Mitä 124 bensa kestää?

Millaisia km lukemia noilla 124:lla bensa koneella
ajetaan?Mitä muuta kannattaa ottaa huomioon jos
on ostamassa kyseistä mallia.Eli onko ns.tyyppi-
vikoja?
51097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

huolettu, niin ruiskukoneiset kestää kyllä, kilometrimääristä on paha mennä sanomaan, mutta onhan noita puoli miljoonaa jauhettuja bensakoneisiakin näkynyt. En tosin tiedä, mitä kaikkea niihin on jouduttu vaihtamaan. Ja luonnollisesti ajotapahan vaikuttaa myös moottorin kestoon, samoin kuin se, onko takana kaupunki- vai maantieajoa. Kaasarimallin kestävyydestä ei ole tietoa.

Äänestä

Kyllä sillä bensalla mennään näkemykseni mukaan puolisen miljoonaa aika helposti silläkin. Omalla ajewttu kohta 265tkm, eikä päästöt ole kummoisetkaan. Itse asiassa ne oli helkutin hyvät, kun auto on 17-vuotias. Tekniikka ei myöskään oirehdi millään muotoa.
Joku joskus sanonut, että nokka-akseli olisi arka, mutta ainakaan minun autossani ei nakuta eikä kilkuta. Tosin öljytkin on vaihdettu - suodatin mukaanlukien - keskimäärin 8000km välein.
Tyyppivikana lähinnä tulee mieleen alustan puslien heikentyminen ikääntyessään, mutta tämä tapahtunee kaikissa autoissa. Vaikuttaa suuntavakavuuteen melkoisen radikaalisti. Eli jos auto 'elää' mielestäsi liikaa, voi vika olla niissä. Ruostehan nyt toki kannattaa katsella joka paikasta, erityisesti ovien helmoista. Ja auton yleinen kunto, mikäli huoltokirjaa ei ole. Kun olet ostamassa teini-ikäsitä kiesiä, aseta hintaa tärkeämmäksi kunto. Halvalla harvoin kovin hyvää saa.
Ps. Mun kärrykin on kaupan;) Olikohan edellisessä tarpeeks myyntipuhetta:D

Äänestä
  • Missä päin,ja mitä maksaa toi 265tkm ajettu
    -86 124 bensa.????????

    Äänestä

Eihän niillä paljon aja.
Mullakin on vm89-2.0l mese ja nyt jo joutu vaihtaan hyd.nostimet ja ventiilien kumit,ajettu vasta 520tkm.

Äänestä

metreistä riippumatta tiiviste pettää vanhetessaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyde kirjoitti:

Millaisia km lukemia noilla 124:lla bensa koneella
ajetaan?Mitä muuta kannattaa ottaa huomioon jos
on ostamassa kyseistä mallia.Eli onko ns.tyyppi-
vikoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu