Etelän seurojen rasite koko ROPS. Eikö ole itsestään selvää, että etelän joukueet kokevat suureksi rasitukseksi lähteä rovaniemelle asti pelaamaan. Sitähän tässä yritetään, suuri osa pelaajista kokee rovaniemen reissut turhauttaviksi, menee ylimääräinen työpäivä hukkaan ja seuraavana päivänä matka väsyttää. Seuralle tulee kuluja.
Eikö liigatason jalkapallo voitaisi selkeästi kieltää oulun pohjoispuolella, kun kerran suuri enemmistö liigaseuroista ja pelaajista kokee matkan vastenmielisenä, päätettäs suoraan eikä kaikenlaisilla valo-höpinöilä pelleiltäs?
ROPS ulos liigasta!
6
538
Vastaukset
- LätkäMiestenPeli
Kiinnostaa kuin kilo turvetta.
- ----------------
turha älykkäämpää kommenttia odottaakaan.
- bylberto
ei ropsia voi sarjasta pois ottaa mitä sit kävis pohjoise seuroille
- eurooppalaisuutta
Veikkausliigassa on säännöt joiden mukaan joukkue sinne selviytyy. Aivan sama onko Kehä III:n sisältä vai Utsjoen perimmäisestä nurkasta.
Jos matka Rovaniemelle olisi rasite, niin miksi parhaimpia seuroja sitten rangaistaan pakottamalla ne Euroopan kentille? - Yang
Mitähän peliä Ropsilla pelataan vedonlyönneissä? Outoja tappioita ja peluutuksia kun vaihto on suurta pelikohteessa, ja tämä "paranovin poika" maalivahti, ei hän ainakaan Ropsille pelannut?Palaakohan jollakin vielä nalli pohjaan kun asiaa pengotaan?
- KaKtus
No onpas tuossakin mielipide.
Luulisin,että se taitaakin olla sellainen mielipide joka joutaisi samantien monen mielestä mappi ÖÖÖ;hön.
Kotimaan veikkausliiga käsittää koko valtakunnan aluetta ja olisi todella pöyristyttävää jos jokin maan kolkka jätettäisiin siinä kokonaan huomioimatta pelkästään maantieteellisen syyn takia.
On sitten aivan eri kysymys,mitä kustannuksia
matkustaminen millekin joukkueille aiheuttaa.
Sitä paitsi.
RoPs on pelaamalla päässyt veikkausliigaan ja näyttää myös vahvasti siltä,että sarjanousija säilyttää paikkansa myös ensi kaudella kotimaan korkeimmalla sarjatasolla.
Itse olen Oulusta,mutta on todella hienoa,että myös pohjoisen Suomen joukkueita pelaa maan korkeimmalla sarjatasolla.
Toivon kovasti myös sitäkin,että täällä Oulussakin nähtäisiin lähivuosina veikkausliigan tasoista jalkapalloa.
Täällä Oulussa ei vaan saada oman kylän poikia
mahtumaan saman pöydän ääreen sopimaan yhteisestä tavoitteesta..Oulun vahvasta YHDESTÄ joukkueesta.Potentiaalia varmasti löytyisi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474690Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1784574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1114518Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133420Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32098- 661607
- 1761122
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill201018