Huuha homeopatia

illusia87

Oletko sinä lukenut mihin homeipatia perustuu?

Olen kasvanut perheessä jossa homeopatia = huhaa, jolla huijataan ihmisiä. Kasvaessani vanhemmaksi huomasin kuitenkin monien ystävieni suosivan tätä "hoitomuotoa" ja tajusin että moni fiksu ihminen piti homeopatiaa toimivana. Lopulta kun tajusin myös miesystäväni, jonka edellinen siipa on oikea ekotäti, olevan avoin homeopatialle ja kuulin heidän suosivan sitä lapsensa hoidossa, oli minun pakko ottaa aiheesta selvää.

Avoimin mielin, valmiina omaksumaan jotakin uutta, suuntasin nettiin ja googletin "homeopatia" ja avasin ensimmäisen aihetta käsittelevälle sivun. Luin sivulta homeopaattisia valmisteita käsittelevän artikkelin. Luettuani olin varma että kyseessä oli propaganda sivusto, jonka tarkoituksena oli saattaa homeopatia hunoon valoon, mutta kuinka ollakkaan kyseessä olikin suomen homeopaatit ry:n sivusto. Olin hämilläni ja selasin läpi kymmeniä homeopatiaa käsitteleviä sivustoja. Tuloksetta. Ihmisiä todella hoidetaan vedellä.

Olin vähintäänkin pettynyt ja epäilen että fiksut ystäväni eivät ole tietoisia siitä miten heidän suosimansa homeopaattiset lääkkeet on valmistettu. Sillä sanoohan sen terve järkikin, että "potensointi", eli lääkeaineiden laimentaminen ja ravistaminen ei voi tehdä lääkkeestä tehokkaampaa ja on hieman kyseenalaista onko alkuperäisillä lääkeaineillakaan lääkitsevää vaikutusta. Varmuudella voi vain sanoa, että jos joku väittää että mitä enemmän lääkeainetta laimennetaan ja ravistetaan, sitä tehokkaampi siitä tulee, ei voi olla kaikki murot kulhossa.

Onni kuitenkin onnettomuudessa. Olin huomattavan huojentunut luettuani homeopatiasta, aloittaessani tutkimukseni oli minulla myös pelko siitä, että miesystäväni ja tämän entinen siippa syöttävät päivänpaisteellemme jotakin hämäriä luontaistuotteita, joista olen kuullut monia ikäviä tarinoita. Vesi ei kuitenkaan tapa ketään tai aiheuta kellekkään mitään harmia, joten päivänpaisteemme on turvassa, kunhan ei saa mitään vakavaa sairautta. Ainoa mitä homeopatia ihmisiltä vie on rahat ja henkilökohtaisesti minua ei kiinnosta mihin ihmiset rahansa laittavat.

suosittelen teille kaikille, niin puolesta- kuin vastaapuhujille syvällistäperehtymistä homeopatiaan. se on monella tapaa mielenkiintoista (ja huvittavaa)

Lopuksi haluan vielä tehdä selvän eron luontaistuotteiden ja homeopatian välille. Itse käytän paljon luontaistuotteita ja korvaan niillä antibioottikuurin, mikäli se on mahdollista. Luontaistuotteissa ei sinällään ole mitään vikaa, on vain oltava tarkkana siitä mitä ostaa ja käyttää ja mihin käyttää, markkinoilla kun on tarjolla niin paljon kaikenlaista ja joihinkin sairauksiin länsimainen lääketiede on ainoa järkevä ratkaisu.

0

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        12
        3169
      2. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1801
      3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

        Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
        Ikävä
        19
        1642
      4. En tullut, koska käytit päätäsi.

        Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
        Ikävä
        32
        1555
      5. Yksi "sometähti" vähemmän

        Ei tunnu missään.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        73
        1553
      6. Tuliko ikävä

        Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
        Ikävä
        23
        1511
      7. Saitko ne viestit

        Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
        Ikävä
        28
        1360
      8. Miten lasketaan?

        Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
        Haapavesi
        9
        1334
      9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

        Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
        Ikävä
        11
        1284
      10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

        Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
        Ikävä
        34
        1262
      Aihe