Olen ostamassa saraa -99 tdi ajettu 120 tkm ja haluaisin tietää onko ollut isompia ongelmia ko. autossa ja riittääkö talvella lämpö hytissä.
xsara tdi
hara
1433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse ajelen pösöllä, jossa on sama 1,9TD-kone. Mittarissa nyt 350tkm eikä mitään isompia ongelmia, imuventtiilit piti putsata n 300tkm kohdalla, ei meinannut lähteä käyntiin. Merkkiliikkeessä maksoi 500€. Muuten pelkkä ajoa vain ja öljynvaihto 10tkm välein, koneessa uudesta asti mobil rally formula, muita litkuja ei kannata käyttää, eivät pysy talvella sisällä, varsinkin helixit ruikkivat ulos talvella.
Lämmintä on ollut, en tiedä onko sitikoissa sama kenno kuin pösöissä, luultavasti. Velipoika ajeli omalla 1,9 D-pösöllään 540tkm eikä se syönyt vielä edes öljyä, joten kone ainakin on hyvä, jos on edes jotenkin huollettu. Pösön ja mersun dieselkoneet ovat saman tyyppisiä äänekkäitä ja hitaita laiskimuksia, mutta kestävät kyllä 600tkm normaali-ihmisen käytössä. Usein kori ympäriltä loppuu ennen konetta.