xsara tdi

Olen ostamassa saraa -99 tdi ajettu 120 tkm ja haluaisin tietää onko ollut isompia ongelmia ko. autossa ja riittääkö talvella lämpö hytissä.
1433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse ajelen pösöllä, jossa on sama 1,9TD-kone. Mittarissa nyt 350tkm eikä mitään isompia ongelmia, imuventtiilit piti putsata n 300tkm kohdalla, ei meinannut lähteä käyntiin. Merkkiliikkeessä maksoi 500€. Muuten pelkkä ajoa vain ja öljynvaihto 10tkm välein, koneessa uudesta asti mobil rally formula, muita litkuja ei kannata käyttää, eivät pysy talvella sisällä, varsinkin helixit ruikkivat ulos talvella.

Lämmintä on ollut, en tiedä onko sitikoissa sama kenno kuin pösöissä, luultavasti. Velipoika ajeli omalla 1,9 D-pösöllään 540tkm eikä se syönyt vielä edes öljyä, joten kone ainakin on hyvä, jos on edes jotenkin huollettu. Pösön ja mersun dieselkoneet ovat saman tyyppisiä äänekkäitä ja hitaita laiskimuksia, mutta kestävät kyllä 600tkm normaali-ihmisen käytössä. Usein kori ympäriltä loppuu ennen konetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hara kirjoitti:

Olen ostamassa saraa -99 tdi ajettu 120 tkm ja haluaisin tietää onko ollut isompia ongelmia ko. autossa ja riittääkö talvella lämpö hytissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu