Tietokoneeni on liitetty tähän tapaan.(katso kuva)
"http://img604.imageshack.us/content.php?page=blogpost&files=img387/4456/havaintoln8.jpg"
Elikkä kummallakin koneella on saman niminen yhteys
"TYÖRYHMÄ" mutta en näe kumpaakaan konetta verkkoympäristössä. katoin noita windowsin ohjeita ja sen pitäs kyl toimii noin.
Vistassa ei kyl pitäs mitää säätöjä olla mutta xp:stä en ole niinkään varma.
vista-xp-kotiverkko
10
1626
Vastaukset
- hekeooooom
hups väärä linkki
tässä kuva
[URL=http://img387.imageshack.us/my.php?image=havaintoln8.jpg][IMG]http://img387.imageshack.us/img387/4456/havaintoln8.th.jpg[/IMG][/URL]src="http://imageshack.us/img/butansn.png" alt="QuickPost" border="0"> Quickpost this image to Myspace, Digg, Facebook, and others! - Hekeooooooom
sry väär linkki
[URL=http://img387.imageshack.us/my.php?image=havaintoln8.jpg][IMG]http://img387.imageshack.us/img387/4456/havaintoln8.th.jpg[/IMG][/URL] - hekeooooom
[IMG]http://i34.tinypic.com/spw7r6.jpg[/IMG]
- mitkä
kuvat :D. Mutta joo jos se modeemi on siltaavana ni voipi olla että ei iha toimi noi simppelist
- olisi jos
sinulta löytyisi ylimääräiset verkkokortit kumpaankin koneeseen ja kääntävä kaapeli (Tai suorilla kaapeleilla kytkintä hyödyntäen) niiden välille. Näin pystyisit määrittelemään kumpaankin verkkokorttiin staattiset IP-osoitteet. Netti pitää ottaa suoraan ADSL-purnukasta. Voin sanoa että kyllä toimii sen jälkeen. Itselläni on sellainen viritys.
- En heti huomannut
olisi jos kirjoitti:
sinulta löytyisi ylimääräiset verkkokortit kumpaankin koneeseen ja kääntävä kaapeli (Tai suorilla kaapeleilla kytkintä hyödyntäen) niiden välille. Näin pystyisit määrittelemään kumpaankin verkkokorttiin staattiset IP-osoitteet. Netti pitää ottaa suoraan ADSL-purnukasta. Voin sanoa että kyllä toimii sen jälkeen. Itselläni on sellainen viritys.
että toi ADSL onkin yksi paikkainen... Hmmm.. Menee vähän hankalaksi...
- hekeooooom
olisi jos kirjoitti:
sinulta löytyisi ylimääräiset verkkokortit kumpaankin koneeseen ja kääntävä kaapeli (Tai suorilla kaapeleilla kytkintä hyödyntäen) niiden välille. Näin pystyisit määrittelemään kumpaankin verkkokorttiin staattiset IP-osoitteet. Netti pitää ottaa suoraan ADSL-purnukasta. Voin sanoa että kyllä toimii sen jälkeen. Itselläni on sellainen viritys.
suora ja epäsuora kaapeli mitä sillä tarkotat mulla on siis 3x tollasta joka napsahtaa noihin paikkoihin modeemis reitittimes ja koneis vai onko johto samanlainen mutta erillä ominaisuudella ?
ja saattaa löytyy 2x ylimäärästä verkkokorttia.
Kotiverkko toimii kun tekee palomuriin (f-secure) säännön laittaa molempiin koneisiin ip ja sallii kaikki sen läpi
- tietoturvaa...
Hommaa hubin tilalle reititin,spi-palomuuri,nat saa alle 40 ecun. Ja reitittimestä spi ja nat päälle, loppuu turhat koputukset. Asetukset reitittimen ohjeen mukaan. Molempiin koneisiin tietoturva ohjelmisto niissä on valmiina palomuuri käytännöt kotiverkkoon ja ulos. Tarkista että portti 135 on kiinni. Xp tarvii sitä jonkinverran verkko/koneen kuvake win98 kanssa. Luo kotiverkko winukan avulla.
- hekeoooooom
voisitko antaa joitaki linkkeei noille laitteille
ja meinaaks winukal jotaki levyä ?
tietääkseni en omista sellast levyy ja toiseksi XP-koenessa on F-Secure ja Vistassa norton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1772681- 1642499
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2241153Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3681069