Kauanko gradua tehdään?

Miten kauan luonnontieteellisessä gradun tekoon yleensä menee? Miten lähellä se 6 kk on totuutta? Kohta pitäisi aloittaa eikä ole enää muita kursseja hidastamassa..
2708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

6kk on aika lailla minimi, jos labratöitä on mukana. Yhdellä opiskelutoverillani tosin meni pelkästään labroihin tuo 6kk kun dna:ta ei meinattu saada ikivanhoista näytteistä ensiyrittämillä puristettua.

Itselläni meni 1,5 kk tilastojen pyöritykseen ja 6 kk kirjoittamiseen. Tosin tämä kaikki jaottui kolmelle vuodelle.

Äänestä

Itse tein 9 kuukautta, mutta olisin sen pykänny nopemmin, mutta sain palkaa gradusta,joten ei ollut kiirettä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskimäärin kirjoitti:

Miten kauan luonnontieteellisessä gradun tekoon yleensä menee? Miten lähellä se 6 kk on totuutta? Kohta pitäisi aloittaa eikä ole enää muita kursseja hidastamassa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu