Huuha homeopatia

illusia87

Oletko sinä lukenut mihin homeipatia perustuu?

Olen kasvanut perheessä jossa homeopatia = huhaa, jolla huijataan ihmisiä. Kasvaessani vanhemmaksi huomasin kuitenkin monien ystävieni suosivan tätä "hoitomuotoa" ja tajusin että moni fiksu ihminen piti homeopatiaa toimivana. Lopulta kun tajusin myös miesystäväni, jonka edellinen siipa on oikea ekotäti, olevan avoin homeopatialle ja kuulin heidän suosivan sitä lapsensa hoidossa, oli minun pakko ottaa aiheesta selvää.

Avoimin mielin, valmiina omaksumaan jotakin uutta, suuntasin nettiin ja googletin "homeopatia" ja avasin ensimmäisen aihetta käsittelevälle sivun. Luin sivulta homeopaattisia valmisteita käsittelevän artikkelin. Luettuani olin varma että kyseessä oli propaganda sivusto, jonka tarkoituksena oli saattaa homeopatia hunoon valoon, mutta kuinka ollakkaan kyseessä olikin suomen homeopaatit ry:n sivusto. Olin hämilläni ja selasin läpi kymmeniä homeopatiaa käsitteleviä sivustoja. Tuloksetta. Ihmisiä todella hoidetaan vedellä.

Olin vähintäänkin pettynyt ja epäilen että fiksut ystäväni eivät ole tietoisia siitä miten heidän suosimansa homeopaattiset lääkkeet on valmistettu. Sillä sanoohan sen terve järkikin, että "potensointi", eli lääkeaineiden laimentaminen ja ravistaminen ei voi tehdä lääkkeestä tehokkaampaa ja on hieman kyseenalaista onko alkuperäisillä lääkeaineillakaan lääkitsevää vaikutusta. Varmuudella voi vain sanoa, että jos joku väittää että mitä enemmän lääkeainetta laimennetaan ja ravistetaan, sitä tehokkaampi siitä tulee, ei voi olla kaikki murot kulhossa.

Onni kuitenkin onnettomuudessa. Olin huomattavan huojentunut luettuani homeopatiasta, aloittaessani tutkimukseni oli minulla myös pelko siitä, että miesystäväni ja tämän entinen siippa syöttävät päivänpaisteellemme jotakin hämäriä luontaistuotteita, joista olen kuullut monia ikäviä tarinoita. Vesi ei kuitenkaan tapa ketään tai aiheuta kellekkään mitään harmia, joten päivänpaisteemme on turvassa, kunhan ei saa mitään vakavaa sairautta. Ainoa mitä homeopatia ihmisiltä vie on rahat ja henkilökohtaisesti minua ei kiinnosta mihin ihmiset rahansa laittavat.

suosittelen teille kaikille, niin puolesta- kuin vastaapuhujille syvällistäperehtymistä homeopatiaan. se on monella tapaa mielenkiintoista (ja huvittavaa)

Lopuksi haluan vielä tehdä selvän eron luontaistuotteiden ja homeopatian välille. Itse käytän paljon luontaistuotteita ja korvaan niillä antibioottikuurin, mikäli se on mahdollista. Luontaistuotteissa ei sinällään ole mitään vikaa, on vain oltava tarkkana siitä mitä ostaa ja käyttää ja mihin käyttää, markkinoilla kun on tarjolla niin paljon kaikenlaista ja joihinkin sairauksiin länsimainen lääketiede on ainoa järkevä ratkaisu.

0

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi et irrota otettasi

        Suhteeni?
        Ikävä
        68
        2600
      2. Koko ajan olet

        Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
        Ikävä
        62
        2552
      3. Muutama syy

        Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
        Ikävä
        68
        1752
      4. Onko kaivatullasi

        Hyvä vai huono huumorintaju?
        Ikävä
        24
        1577
      5. Estitkö sä minut

        Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
        Ikävä
        20
        1500
      6. Tykkään susta

        Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
        Ikävä
        9
        1430
      7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

        Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
        Ikävä
        15
        1352
      8. Millainen meno

        Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
        Ikävä
        38
        1213
      9. Onko meillä

        Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
        Ikävä
        8
        1157
      10. Tiedätkö tykkääkö

        Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
        Ikävä
        25
        1076
      Aihe