Älkää hyvät veljet maksako nahkiaisista aina sitä hintaa mitä myyjät aluksi pyytävät. Jättäkää ostamatta niin hinta tippuu siedettävälle tasolle ja sitten saamme nauttia nahkiaísten syönnistä kaikki mutta siedettävillä hinnoilla....
boikotoikaa
nahkiaishintoja
5481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joelle kalastamaan niitä nahkiaisia ja ala vasta sitten boikotoimaan niitten hintoja. Itse ainakin ostan heti kun Marja tuo ensimmäiset myyntiin.
Olla tietoisia miten hinnat nousivat eu:n myötä? Miten kivasti se nykyään käy esim. 30 sentin hinnannosto. Kukaanhan ei enää taida muistaa että se tekee markoissa laskien 1,80 markkaa. Tällaisia, näin suuria- ja huomattavasti suurempiakin hinnanousuja ei markka-aikana tunnettu- ei tapahtunut. Nythän on niin, että suomalaiset, vanhatkin ihmiset yritettiin saada heti euron voimaan tultua unohtamaan markka ja sen ostovoima. Tietysti. Ei saisi verrata markkaan, koska tällöin tulee nämä törkeät hinnanmuutokset ilmi. Suurta huijausta koko eu-touhu. Käytiin nahkiaisia pyytämässä markka-aikanakin, jolloin hinnat olivat huomattavasti nykyistä halvemmat. Minulla ei ole ollut enää varaa nahkiaisia syödä, vaikka ne suurta herkkuani ovatkin.
Vain tuon kolmekymmentä senttiä. Nousu on sen verran kuin koko aski maksoi n.20 vuotta sitten.
Niinpä , mutta kun ne jotka yökaudet niitä kalastelee ei niinkään vaikuta tuotteen loppuhintaan vaan ne myyjät jotka kiskoo niin per....sti . Vähempikin riittäis.
Tuossa olet oikeassa. Kauppiaillehan ne voitot jäävät, paitsi mitä nyt valtio verottaa lisäksi. Maanviljelyksestä on helposti havaittavissa ihmisen raadollisuus, ahneus. Eu:hun liityttiin, ja tätä ennen tehtiin keinotekoisesti lama, jonka jälkeen viljanhintakin esim putosi pohjalukemiin, jolla keinoin saatiin pikkutilalliset syödyksi pois, myymään tilansa kannattamattomina suurviljelijöille. Kun nämä toimetr saatiin tehdyiksi, kipusi taas viljanhintakin ylös. Kaurasta maksettiin tuottajalle vielä -90 luvun alussa n.2,70, joka hinta sitten nopeasti putosi 50-60 penniin / kg.
Mitähän mahtanee leipäkin tulla vielä maksamaan tulevaisuudessa.. Vaikka... Ei ihminen elä pelkäst limpusta, hän ammentaa voimaa myös pimpusta,heh..