Millä hinnalla kannattaisi myydä rypsit pystyyn?
Onko esim.400€/t - 170€/t = 230€/t lähellä totuutta?
Onko esim.400€/t - 170€/t = 230€/t lähellä totuutta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mitä sä mietit tonneja kun olet ha myymässä???? Ei tajua. Oikea hinta on siemenkustannus ja puolet lannoitteesta. Ei kukaan pysty harjoittaa ammattia pitkällä aikavälillä niin että tulo olisi edes tuen vertaa. Siinä on oikea lähestymistapa. Jos luulet että pystyt saaman paremman tuloksen pystyynmyynnillä kuin keskimääräisissä oloissa omalla kalustolla touhutessa, olet hakoteillä.
Nyt kyllä kannattaa miettiä sopimuksen tekoa että joku huolehtii pellon perusmuokkauksesta, kyntö/kultivointi ja kasvuston hävitys. Jos saat siihen kytkettyä korvaukseski sadon olet onnenpekka. Rypsin puintiin kun menee vielä kuukausi, ja onko lumi maassa?? et voi tietää. Pääskysetkin lähti harvinaisen aikaseen, merkki aikaisesta talvesta.
Luullaan, että näin se homma onnistuu, kun viljellään jotain ja yritetään saada ne kaupaksi.
Erehdyin ostamaan pystyyn viime vuonna kauraa pienen lohkon ja en osta toistamiseen. Ei se hinta niin pieleen mennyt, mutta osoittautui paljon muuta, mikä ei saa enää ostamaan. Ensinnäkin lähes kaikki kunnolliseen viljelyyn kuuluva oli laiminlyöty tuolla lohkolla, joita kaikkia en voinnut etukäteen tietää. Oli lnnoitettu vain karjanlannalla ja sitäkin oli levitetty luonnollisesti vain lähinnä tietä oleville kohdille, että kasvusto oli saatu näyttämään hyvältä, suurin osa kasvustosta oli harvaa horikkoa. Kivien keräys oli unohtunut tyystin. Avo-ojat oli vain kynnetty umpeen ja ojitusta ei ollut. Kasvinsuojeluruiskutukset oli suurimmalta osin laiminlyöty... Kun sitten jälkeenpäin aloin miettimään tuota ostosta, jonka ostin vain sen vuoksi, että sain täyden rekallisen lähtemään satamaan, riskit olivat liian suuret saada esim. hukkakauraa puimurin ja kuivurin uumeniin kyseisellä operaatiolla, etten enää osta tai edes huoli vallan helpolla täälläisiä tarjouksia.