Tehdasrasvat pois

Cão de fila

No niin nyt on taloon saapunut upo uusi ja ihka ensimmäinen haulikkoni. Huomenna olen menossa radalle ampumaan ja nythän pitäisi putsata tehtaan rasvat pois. Tähän mennessä kun olen vain lainahaulikoilla ampunut niin tarvitsisin ohjeistusta tuohon rasvan poistoon ja ihan yleiseenkin puhdistukseen ammunnan jälkeen.

Kiitos paljon jo etukäteen jos joku viitsisi tumpeloa auttaa.

3

2339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putsata

      eli otat sen sun haulikkosi, muuten onko se mikä kaksipiippunen?? kuitenkin purat sen kolmeen osaan ,että tulee etu tukki piippu irti ja sit jää perä käteen. ei varmaan kannata mennä rasvailee koneistoa.. suihkuta kaikki metalli osat jollain puhdistus öljyllä mikä on tarkoitettu aseisiin esin crc-aseöljy on ihan ok! anna vaikuttaa vähän aikaa, jonka jälkeen kannattaa ottaa rätit ja hammasharja putsata pois, jonka jälkeen laitat sinne ase öljyt tilalle mitä nyt, sitten haluat käyttää. kaikkiin kulutus osiin kannattaa ostaa ase vaseliinia ja laittaa sitä. suojaa hyvin asetta.. ase öljyllä kannattaa käyda myös kaikki ulkopinnat läpi ruostuu aika helposti.. ammunan jälkeen jos piippu jää likaiseksi mielestäsi niin ostat rassin ja putsaat ja laitat öljyt sisään.. älä hirveesti tiputa puu osille öljyä niihin on erikseen omat aineet. koneisto kannattaa jossain vaiheessa purkaa jos et itse kykene vie asesepälle rasvaukseen ja putsaukseen..

      • Cão de fila

        Kiitos paljon. Aseen osaankin jo purkaa ja koota ;)
        Kaupasta sain mukaani puhdistussetin ja nuita aineita, paitsi asevaseliinin.
        Nyt sitten vain hommiin.


      • kerrann

        vuodessa,jos sade ei kastele ni piippujen hinkkaaminen on turhaa,niveliin puhdistettua vaseliinia saa apteekista,suppareihin krafiitti vaseliinia keran vuodessa.Iskuri piikit jousineen puhdistus kerran vuodessa(koneisto irti tukista),samalla koneiston voitelu ohuella öljyllä(vähän).Näin on menty vuodesta 1989.Laukauksian 50000 kpl.Laatu aseet kestää näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3457
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      263
      1512
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      67
      1269
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      947
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe