oikea tapa lämmittää, ettäs tiedätte!
suorasähkö
on ainoa
8816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä siinä mitään voihan se olla niinkin.
Eräs etelän heppu tällä palstalla näkyy käyttävän vastavirtaa leivinuuninsa lämmittämiseen,säästyypähän puut.
Hei muija,tuoppas pari sylyllistä puita takkaan,on se vaan niin helppoa tämä suorasähkölämmitys!!!!
lailla ainoana lämmitysmuotona!
Rakennuslakiin pitäisi saada pykälä, jossa pakotettaisiin kaikkiin uusiin rakennuksiin rakennettavaksi vesi- tai ilmakiertoinen keskuslämmitys.
Meilläkin on sähköpatterit, mutta päälämmitys tapahtuu leivinuunilla ja puilla ja puuta riittää, kun itse viitsii tehdä.
kun käytetään maksullisia energioita.
Tämä on myös halvin lämmityslaitteisto pientaloille. Ei tarvita kalliita lämpökattiloita ja maalämpöjärjestelmiä...
Jos on polttopuita saatavilla, ilman muuta myös varaava takka, ilpon sisäyksiköllä voi kierrättää takanlämpöä tasaisesti koko taloon.
Tänne heti muutama ydinvoimala lisää ja kaikki suorasähkölle. Olisikohan sopiva määrä kokoluokassa 10 voimalaa?
Keskitetysti tuotettu sähkö ja mahdollinen lämpö on puhtaampaa kuin paikallisesti savutettu lämpö esim pelletillä tai hakkeella tai "kosteilla" puilla. Öljystä nyt puhumattakaan vaikkakin sekin palaa melko pienin päästöin mutta tuhlaa kuitenkin energiaa sekin kolminkertaisesti maalämpöön nähden.
MUTTA eikö olisi suuri ympäristöteko kolminkertaistaa tuo suorasähkön "lämpö" maalämpöpumpulla jolloinka myös luonto kiittää.
Tuotantolaitosten lähiympäristö lämpiäisi siis kaukolämmöllä ja alueet joihin kaukolämpö ei yllä lämmittäisivät maalämmöllä sähköpiuhan jatkeena.
Maailma olisi näin huomattavasti puhtaampi lapsillemme.
Pitkästä aikaa hallitus on maassamme järkilinjoilla energiapolitiikan suhteen. Ovat kai ymmärtäneet, että kolminkertaistamalla olemassaolevan tuotannon maalämmöllä energiaa on yllinkyllin ilman lisävoimaloita.
tosin meillä vanhassa talossa suorasähkölämmitys.
Jos joku meille maksaa teknisen tilan rakentaminen, vesikiertoisen lattialämmityksen tekemisen, niin voisin kyllä itse maksaa porakaivon ja kompuran :-)
Suorasähköön pitäisi siirtyä kaikkien kaukolämpölaitostenkin niin saataisiin lisää ydinvoimaa tänne.
Harmi vaan kun ydinvoimalan hyötysuhde on niin heikko ja siirtolinjahäviöt on sen verran suuria...