Onko järkevämpi laittaa toinen erillissarja takaoviin ja jättää hattuhylly kokonaan rauhaan, vai puoltaako joku seikka hattuhyllyasennusta? Hattuhyllykajareista en oo hirveesti kehuja kuullut..
Toisen erillissarjan sijoitus?
erkan sijoittaja
6352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos on pakko laittaa toinenkin erillis-sarja niin laita se sit hattuhyllylle.. parempi olisi laittaa vain yksi laadukas sarja eteen.
mitä laitteistolta haet. Hifistipuristit rakentavat laitteistonsa vastaamaan mahdollisuuksien puitteissa vastaamaan aitoa konserttitilannetta jolloin ääni tulee siis luonnollisesti edestä. Elokuvanautiskelijat taas rakentavat surround-äänen jolloin ääni tulee siitä suunnasta kuin ellun ohjaaja on sen tarkoittanut. Jos nämä eivät ole tavoitteitasi, voihan sitä takapenkkiläisille jotain korvan iloa laittaa mutta kuuskertaaysit takaikkunalla hoitanevat sen homman.
Mitä etua erillis sarjasta on verrattuna hyviin etukaiuttimiin ?
mieti hieman niiden ulkonäköeroa ja päättele siitä....
Ainakin diskantit ovat korvan tasoa lähempänä (kotiteatteriäänentoiston ehto)
Musiikki kuuluu laajemmalta alueelta (omasta mielestä)
:) tuuninkimaisempi...
Erillisarjan elementit on useasti laadukkaampia. Niissä on mukana jakosuotimet niin saadaan musiikin eritaajuudet jaettua oikeille elementeilleen toistettavaksi.Erillissarjassa voit diskantit vielä suunnata kuuntelijaa kohti. Elementit on epäherkempiä kuin koksut, eli eivät soi soittimen tehoilla niin kovasti kuin normi etukajarit. Normi koaksiaalikaiuttimessa keskiääninen toistaa kaiken bassoista diskantteihin asti ja diskanttiosassa on vaan konkalla toteutettu suoto bassoille. Kyllähän huolella asennettu peruskoksu voi voittaa hutiloiden asennetun erkkasarjan tai on ainakin samaa tasoa. Että ei se perus etukajari ole niin huono ratkaisu jos ei jaksa panostaa asennuksiin. Jos jaksaa nähdä vaivaa niin erkkasarjalla saa kyllä mainion kuuloisen äänentoiston