Tehdasrasvat pois

No niin nyt on taloon saapunut upo uusi ja ihka ensimmäinen haulikkoni. Huomenna olen menossa radalle ampumaan ja nythän pitäisi putsata tehtaan rasvat pois. Tähän mennessä kun olen vain lainahaulikoilla ampunut niin tarvitsisin ohjeistusta tuohon rasvan poistoon ja ihan yleiseenkin puhdistukseen ammunnan jälkeen.

Kiitos paljon jo etukäteen jos joku viitsisi tumpeloa auttaa.
32363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eli otat sen sun haulikkosi, muuten onko se mikä kaksipiippunen?? kuitenkin purat sen kolmeen osaan ,että tulee etu tukki piippu irti ja sit jää perä käteen. ei varmaan kannata mennä rasvailee koneistoa.. suihkuta kaikki metalli osat jollain puhdistus öljyllä mikä on tarkoitettu aseisiin esin crc-aseöljy on ihan ok! anna vaikuttaa vähän aikaa, jonka jälkeen kannattaa ottaa rätit ja hammasharja putsata pois, jonka jälkeen laitat sinne ase öljyt tilalle mitä nyt, sitten haluat käyttää. kaikkiin kulutus osiin kannattaa ostaa ase vaseliinia ja laittaa sitä. suojaa hyvin asetta.. ase öljyllä kannattaa käyda myös kaikki ulkopinnat läpi ruostuu aika helposti.. ammunan jälkeen jos piippu jää likaiseksi mielestäsi niin ostat rassin ja putsaat ja laitat öljyt sisään.. älä hirveesti tiputa puu osille öljyä niihin on erikseen omat aineet. koneisto kannattaa jossain vaiheessa purkaa jos et itse kykene vie asesepälle rasvaukseen ja putsaukseen..

Äänestä
  • Kiitos paljon. Aseen osaankin jo purkaa ja koota ;)
    Kaupasta sain mukaani puhdistussetin ja nuita aineita, paitsi asevaseliinin.
    Nyt sitten vain hommiin.

    Äänestä

  • vuodessa,jos sade ei kastele ni piippujen hinkkaaminen on turhaa,niveliin puhdistettua vaseliinia saa apteekista,suppareihin krafiitti vaseliinia keran vuodessa.Iskuri piikit jousineen puhdistus kerran vuodessa(koneisto irti tukista),samalla koneiston voitelu ohuella öljyllä(vähän).Näin on menty vuodesta 1989.Laukauksian 50000 kpl.Laatu aseet kestää näin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cão de fila kirjoitti:

No niin nyt on taloon saapunut upo uusi ja ihka ensimmäinen haulikkoni. Huomenna olen menossa radalle ampumaan ja nythän pitäisi putsata tehtaan rasvat pois. Tähän mennessä kun olen vain lainahaulikoilla ampunut niin tarvitsisin ohjeistusta tuohon rasvan poistoon ja ihan yleiseenkin puhdistukseen ammunnan jälkeen.

Kiitos paljon jo etukäteen jos joku viitsisi tumpeloa auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu