takkaa, enkä puuhellaakaan vaan sellaisen vanhanaikaisen pönttöuunin.
Kertakaikkiaan ihanasti lämmittävä uuni ja voihan sinne laittaa ruokaakin valmistumaan...Vaan hitsiläinen, kun se sijoituspaikka on vaikea propleema.
hyvin suunniteltu, niin ruohonleikkuu on vaivatonta. Meidän pihan suunnittelija oli tosi ammattitaitoinen (minä). Yks pensas tököttää siellä, toinen täällä. Niitä kun kiertelee, ni kasvaa muskelit vetävälläkin mallilla.
kaakeliuunin, oikein tyyriin, koska ne on kauneimpia. Takka on takkahuoneessa, joka muistuttaa sekaista varastoa. Istu siellä ja nauti, katin villat, ei huvita. Ei älytty laittaa takkaa olohuoneeseen. Nyt pitäisi tehdä kattoon aukko ja sillai, liian iso homma ja kallis.
Pidän kyllä takassa tulta lisälämmön vuoksi. Varaavana lämmittää mukavasti huushollia.
olisi hyvä jos jokaisessa omakotitalossa olisi jonkunlainen tulisija puulle, eipähän talvellakaan palelisi vaikka sähköt olisivat poikki.
sellainen kriisi, ettei sähkön jakelu ja öljyn kuljetus toimisi, mitä sitten. Taitaapi olla aika haavoituva yhteiskunta. Kuinka puhelinliikenne, ihan hirvittää. Vanhassa vara parempi monessa asiassa.
puuta saadaan omasta takaa, sitä riittää ja tosiaankin tuossakin tilanteessa että sähköt ovat poikki luonnonvoimien vuoksi takka tai uuni helpottaa elämää kummasti, ainakin talvella.
Nuo olemattomat erä/retki taitoni juontavat juurensa lapsuudestani. Olen erittäin iäkkäiden vanhempien iltatähti ja he halusivat suojella ja tehdä kaikki puolestani. Leirit, retkeilyt ym. jäivät kokematta. Kaikki mahdollinen passattiin eteen. Telttailut toki olen ja kalassakin käynyt,,,Lomatkin vietettiin täysihoitolassa.
Onneksi mieheni osaa,,
sie jaksat pitää kunnos hä?oot sie aikast satutäti eik siul voi ko nauraa
mistäs kolosta murremoottori kaivaitui?
Onko sinulla varma tieto mitä kukkia siellä parvekkeella on?
tiedätkö, että sen vesiheinän sisällä kasvaa maukkaimmat juurekset ja kurkut. Sitä ei pitäisi kitkeäkkään pois, vaikka se ei kaunistakkaan kasvimaata. Se kuulemma säilyttää tasaisesti kosteuden ja estää liikaa märkyyttä.
Siten syksyllähän senkin vois vaikka syödä.
Näin kerrottiin takavuosina maatalousnäyttelyissä.
Olen sulle monet kerrat jo kertonut mitä parvekkeellani kukkii. Kun niin kauniisti aina vastaat,,,niin nyt on muutama uusi kukkija avannut kukkansa,,,ja ihan purkeissa,,siemenistä kylvimme
http://www.pratensis.fi/tuote.php?lang=FI&prod=1070
Krassistakin olemme taas saaneet siemeniä jo korjuun. Samoin olen taas nyppinyt siemeniä työpaikkani komeesti kukkivista krasseista,, on väri valikoimaa,,,keltainen, oranssi, punainen,,,,
tämä minun "farmi" on itsessään hyvin kostealla alueella, jopa kartalla merkitty sellaiseksi.
Itse mökki on törmällä ja ja sen takana notko missä viljelen.
Minun on pakko kitkeä vesiheinää pois, koska muuten uppoaisin liejuun.
Kurkunkasvatus ja samoin kesäkurpitsa menestyvät siellä oikein hyvin, paitsi tänävuonna, johtuen kylmyydestä.
Nyt onkin keskustelemisen aihe, voiko vesiheinää pakastaa? Meidän talon seinustalla säilyi vesiheinätupsu vihreänä koko viime talven.
Silloinhan voisi saada hyvää salaattia omasta takaa koko talveksi.
kun kokeilee asiaa. Laitetaanpa pussillinen pakkaseen ja katsotaan mitä siellä pussissa on, kun sen sulattaa.
Luulisi, että kestää pakastamisenkin, jos säilyy yli talven seinustallakin.
Meiltä löytyy sitä apetta kyllä säkkitolkulla, on myös sellainen notkelma, jossa hyvin viihtyy.
Tehdään koe ja kertoillaan, kuinka onnistui.
Koitan etsiä vielä tietoa vesiheinästä tuolta googlesta.