Olisi kiva kuulla faktoja! Kysyy yli 200 tuhatta km nelikymppisellä vm 97 ongemitta ajanut. Eli kertokaa mitkä ovat faktat ettei auto kelpaa mihinkään? Pls. Toivon asiallisia kommentteja
Mikä teitä mättää Volvossa S40
Sepi
122411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Heh, kyllähän mäkin ajelin "sata-amppeerisella" männävuosina parisataa tkm. Eri asia sitten, oliko kokemus kovin nautittava?!? :)
tuon on meikäläisenkin 40:n ollut kelpopeli, ei sen huonompi kuin edelliset automerkkini.
Perhessämme on nyt ollut S40 kuukauden ja 2000 km eikä ainakaan käytössä tai ajo-ominaisuuksissa ole mitään puutteita huomattu.
Ei siinä mikään mättää, hyvä Volle se on. 40-sarjaa tehtiin kolmea satsia ja luonnollisesti mitä uudempi niin sen parempi. Phase 3 (muistaakseni) volleen tehtiin yhteensä 1500 muutosta aikaisempaan kehitysversioon verrattuna. Nämä parannukset tosin saattoivat olla vaikkapa jonkun ruuvin materiaalin muuttaminen tms. Suurimpana 40-sarjalaisen ongelmana näen aivan liian pienen tavaratilan, siis nimen omaan farkkuversiossa. Se ei mielestäni täytä farmarin mittoja, lähellekkään.
40-sarjalainen tuli aikoinkaan korvaan 400-sarjan. Minä köröttelen 400-sarjalaisella aivan tyytyväisenä ja jos valuuttaa olisi niin hankkisin vollefarkun, se ei kuitenkaan varmaan olisi 40-sarjalainen juuri pienen tavaratilan vuoksi.
.........
yli 100tkm jo takana eikä vioista tietoakaan... taitaa olla nuo viat tuulesta temmattuja.
Auto on liian pieni, kallis ja vanhanaikainen. Olen tosin ajanut vasta 20.000km:ää ja auto kuuluu firmalle, mutta on minulla ajossa.
Se on liian pieni ja satunnainen kartanlukija lyö päänsä joka kerta ikkunatolppaan.
Takapenkille ei mahdu kunnolla edes lapsi saati sitten aikuinen.
Tästähän tuleekin nyt uusi malli.
...Vielä pienempi, ikävä kyllä. Jopa S60 tuntuu takatiloiltaa ahtaalta.
Mulla oli V40 pari päivää käytössä, kun oma S70 oli Tampereen käyttöauton vauriokorjaamolla NELJÄTTÄ KERTAA LAITETTAVANA pienet niitin jälkeen.
Sekä minä että emäntä pidettiin pirssistä. Pienihän se auto on (varsinkin hintaansa nähden, mutta niin se on esim. Audi A4:kin), mutta kahdelle riittävä ja onhan farkussa se hyvä puoli, että voi lastata kattoon asti. Paljon mahdollista, että sellainen pihaan ilmaantuu, kunhan tuohon edelliseen saadaan kilsat täyteen.
-t-janne-t-
perheelliselle ei oikein sovi 40 -60 sarjalainen. Pieniä ne on kumpikin.
Ei mahdu lapset eikä romppeet matkaan.
Vee 70:seen alkaa jo mahtumaan.
Muuten olen sitä mieltä, että paras Volvo on 850:nen. Tämähän on vain minun mielipiteeni.
Siinä on mielestäni ulkonäkö ja ominaisuudet kohdallaan. Uusikopaisessa vee 70:ssä on vähän päässyt Volvoa katoamaan.
kun pirulainen ruostuu sieltä sun täältä! Ajettu 300 000 ja vikoja ollut pikkuisen runsaan puoleisesti, nyt siis huomattiin tuo ruostuminen...
Moikka. Kertoisitko mistä ruostuu että tiedän tarkkailla! Mikä vuosimalli sulla on?
Kiitos
Kait tämä nyt toimii... niin: 97 ja sieltä täältä, kukkasena koko takaosa ja ovilistat. alustassa ihan ruosteettomiakin paikkoja, kumma kyllä. No enpä ole tuota pessytkään omistamaani 5 vuoteen kuin pari kertaa, ja käyttö on aika raisua. Jota se ei näytä muutenkaan oikein kestävän.
Mutta enpä taida olla ainut:
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
"ett sorgebarn som kostat Volvo stora pengar i återkallade bilar som fått extraskyddas mot rostangrepp. Modellens så kallade Fas II, som kom år 2000, har åtgärdats redan vid fabrik med en bättre vaxbehandling och skarvar som tätats med gummilister. Fortfarande saknas dock en del vax på känsliga ställen som motorhuv, balkar undertill och baklucka. Även slitskyddet undertill kunde vara generösare, anser Vi Bilägares rostexpert."
Halpismalli on halpismalli, seuraavana ehkä Saabbi 9-3.