Hondan cbr 1000 f

Vaihdoin kyseiseen pyörään Castrolin gps 10w 40 öljyt ja sen jälkeen ketju rupes rallattaa niin pirusti. eli onko vääränlaiset öljyt vai onko entiset ollu sit nii jäykät ja likaset että niiden aikana käynti ääni oli parempi.
71485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hondan 'oma' GN4 on parhain öljy etenkin cepareihin.

Äänestä
  • Eri mieltä jyrkästi !
    Itellä toimii parhaiten motorexi.
    Nyt on kokeilumielessä motul kun on puolet halvempaa verrattuna gn4 sekä motorexiin.

    Äänestä

onhan öljyä varmasti tarpeeksi koneessa ja öljy lähtenyt kiertämään kunnolla ?

Äänestä

että öljyjä vaihtamalla ketjun rapinat häviää. Mutta totuushan on se että ainoastaan kejun ja kiristimen vaihto lopettaa rapinat ja nekin vaan vähäksi aikaa. Valitettavasti.

Äänestä

Onko siitä mitään haittaae, että ketju pitää ääntä. eli onko moottorilla vaaraa hajota? vai onko se vaan moottorin "ominaisuuksia"?

Äänestä
  • Jos se ääni häviää tossa 3 tonnin jälkeen varsinkin kaasua lisätessä (vedossa) niin ei haittaa mitään.

    Jos rallattaa vielä 4 tonnissa tasakaasulla niin sitte ei hyvä enää.. ihan mututietoo.

    korvatulpat auttaa :)

    Äänestä

  • hummaajaa kirjoitti:

    Jos se ääni häviää tossa 3 tonnin jälkeen varsinkin kaasua lisätessä (vedossa) niin ei haittaa mitään.

    Jos rallattaa vielä 4 tonnissa tasakaasulla niin sitte ei hyvä enää.. ihan mututietoo.

    korvatulpat auttaa :)

    ketjun rallatus,ittelläni 92-vm,ajettu 110t,
    eikä mitään muuta `vaivaa`ole ollu,
    ei kannata nuukailla jos aiot saada koneen
    siistiääniseksi,eli ketju ja kiristin kerralla
    uudet,BelRayn puolisynteettiset öljyt ja vot,
    kone käy nätisti,,niin ja ketju kiristin
    paketti kestää noin 30tonnia ja rupeaa rallattaan,
    ja viellä,muista antaa välillä kunnolla kenkää
    koneelle,pysyy paikat paremmin `hereillä`,,,,
    ellei ralatus noilla eväillä katoa niin
    rupappa seuraavaksi tutkiskeleen laturin ketjua!!
    T-ceparisti-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1996 kirjoitti:

Vaihdoin kyseiseen pyörään Castrolin gps 10w 40 öljyt ja sen jälkeen ketju rupes rallattaa niin pirusti. eli onko vääränlaiset öljyt vai onko entiset ollu sit nii jäykät ja likaset että niiden aikana käynti ääni oli parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu