onko hyviä vinkkejä kun pentu (3kk)kurittaa (kaataa ruukun, näykkii lehtiä, levittää multaa) viherkasveja yksinoloa harjoiteltaessa. Ei siis koske kukkiin kun perheenjäseniä paikalla. Muutama kukka nostettu jo pois sen ulottuvilta, mutta haluttais kitkeä tapa pois. Muutoin helposti ollut koulutettavissa, ruoan/makupalan ottaa vasta luvan saatuaaan.
pentu kurittaa kukkia
yksinolleessaan
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suihkepullolla nii ei sen luulis enää nii hauskaa olevan..
ja voihan kukan myös "ansoittaa". laitat kukkaan tai purkkiin narun ja narun päähän peltitölkin jonka sisällä kiviä tai jotain muuta rämisevää, ja naru tietenkin tarpeeksi tiukalle.
ja kun koira kaataa tai muuten menee kukkaa kiusaamaan, rämähtää purkki niskaan.
meillä autto pöyältä varastamiseen =)
Helpoin ratkaisu on asettaa kukat ja muut koirassa tuhovimman herättävät esineet sen ulottumattomiin. Ilmiö on kuitenkin ohimenevä. Ei sitä aikuisena voisi vähempää sinun viherkasvisi kiinnostaa.
Mikäli haluat kuitenkin pitää kasvit paikallaan, tuo edellä mainittu etikka on mainio ratkaisu. 99% koirista ei voi sietää etikan makua/tuoksua. Mutta niitäkin tapauksia on, jotka joisivat etikkaa vaikka suoraan kiposta jos annettaisiin. Useimmiten kuitenkin tehoaa. Kannattaa kokeilla.
mutta laitan vain ruukun reunoihin, sillä olen hävittänyt etikalla rikkakasvit pihalta: on parempaa & halvempaa kuin roundup.
Niin eihän nämä pentuoireilut välttämättä pysyviksi tavoiksi jää, toivottavasti...
Kukkia lukuunottamatta ei isompia tuhoja ole (vielä)tehnyt.