jo maalammön laittaneet muistatteko paljonko tuli maksamaan porareijän kanssa.
saisin vain budjetoitua suunniilleen oikean summan.
mitä hintoja olen kuullut niin vaihtelu on ollut liian kova ollakseen realistisia hintoja.
laitteissa on varmasti kovasti eroja olisin laittamassa ihan laadukasta järjestelmää
saisin vain budjetoitua suunniilleen oikean summan.
mitä hintoja olen kuullut niin vaihtelu on ollut liian kova ollakseen realistisia hintoja.
laitteissa on varmasti kovasti eroja olisin laittamassa ihan laadukasta järjestelmää
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kiinasta on tulossa halpoja pumppuja ensi kuussa.
minähän puhuin laadukkaasta järjestelmästä
Työkaveri rakentaa parhaillaan ja osti lämpöässän V9 ja 170m porakaivo 13000e
siitä porakaivon hinnan suuresta vaihtelusta.
Meillekin sattui 9 ensimmäistä metriä savimaata, jolloin jouduttiin laittamaan sen matkan verran KALLISTA teräsputkea reikään. Kiveen poraaminenhan ei paljoa maksa. Jos vielä on maita sen verran että pystyy laittamaan kylmäaineletkun kaivantoon ovat mahdollisuudet selvitä kohtuukustannuksilla hyvät.
kiveen poraaminen? Kyllä sitä kallista teräsputkea joutuu laittamaan sinne kallioonkin, ettei ne pintavedet valu sinne reikään.
Se on sitten loppulaskussa aivan sama meneekö sitä 5 vai 10 metriä, ero on pari satkua.
Porarit ei hinnoilla kilpaile, eli reikään voit varata sellasen 32-34e metri.
Isoa taloa kun lämmitetään ja rakentaja haluaa samalla ajatella ympäristöä, niin maalämpöä on vaikea ohittaa. Se on taas ihan eri juttu on 10000€ iso raha vai ei. Silloin kun ei ole rahaa niin se tuntuu isolta. Harvat 2000€/kk tienaavat duunarit enää tänä päivänä taloja rakentelee, ne remontoivat vanhoja hometaloja.
tarjoukset vaihteli 20-27ke asennettuna.
Lattialämmitystä 300m2 60m2 ja 200metriä reikää kallioon.
Ei juurikaan houkutellu idea pistää sähkökaapelilla tuota määrää.
Laitteiston laadukkuudesta on paha mennä sanomaan pelkkien myyntimiesten puheiden perusteella.
Rakennutin 5 taloa kerralla, jokaiseen tuli 130 metriä syvä porakaivo. Kallio alkoi parin metrin syvyydestä. Poraaminen maksoi verollisena 22,7 euroa metri, reiän halkaisija 160 mm. Hintaan sisältyi maaporauksen osalle suojaputki, mitään muita kuluja poraamisesta ei aiheutunut.
Hyvin on lämmitysjärjestelmät toimineet kaikissa taloissa.
Jossain laskelmassa maalämpölaitteiden hinnaksi porakaivon kanssa arvioitiin 10-14 tuhatta, ei sisällä lattialämmitystä.
tarkoituskin oli kysellä porakaivon ja pumpun hintaa.
putkiurakassa on lattian putkien asennus ja muu vesi jutut
maalämpöinvestointi olisi tullut maksamaan yli 20.000 euroa, joten päätimme tehdä talosta paremmin eristetyn ja puu&sähkölämmitteisen. Tuo maalämpö ei olisi ikinä maksanut itseään takaisin, ei sitten millään laskelmalla. Tsekkaa omasi vaikka Motivan sivuilta, josta saa vähän suuntaa.
maksoi 24.800€,porattiin 190m ja hinta sisältää lattialämmitys kaapelit,2 x varaaja,asennukset yms.(ei siis muita kustannuksia) Neliöitä talossa 188 ja 2 krs
taisi olla 30 per metri,mutta porari vei kaiken poraamansa lietteen pois.En ollut uskoa näkemääni kun tulin kotiin,niin siistit paikat.
32 ja sama siisteys ja poraus 4h