Onko kukaan ostanut akvaarion alle lipastoa esim. Sotkasta, Anttilasta tai Jyskistä? Kyseisissä liikkeessä lipastot ovat kyllä kohtuuhintaisia, mutta esim. Jyskistä kyselemäni malli kesti painoa vain 60 kg:hen saakka. Onko näissä halvoissa malleissa luoettavaa alustaa isolle akvaariolle?
Akvaariolle alusta
...'''...'''...*Poks
5578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis sellaset lastulevykaapit tuskin kestää juuri mitään ja nehän nyt on aika halpoja. Kokopuiset (vai miten niitä nyt kutsutaan) kestää varmaan paremmin, en tiedä miten hyvin, mutta maksaa sitten enemmän. Mä mietiskelin just samaa, ku alusta meinaa maksaa enemmän ku itse akvaario... Kuin hyvin/luotettavasti ne myyjät yleensä kaupoissa tietää, mitä niitten kalusteet kestää???
En tiedä millaisista tasoista puhut, mutta tason kanssa ei kannata paljon nuukailla. 60 kg ei kestä ainakaan 100 l akvaariota, en kyllä tiedä akvaariosi kokoa.
Kuitenkin kun itse hankin akvaarion, hankin siihen yhtä aikaa saman kokoisen alustan. Tasoa myydään alan liikeissä ja tärkeintä minusta on se, että siinä on ruuveilla säädettävät jalat. Tällöin saa taatusti akvaarion painon jaettua tasaisesti eikä ole pelkoa siitä että tapahtuisi Poks ja löytäisit akvaarion sisällön lattialta.
Terve.
Ostin itse Jyskistä jykevän mäntyisen tv-tason, joka oli melkoisen massiivinen ja sopi mainiosti 98 -litraisen akvaarion alustaksi.
Et muuten maininnut minkä kokoiseen tankkiin olet hommaamassa alustaa.
Jos haluat kuvan alustasta, niin laita mulle sähköpostia. [email protected]
Jos satut tuntemaan tai tietämään kunnon hitsaria niin kannattaa kysäistä tekisikö jalustan topakasta putkesta esim. 4x4 cm. Ei maksa liikaa ja takuulla kestää isonkin akvaarion painon. Sen voi maalata itse metallin maalaukseen sopivalla maalilla tai viedä jauhemaalaamoon! Kalustetulpat alle. Myös ammattikoulujen metallipuoli varmaan auttaisi. Levyn voit hankkia valmiina palana jostain puutavaraliikkeestä ja ruuvata alustaan. Jos haluat kaapiston, hanki siihen ovimekanismi. Minulla on kahden 180 litraisen alla juuri semmoiset, eikä tarvitse surra pettääkö alusta. Tehtiin itse ja hintaa kappaleelle tuli noin 30 mk. Tosi tyylikkäitäkin vielä!
Joo, kyllä se rosteria olla pitää. Eipähän tarvitse katua valintaa, varsinkaan jos on nähnyt kaiken maailman kodinanttiloiden vimpuloita. Lastulevyllä on ikävä taipumus haurastua...!!!