Millainen on BDF kiinnitys? merikontin,jalkalavan ja kiilatappi kiinnityksen olen nähnyt mutta toi BDF on mulle ihan mysteeri vaikka vaikuttaa yleiseltä ratkaisulta eurooppalaisissa rahtiautoissa.
BDF kontin
4
3477
Vastaukset
- outo´´
oli minullekin mutta pieni googlaus auttoi. Tässä yhteydessä sillä tuskin tarkoitetaan Bahrainin puolustusvoimia joten http://autoline-eu.co.uk/sales_full.php?code=08072506101024982300 voisi olla lähempänä. Jonkinlainen konttilukko/kiilatappiviritys tuo näkyisi olevan.
- konttilukoilla
Kyseessä jalkalava joka kiinnitetään alustaan konttilukoilla.
Kiinnityspisteet samat kuin 20 jalan merikontissa.
Lavat/korit useimmiten 7,15; 7,45 tai 7,82m pituisia kinnityspisteet jää symmetrisesti keskelle.
Kuvassa näkyvät kiilatapin näköiset on ohjausrullat jotta auto helpompi ajaa tasan oikealle kohdalle alle.
Rungon sisäreunan leveys n. 600 mm.
On nykyään Suomessakin pieyrittäjillä melko yleinen, koska korit suurten sarjojen vuoksi edullisempia mitä suomessa tehdyt.
Itsellänikin tuon edullisuuden vuoksi käytössä, vaikka en jalkalavaa tarvisikaan.
Tulee halvemmaksi ostaa sarjatyö kori BDF-jalkalavana ja tehdasvalmis BDF-auto kun mitä teettää kiinteä kori Suomessa.
Jos tarvii vaikka muuttaa kylmäauto kapelliautoksi niin muutos vie vartin jos on molemmat lavat olemassa.- kiinnitys
lähteekö ohjainrullat jotenkin irti jos vaikka tulis hinku merikontin tms tasapohjaisen kuorman ajoon vai onko rullat pituussuunnassa siten että kontin voi laskea päälle? konttipalkit näyttivät myös melko "hentoisille" jos koko paino lepää lukkojen päällä eikä ota keskeltä pohjasta tukea kuten ainakin kärryissä näyttää ottavan. lieneekö palkit vanhoissa vääntyneet? vai joustavatkohan tarpeenmukaan että merikontti ottaa tukea muös keskemmältä.
- yksityiskohtia
kiinnitys kirjoitti:
lähteekö ohjainrullat jotenkin irti jos vaikka tulis hinku merikontin tms tasapohjaisen kuorman ajoon vai onko rullat pituussuunnassa siten että kontin voi laskea päälle? konttipalkit näyttivät myös melko "hentoisille" jos koko paino lepää lukkojen päällä eikä ota keskeltä pohjasta tukea kuten ainakin kärryissä näyttää ottavan. lieneekö palkit vanhoissa vääntyneet? vai joustavatkohan tarpeenmukaan että merikontti ottaa tukea muös keskemmältä.
Ohjain rullat lähtee irti, jos tulis mieleen ajaa merikonttia välillä.
Monet Suomalaiset on myös lisänneet auton varustukseen kynsilukot ja vaihtoehtoisen paikan ohjain rullille jos tulee mieleen ajaa samalla autolla suomalais järjestelmän mukaisia jalka- lavoja.
Kontilukon sisältävät poikki palkit on tukevat, ei taivu, mutta yleensä rungon päällä konttia varten tukipisteet myös lukkojen välillä ja takimmaisen palkin taka puolella.
Yleensä BDF-jalkalavojen rungot melko kevyet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25517426Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18312388Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706160MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny235001Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694975Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524120Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja463701Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003662NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413171Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463129